Moleküler Biyoloji ve Genetik

TÜBA Üyesi Prof. Dr. Mustafa Solak editörlüğünde; alanında uzman TÜBA üyeleri ve farklı üniversitelerden öğretim üyeleri tarafından hazırlanan “Moleküler Biyoloji ve Genetik- Sağlık Alanında ve Biyoteknolojide İleri Uygulamalar” adlı kitap yayımlandı.

Moleküler biyoloji ve genetik alanında yeni nesil yöntemlerin ortaya koyduğu gelişmelerle hazırlanan eserin güncel içeriği, tanı ve tedavi hizmeti sağlayanlar ile bu alanda araştırma ve geliştirme yapan bilim insanları için önemli bir kaynak niteliğinde. Eser, TÜBA üyeleri, TÜBA ödül sahipleri, öğretim üyeleri ile alanında uzman bilim insanlarının uzun süren titiz katkıları sonucu 29 bölüm olarak hazırlandı. Güncel ve kapsamlı bilgiler içeren eser, moleküler biyoloji ve genetik bilim disiplini başta olmak üzere temel bilimler ve sağlık alanında yararlanılacak bir rehber olarak da tasarlandı. Hücre biyolojisinden, moleküler genetik tanı yöntemlerine, hemotolojide genetikten, gen terapisine değin her başlık altında son gelişmeler detaylı olarak ele alındı.

Moleküler biyoloji ve genetik alanında hızlı gelişmeler var

TÜBA’nın Bilim ve Düşünce Serisinde yayımlanan kitap hakkında konuşan Akademi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, çalışmanın son çeyrek asırda moleküler biyoloji ve genetik alanında gerçekleşen hızlı gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıktığının altını çizdi. Şeker, şöyle devam etti:

“Günümüzde birçok moleküler biyoloji ve sağlık temelli bilimsel araştırmalar ileri düzey yöntem ve teknolojiler yardımı ile yürütülüyor. Moleküler biyoloji, moleküler genetik ve biyoteknoloji gibi gelişmekte olan bilim alanlarında, hücrelerin, besinlerin ve çevresel faktörlerin fizyolojik ve metabolik aktivitelerinin moleküler düzeydeki etkileşimlerini anlamak için ileri düzey çalışmalar yapılıyor. Bu anlayış, sadece bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedeflemiyor, aynı zamanda sağlık alanında hastalıklardan korunma, teşhis ve tedavi süreçlerini kolaylaştırmayı da amaçlıyor.
Yapay zekâ temelli, biyoinformatik, biyoteknoloji, biyomedikal alanlarında ortaya çıkan yeni gelişmeler, bireye özel tedavi yaklaşımlarını mümkün kılıyor. Bireysel tıp sayesinde erken dönemde teşhis, tanı ve tedavi protokollerinde bireye zarar vermeden kişiye en uygun, en etkin ve en ekonomik alternatifli tedavi yaklaşımları oluşturulabiliyor. Tıpta tedavi süreçlerine moleküler genetik analizlerle destek her geçen gün artıyor.”

Şeker, tüm bu gelişmeleri, son verilerle açıklayan tek bir eserin ortaya konmasının oldukça zorlu bir süreç olduğunun altını çizdi.

27 Tem 2023 - 12:22 - Kitaplık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.