Bitkisel ürünlerde yeterlilik: Fındık, 3 haneli yeterlilik derecesi ile ilk sırada!

Türkiye’nin 2022 yılı bitkisel üretiminde yurt içi üretimin yurt içi talebi en yüksek derecede karşıladığı ürün yüzde 560,9 ile fındık oldu. Sebzelerde ihtiyacı karşılayacak ölçüde üretim yapılırken, seçilmiş 11 tarla ürününde, meyvelerde ise 3 üründe yurt içi talebi karşılayacak ölçüde üretim yapılamadı.

ABD’nin buğday ihracatı geriliyor
'Fındık fiyatları araştırılsın' önerisi TBMM'de kabul görmedi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı üretim miktarları esas alınarak 2021-2022 piyasa dönemine göre yapılan hesaplamalarla hazırlanan 2022 Yılı Bitkisel Ürün Denge Tablolarını açıkladı.

Bitkisel ürünlerde en yüksek yeterlilik derecesi fındıkta

Tahıl ürünleri toplamı için 2021-2022 piyasa döneminde yurt içi üretimin yurt içi talebi karşılama derecesi (yeterlilik derecesi) %80,3 olarak gerçekleşti.

Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayın yeterlilik derecesi %87,3 (durum buğdayında %151,8, diğer buğdayda %79,9), yem sanayinin en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesi %66,8, mısırın yeterlilik derecesi %76,6, soyanın yeterlilik derecesi ise %6 olarak gerçekleşti.

Seçilmiş tarla ürünlerinde yeterlilik dereceleri, 2021-2022

Bitkisel ürünlerde yeterlilik: Fındık, 3 haneli yeterlilik derecesi ile ilk sırada!

3 meyvede yeterli üretim yapılamadı

Meyveler ve içecek bitkilerinde 2021-2022 piyasa döneminde en yüksek yeterlilik derecesi %560,9 ile fındıkta gerçekleşti. Turunçgiller grubunda yer alan meyvelerin tamamının kendine yeterli olduğu görüldü. Toplam çay arzının büyük bir kısmı kendi üretimimizden karşılanırken, çayın yeterlilik derecesi %97,9 oldu.

Seçilmiş meyve ürünlerinde yeterlilik dereceleri, 2021-2022

Bitkisel ürünlerde yeterlilik: Fındık, 3 haneli yeterlilik derecesi ile ilk sırada!

Sebze ürünleri toplamı için 2021-2022 piyasa döneminde yurt içi üretimin, yurt içi talebi karşılama derecesi %113,5 oldu. Sebzelerde en yüksek yeterlilik derecesi havuçta %124,2 olurken, domateste %123,7, taze bezelyede ise %121,5 olarak gerçekleşti.

Seçilmiş sebze ürünlerinde yeterlilik dereceleri, 2021-2022

Bitkisel ürünlerde yeterlilik: Fındık, 3 haneli yeterlilik derecesi ile ilk sırada!

Ürün denge tabloları ne ifade ediyor?

Ürün denge tabloları, tarımsal ürünlerin arz kaynaklarını ve kullanım şekillerini belirli bir referans dönemi boyunca karşılaştırarak ayrıntılarıyla ortaya koyan tablolar olarak tanımlanıyor.

Bir bölgenin kullanılabilir üretiminin (iç üretim) o bölgenin talebini ya da yurt içi kullanımını (insan, hayvan ve endüstrinin bütün ihtiyaçlarını) ne ölçüde karşılayacak durumda olduğunu gösteren Yeterlilik derecesinde; değerin 100'den küçük olması, üretimin yurt içi talebi tam olarak karşılayamadığı durumu temsil ederken, 100'den büyük olan bir değer, iç ihtiyaçları geçen, ihraç edilebilir ve/veya stoklanabilir miktarların varlığını gösteriyor.

31 Mar 2023 - 10:17 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.