Ağır metallere maruz kalmak kalp hastalıklarına yol açıyor

Amerikan Kalp Derneği'nin yeni bilimsel açıklamasına göre kurşun, kadmiyum ve arsenik gibi ağır metallere düşük seviyelerde de olsa kronik maruziyet kalp damar hastalıkları riskini artırıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Amerikan Kalp Derneği açıklaması bu ağır metaller ile koroner arter hastalığı, inme ve periferik arter hastalığı gibi durumlar arasındaki bağlantıyı vurguluyor. Uzmanlar ağır metaller de dahil olmak üzere çevresel toksinlerin kalp damar hastalıkları için değiştirilebilir risk faktörleri olarak düşünülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Açıklamada bu ağır metallere düşük seviyelerde maruziyetin yaygın olduğu ve bu durumun kardiyovasküler hastalıkların küresel yüküne katkıda bulunduğu ifade ediliyor. Özellikle kurşun ve kadmiyum vücutta zamanla birikiyor ve uzun süreli etkilere yol açıyor. Örneğin, bir çalışmaya göre Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda 450 binden fazla ölümün kurşun maruziyetine bağlanabileceği öne sürülüyor.

Ağır metallere maruz kalmak kalp hastalıklarına yol açıyor

Kozmetik ürünler de ağır metal içerebiliyor

Çevre kirliliğine neden olan ağır metaller; kurşunlu boya içeren eski evler, tütün ürünleri, kontamine gıda ve su, kozmetik ürünler, elektronik cihazlar, endüstriyel atıklar ve piller, pigmentler ve inşaat ürünleri gibi çeşitli kaynaklardan gelebiliyor. Arsenik özellikle yer altı suları yoluyla vücuda alınıyor ve pirinç gibi sulu tarım bitkilerinde birikim yapıyor.

Açıklamada bu metallere maruziyetin çeşitli toplum kesimlerini etkilediği vurgulanarak, bazı nüfus kesimlerinin otoyollar, sanayi bölgeleri, tehlikeli atık sahaları gibi kaynaklara yakınlığı veya çevre düzenlemesi ve altyapısı olarak zayıf bölgelerde yaşamaları nedeniyle daha fazla maruziyet yaşayabildikleri belirtiliyor.

Amerikan Kalp Derneği bilimsel açıklamasında kurşun, kadmiyum ve arsenik maruziyeti ile artan kardiyovasküler hastalık riski ve erken ölümler konusunda yapılan küresel araştırmalara değiniliyor. Yüksek seviyelerde bu ağır metalleri vücudunda taşıyan kişilerde periferik arter hastalığı, inme ve kalp hastalığı gibi durumların daha yüksek olasılıkla görüldüğünü ortaya koyan çalışmalara atıf yapılıyor.

Ağır metallere maruz kalmak kalp hastalıklarına yol açıyor

Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi gerekiyor

Uzmanlar bu sorunla başa çıkılabilmesi için çevrede ve bireylerde ağır metal seviyelerinin izlenmesini, halk sağlığı girişimlerinin uygulanmasını, tütünde ağır metal miktarının azaltılmasını, su sistemlerinin korunmasını, hava, gıda ve topraktaki metal kontaminasyonunun minimize edilmesini öneriyor. Açıklamanın yazarları, risk altındaki bireyleri tespit etmek ve korumak için etkili stratejileri belirlemek ve bu metallerin etkilerini azaltacak potansiyel tedavi ve müdahaleleri araştırmak için daha fazla çalışma yapılmasının gerekli olduğunun altını çiziyor.

Amerikan Kalp Derneği'nin bilimsel açıklamasında tedavi önerilerine yer verilmiyor, farkındalığı artırmak ve bilinçli sağlık kararlarını teşvik etmek amaçlanıyor.

Ekli Dosyalar

13 Haz 2023 - 17:16 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.