"Balıketi" olmak daha mı sağlıklı?

Son araştırma vücut kitle indeksine göre "fazla kilolu" sayılmanın sağlık risklerine yol açmayabileceğini gösterdi. Aksine 25-29,9 arasındaki indeks değerlerinde ölüm riski normale göre daha düşük olabiliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni bir araştırmaya göre vücut kitle indeksi (VKİ) kriterlerine göre fazla kilolu olan kişiler, aynı ölçekte ideal kiloya sahip olduğu ifade edilen bireylere kıyasla biraz daha düşük ölüm oranına sahip. Bu sonuç bireylerin fazla kilolu olarak sınıflandırıldığı sınırın çok düşük bir düzeye ayarlanmış olabileceğini gösteriyor. Ancak bu sonuç obez olarak nitelendirilen VKİ değerleri için geçerli değil.

Biraz fazla kilo ölüm riskinin artmasıyla ilişkili değil

Tipik olarak, sağlıklı bir kilo, 18,5 ile 24,9 arasında bir VKİ değeri ile ifade edilirken, 25 ile 29,9 arasında bir VKİ fazla kilolu olarak sınıflandırılıyor. VKİ 30 ve üzerinde olursa ise obeziteden bahsediliyor. Etnik köken olarak birbirinden farklı yaklaşık 500 bin ABD'li yetişkinden alınan verilerin analiz edildiği çalışmada VKİ'si 25 ile 27,4 arasında olan bireylerin, sağlıklı kilo kategorisindeki kişilere kıyasla %5 daha düşük ölüm riskine sahip olduğu görüldü. Bundan biraz daha yüksek, 27,5 ila 29,9 arasında VKİ değerine sahip kişilerde ise normal düzeye göre %7 daha düşük ölüm riski olduğu izlendi.

Bununla birlikte, bunun gibi popülasyon çalışmalarında sonuçları çarpıtabilecek yan faktörler olabildiği için araştırmacılar bu çalışmadan kesin sonuçlar çıkarılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Bilim insanları VKİ'nin ölüm riskinin kapsamlı bir göstergesi olmadığını ve vücut yağ dağılımı gibi diğer faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. VKİ ölçeğinde fazla kilo ve obezite için mevcut sınırların keyfi olduğu ifade ediliyor. Amerikan Tabipler Birliği VKİ'nin ağırlığı değerlendirmek için kullanılan tek ölçü olmaması gerektiğini, bel çevresi ve genel sağlık durumu gibi diğer faktörlere eşlik eden bir faktör olarak düşünülmesi gerektiğini belirtiyor.

VKİ nasıl hesaplanıyor?

Araştırma, hangi düzeyde olursa olsun fazla kilonun sağlığa zararlı olduğu yönündeki geleneksel görüşe meydan okuyor ve VKİ'nin bireysel sağlığı değerlendirmek için tek ölçüm olarak kullanılmasının doğru ve yeterli olmadığını ortaya koyuyor. Aşırı kilolu olmanın olumsuz sağlık etkileri olduğu bilinmesine rağmen, çalışma bir miktar fazla kilolu olmanın sağlık risklerinin abartılmış olabileceğini gösteriyor. Ancak sonuçlar sadece fazla kilo bölgesindeki kişiler için geçerli, VKİ'ye göre obez olan kişiler için değil. Kilo, sağlık ve ölüm riski arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak, bireysel sağlığı değerlendirmek ve yönetmek için daha kapsamlı ve kişiselleştirilmiş yaklaşımlar geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Vücut kitle indeksi bir kişin kilogram bazında vücut ağırlığının metre bazında boyunun karesine bölümü ile elde ediliyor. Örneğin 70 kilogram ağırlığında ve 1,80 metre boyunda bir kişinin VKİ değeri 21,6 çıkıyor. Aynı kişi 81 kiloya ulaşırsa fazla kilolu sınırını, 97 kiloya geldiğinde ise obez sınırını geçmiş oluyor. Araştırmanın detaylarına bu bağlantıda ulaşılabiliyor.

Ekli Dosyalar

08 Tem 2023 - 13:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.