Zeytinyağı etiketlerine duyusal özellik ayarı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği’nde yapılan değişiklikle, etikette tat ve/veya kokuya ilişkin duyusal özellikler, sadece natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağı için kullanılacak.

9 ülkede Türk zeytinyağının tanıtım atağı
Zeytinyağı etiketlerine duyusal özellik ayarı!
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği (Tebliğ No: 2017/26)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/23), 8 Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Zeytinyağı Komisyonu tanımı tebliğden çıkartıldı

Yayımlanan tebliğle, Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği’nin tanımların yer aldığı 4’üncü maddesinin birinci fıkrasındaki, “Zeytinyağı Komisyonu: Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonunun oluşturduğu, Katı ve Sıvı Yağlar Alt Komisyonunun, Zeytinyağı Çalışma Grubunu” şeklindeki tanımı içeren (ç) bendi yürürlükten kaldırıldı.

Tebliğin 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağı ile ham ve rafine pirina yağındaki” ibaresi ise “natürel sızma, natürel birinci, rafine ve riviera zeytinyağı ile ham pirina, rafine pirina ve pirina yağındaki” şeklinde değiştirildi.

Tebliğin “Yurt içinde üretilen zeytinyağının klimatolojik ve agronomik koşullarına göre sterol kompozisyonu ile ultraviyole ışığında özgül soğurma kriterlerinde oluşabilecek değişiklikler Zeytinyağı Komisyonu tarafından belirlenir. Özel hükümler ithalatta uygulanmaz” hükmünü içeren 6’ncı maddesi de yürürlükten kaldırıldı.

Etikette duyusal özellikler sadece natürel sızma zeytinyağı için kullanılacak

Tebliğin 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi değişikliğine göre;

Etikette tat ve/veya kokuya ilişkin duyusal özellikler sadece natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağı için kullanılacak. Bu amaçla, sadece Tebliğin Ek-2’sinin ikinci bölümünde yer alan duyusal özelliklere ilişkin ifadeler; 20/11/2014 tarihli ve 29181 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliği (Tebliğ No: 2014/53)’nin duyusal özelliklere ilişkin Ek-11’inde yer alan metoda göre değerlendirilmiş olması koşuluyla kullanılacak.

Uyum zorunluluğu

Tebliğe eklenen Geçici 2. Maddeye göre ise,

Bu Tebliğin yayımı tarihinden önce piyasaya arz edilen ve tavsiye edilen tüketim tarihi 31/12/2024 tarihine kadar olan rafine ve riviera zeytinyağlarından, Delta-7-Stigmastenol değeri %0,5 ile %0,8 aralığında olanlar, diğer tüm parametrelerin bu Tebliğde yer alan değerlere uygun olması koşulu ile raf ömrü boyunca piyasada kalmaya devam edebilecekler.

Tebliğin eki Ek-1 ve Ek-2 ekteki şekilde değiştirilirken, Ek-3’te yer alan “2) Delta-7-Stigmastenol Karar Ağacı” başlıklı bölümünün (b) bendi de değiştirildi ve yeni bentler eklendi.

“b) Ham pirina yağı, rafine pirina yağı ve pirina yağı:

Zeytinyağı etiketlerine duyusal özellik ayarı!

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

Tebliğin tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

08 Nis 2023 - 00:31 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.