Bedava doğal gaz, TÜİK’in enflasyon hesabını değiştirdi!

Cumhurbaşkanı Kararıyla Mayıs ayında ücretsiz doğal gaz, Haziran 2023-Mayıs 2024 arasındaki dönemde ise 25 metreküpe kadar indirimli doğal gaz uygulaması, TÜİK’in enflasyon hesabını değiştirdi. TÜİK, doğal gazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle Mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” yöntemini uygularken, 2023 Haziran-2024 Mayıs arasındaki TÜFE hesaplamasında, 25 metreküp üstündeki doğalgaz için ödenen fiyat dikkate alınacak.

Sanayi ve konutlar için elektrik ve doğal gaz fiyatları açıklandı!
Rusya, Gürcistan’ın doğal gaz alım konusundaki şartlarını kabul etti.
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 5 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Doğalgaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar” Konulu, 11835 Sayılı Kararının Tüketici Fiyat Endeksine Etkisi” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamayla, Cumhurbaşkanı Kararı ile Mayıs ayında ücretsiz doğal gaz, Haziran 2023-Mayıs 2024 arasındaki dönemde ise 25 metreküpe kadar olan doğal gaza indirim uygulamasının enflasyon hesabının nasıl yapılacağı duyuruldu.

Bedava doğal gaz, TÜİK’in enflasyon hesabını değiştirdi!

TÜFE kapsamında yürütülen tüm çalışmaların Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) başta olmak üzere istatistik alanında faaliyet gösteren diğer uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen norm ve standartlara uygun şekilde yapıldığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Söz konusu EPDK kararında, konut abonelerinin 24/4/2023 tarihinden 31/5/2023 tarihine kadar olan ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedelleri ile bu sistem kullanım bedellerine tekabül eden diğer tutarların tamamının Bakanlık bütçesinden karşılanacağı belirtilmektedir (Madde 4 (1)).

Bu kararın, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kapsamında yer alan doğalgaz fiyatının, Mayıs 2023 dönemine ilişkin hesaplamalar yapılırken dikkate alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Mayıs’ta doğal gaz için “sıfır fiyat” yöntemi!

Avrupa genelinde artan enerji fiyatlarıyla başa çıkabilmek için geçtiğimiz yıl içerisinde birçok Avrupa Birliği ülkesinin hanehalklarının desteklenmesine yönelik benzeri tedbirler almış olması nedeniyle Eurostat 16 Aralık 2022 tarihinde bu konuya özel bir metodolojik doküman yayımlamıştır. Gerek Eurostat ile gerçekleştirilen yazışmalar, gerek Eurostat tarafından yayınlanan ilgili dokümanın1 incelenmesi neticesinde, 2023 yılı Mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğalgaz için 'sıfır fiyat' (zero price) yöntemi uygulanacaktır. Eurostat’ın bu konuda almış olduğu karar, TÜFE hesaplamalarında esas alınan fiyatın, tüketiciye doğrudan yansıyan fiyat olması temel prensibine dayanmaktadır.

Tüketicinin 25 metreküp üzerindeki kullanımları için ortalama fiyat hesaplanacak

İlgili EPDK kararında ayrıca, 2023 yılı Haziran ayından itibaren konut abonelerinin 1/5/2024 tarihine kadar tahakkuk edecek her bir faturasında, 25 m3’e kadar olan doğal gaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri ile bu sistem kullanım bedellerine tekabül eden diğer tutarların Bakanlık bütçesinden karşılanacağı hükmü de yer almaktadır (Madde 4 (2)). EPDK’nın bu kararı da, 2023 yılı Haziran ayından kararın geçerlilik tarihi olan 2024 yılı Mayıs ayına kadar yapılacak olan TÜFE hesaplamalarında dikkate alınacaktır. Bu kapsamda yine Eurostat’ın önerileri doğrultusunda EPDK’dan il ve ay bazında ortalama hanehalkı doğalgaz tüketim verileri alınarak, tüketicinin 25 m3 ’ün üzerindeki kullanımları için m3 başına ödediği ortalama fiyat hesaplanacaktır.

TÜFE kapsamında doğalgaz fiyatının hesaplanmasına dair yukarıda sözü edilen uygulamaların, doğalgazın TÜFE madde sepetindeki ağırlığı da dikkate alındığında genel endeks üzerinde 2023 yılı Mayıs ayında aşağı yönlü kuvvetli bir etki yaratacağı, ancak doğalgaz tüketim miktarının artmasına paralel olarak özellikle yılsonuna doğru bu etkinin kuvvetli ve yukarı yönlü olacağı öngörülmektedir.”

30 May 2023 - 10:06 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.