Probiyotik ve sinbiyotikler, aşırı kilolu bireylerde önemli faydalar sağlıyor

Fazla kilolu 180 bireyle yapılan klinik bir çalışma, probiyotik ve sinbiyotik takviyelerinin vücut yağ kütlesi ve ilişkili sağlık parametreleri üzerinde önemli faydalar sağladığını gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Probiyotiklerin glikoz ve yağ metabolizması, vücut yağ kütlesi, vücut ağırlığı, viseral (iç organ) adipoz dokusu ve karaciğer steatozu (karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi) üzerinde etkili olduğu geçmişte yapılan bazı meta analizlerle ortaya konmuştu.

Ancak Limosilactobacillus (L.) fermentum​ suşları olan K7-Lb1 (DSM 22831) ve K8-Lb1’in (DSM 22832), PBMC’lerin () Th1 ve Th2 tepkilerini özellikle azalttığı belirlendi. Söz konusu anti inflamatuvar etkileri temel alan mevcut çalışma; prebiyotik akasya sakızı ile birlikte probiyotik veya sinbiyotik olarak verilen bu suşların, düşük dereceli enflamasyonun neden olduğu metabolik sendrom özellikler üzerindeki etkisini inceledi.

Almanya'da yürütülen ve Avusturya merkezli Slimbiotics GmbH tarafından finanse edilen çalışmada, probiyotiğin birincil parametre olan vücut yağ kütlesinde önemli iyileşmeler sağladığı, sinbiyotiğin ise viseral yağ dokusu (iç organlarda bulunan, 'gizli' yağ da denilen bir doku) ve karaciğer steatozunda daha iyi sonuçlar sağladığı belirlendi.

Sinbiyotik nedir?

Sinbiyotikler, probiyotikleri ve prebiyotikleri sinerjizm sağlayacak şekilde birleştiren gıda bileşenleri veya diyet takviyelerinin genel adıdır.

Araştırma detayları

Araştırmacılar üç paralelli, çift körlü, rastgele ve plasebo kontrollü, standardı yüksek bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada karın bölgesinde aşırı kilosu olan toplam 180 kişiye üç ay boyunca plasebo, L. fermentum suşlarından oluşan probiyotik veya suşlar ile akasya sakızı (günde 10 g) içeren sinbiyotik verildi.

Çalışma sonucunda yapılan değerlendirmeler probiyotiğin vücut yağ kütlesi, vücut ağırlığı, vücut kütle endeksi, bel çevresi, bel-boy oranı, viseral yağ dokusu ve karaciğer steatoz derecesinde önemli iyileşmeler sağladığını gösterdi.

Yeni çalışmada tespit edilen kayda değer seviyedeki olumlu etkilerin sayısı, kilo yönetimi ve metabolik sağlık etkilerini hedefleyen probiyotiklerin test edildiği önceki çalışmaların meta-analizlerine dayanarak öngörülenlerden daha fazladır.

Sinbiyotik, viseral yağ dokusu ve karaciğer steatoz derecesinde olumlu yönde değişim ve kabızlığın azalması ile ilişkilendirildi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nutrients dergisinde yayınlandı. 

02 Ağu 2023 - 13:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.