Merkez Bankası’ndan gerçekçi enflasyon tahmini: 35,7 puan artırdı!

Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında ilk, 2023’ün üçüncü enflasyon raporunda, tahminlerini yukarı yönlü güncelledi. 2023 yılsonu enflasyon tahminini 35,7 puan artırarak yüzde 22,3’ten yüzde 58’e, 2024 yılsonu enflasyon tahminini 24,2 puan artışla yüzde 8,8’den yüzde 33’e yükselten Merkez Bankası’nın, Erkan'ın "İstikrar döneminin başlangıcı" olarak işaret ettiği 2025 yılsonu için enflasyon tahmini ise yüzde 15 oldu.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), başkanlığa Hafize Gaye Erkan’ın atanmasının ardından ilk enflasyon raporunu kamuoyuna açıkladı. Erkan’ın sunduğu raporda, yüzde 22,3 olan yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 40 seviyelerinde güncellenmesi yönündeki beklentilerin üzerinde bir güncelleme geldi.

“Temel amacımız fiyat istikrarı”

Merkez Bankası’nın 2023 yılı III. Enflasyon Raporunun sunumunu yapan TCMB Başkanı Erkan’ın paylaştığı mesajlar şöyle:

“Merkez Bankası’nda temel amacımız fiyat istikrarıdır.

Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.

Faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar, parasal sıkılaştırmayı kademeli olarak güçlendireceğiz.

Faiz artırım kararlarımız, miktarsal ve seçici kredi kararlarımızın birikimli, olumlu etkilerinin bir kısmını 2023’ün sonunda ve özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız.

Öngördüğümüz dezenflasyon ve istikrar dönemleri öncesinde bir geçiş sürecindeyiz. Geçiş sürecinde, piyasalar kendi içsel dinamiklerinde dengelenmektedir.

“Enflasyonda kısa vadede geçici bir yükseliş görülecek”

Kur ve mali tedbirler nedeniyle enflasyonda kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir. 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz.

Dezenflasyon süreci dönemine girildiğinde göreli fiyatlarda geçici düzeltmeler, yerini kur istikrarı, iyileşen cari denge, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve artan rezervlere bırakacaktır.

Dezenflasyon sürecinde enflasyonun ana eğilimi ve beklentiler tutarlı bir şekilde iyileşmeye başlayacaktır.

İstikrar için 2025’i işaret etti

2025 yılı sonrasını ise istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirlik artacaktır.

Kalıcı olarak gerileyen enflasyona, yatırımlar ve nitelikli büyüme eşlik edecektir.

Dış talebi özetleyen Küresel Büyüme Endeksine ilişkin varsayımlarımızı 2023 yılı için sınırlı olarak yukarı, 2024 yılı için de aşağı yönlü güncelledik.

Bir önceki Enflasyon Raporundan bu yana spot ve vadeli piyasalarda ham petrol fiyatları öngörülerimizle uyumlu gerçekleşti.

Petrol fiyatlarına ilişkin varsayımlarımız yatay seyretmiştir.

Emtia ve enerjide vadeli piyasalara yansıyan jeopolitik ve arz yönlü etkiler nedeniyle, 2024 yılına ilişkin ithalat fiyatları varsayımlarımızı yukarı yönlü güncelledik.

Gıda enflasyonu tahminleri

Yurt içi gıda fiyatlarındaki artış eğilimi ise arz yönlü sorunlar ve piyasa yapısındaki yetersizlikler nedeniyle devam ediyor.

Son dönemde kırmızı et ve kırmızı etle bağlantılı işlenmiş gıda ürünlerinde belirgin artışlar gözlendi.

Kırmızı et yanında, arz koşullarının etkilediği sebze fiyatlarında da yüksek oranlı artışlar izledik.

Önümüzdeki dönemde gıda fiyatları enflasyonunun, 2023 yılını yüzde 61,5 seviyesinde; 2024 yılını ise yüzde 35,0 düzeyinde tamamlayacağı varsayımını tahminlerimize yansıttık.

Enflasyon tahminlerinde yüksek oranlı güncelleme yapıldı

Bu çerçevede, enflasyon patikamızda önemli bir güncelleme gerçekleştirdik.

2023 yılsonu enflasyon tahminimizi 35,7 puan artırarak yüzde 58’e, 2024 yılsonu enflasyon tahminimizi 24,2 puan artışla yüzde 33 olarak yukarı yönlü güncelledik. 2025 yıl sonunda enflasyonun yüzde 15’e gerileyeceğini tahmin ediyoruz.”

27 Tem 2023 - 11:18 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.