Su yosunlarının olağanüstü boyuttaki faydası

Karayiplerdeki su yosunu alanlarının yılda 255 milyar dolar değerinde kamu hizmeti ortaya koyduğu hesaplandı. Bunlar arasında karbon depolama, iklim düzenleme ve balıklar için yaşam alanı oluşturma da yer alıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

ABD'deki Michigan Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma, Karayip Denizi'ndeki yosun ekosistemlerinin önemini vurgulayarak, kamu hizmetleri ve karbon depolama konusunda göz ardı edilen rolünü ortaya koydu. Türünde bir ilk olan bu çalışma, Karayip Denizi'ndeki yosun ekosistemlerine parasal değerler atayarak topluma sundukları katkının olağanüstü boyutunu gözler önüne serdi.

Uydu verilerinin analizi, Karayip Denizi'nin yüzey alanı bakımından dünya yosun alanlarının yaklaşık yarısını ve küresel yosun karbonunun yaklaşık üçte birini içerdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar Karayip Denizi'ndeki yosun alanlarının kamu yararına yılda yaklaşık olarak 255 milyar dolarlık hizmet sağladığını, bunun içinde karbon depolamanın 88,3 milyar dolarlık bir paya sahip olduğunu öne sürdü. Yalnızca Bahamalar'daki yosunların sağladığı ekosistem hizmetleri, ülkenin 2020 yılı gayri safi yurt içi hasılasının 15 katından fazla.

Yosunların değeri ülke gelirinin 15 katı

Araştırmacılar yosun alanlarının küresel karbon piyasalarına dahil edilmesini öneriyor. Bu şekilde, daha zengin ülkeler yosun kaybını önleyen, bozulmuş alanları restore eden veya yosun alanlarını genişletmeyi öngören projeleri destekleyerek karbon emisyonlarını dengeleyebilecek. Kıyı ve deniz ekosistemlerinde depolanan karbonu paraya dönüştüren "mavi karbon" kredileri, ilgili ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra, hassas kıyı ekosistemlerini koruma ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda umut verici bir yaklaşım sunacak.

Yosun alanları; kıyısal gelişim, kirlilik, turizm, nakliye ve iklim değişikliği gibi olumsuz faktörlerle karşı karşıya. Küresel açıdan önemli bu ekosistemlerin korunması hayati önem taşıyor. Ancak, eksiksiz bir yosun alanı verisinin bulunmaması, mavi karbon piyasasında değerlendirme ve tanıtımı engelliyor. Bu nedenle bu çalışma, yosun ekosistemlerini sınıflandırmak ve karbon içeriklerini tahmin etmek için uydu verilerinden yararlanıyor.

Yosun alanları en önemli karbon depolarıdan

Çalışma, çeşitli Karayip ülkelerindeki yosun ekosistemlerinin topluma sağladığı hizmetin ekonomik değerlerini ortaya koyuyor. Bahamalar, yosun alanlarının en büyük payına sahip olup (%61), yıllık olarak 156 milyar dolar değerinde kamu hizmeti sunuyor. Bunun içinde karbon depolama 54 milyar dolarlık bir paya sahip. Küba ise sebze çayırları kapsamında ikinci sırayı alıyor (Karayipler toplamının %33'ü). Bu miktar yıllık olarak 84,6 milyar dolara karşılık gelmekte olup bunun içinde karbon depolama 29,3 milyar dolarlık bir paya sahip.

Yosun alanlarının bozulması, erozyona ve depolanan karbonun salınmasına neden olabilir, bu da yosun kaybını artırır. Mavi karbon finansmanı, küresel toplumun bu önemli ekosistemlerin korunması ve geliştirilmesi için yatırım yapabileceği potansiyel bir mekanizma olarak karşımıza çıkıyor. Çalışmanın detaylarına bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Ekli Dosyalar

22 Haz 2023 - 17:21 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.