Anadolu arı ürünlerinin bağırsak sağlığı üzerine etkisi

Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, insan bağırsağının binin üzerinde mikroorganizma ve mikroorganizma türü içerdiği düşünüldüğüne dikkat çekerek Anadolu arı ürünlerinin de bağırsak sağlığı üzerine etkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Anadolu arı ürünlerinin bağırsak sağlığı üzerine etkisi
Anadolu arı ürünlerinin bağırsak sağlığı üzerine etkisi
Haber albümü için resme tıklayın

Beslenme Uzmanı Dilara Koçak, insan bağırsağının binin üzerinde mikroorganizma ve mikroorganizma türü içerdiği düşünüldüğüne dikkat çekerek, “Bireylerin mikrobiyota profilleri genetik, yaş, cinsiyet, diyet ve yaşam tarzı gibi çeşitli faktörler tarafından sürekli olarak etkilenir. Her bireyin mikrobiyota profili farklı olsa da sağlıklı bireylerde bakteri türlerinin çeşitliliği ve dağılımı benzerdir. Son yıllarda, sağlığın korunmasında bağırsak mikrobiyotasının beyinle iki yönlü iletişim kurabilme yeteneği, yani bağırsak- beyin ekseninin ön planda olduğu mevcut araştırmaların odak noktası haline gelmiştir“ dedi.

Anadolu arı ürünlerinin bağırsak sağlığı üzerine etkisi

“Probiyotik mikroorganizmaların besin maddesi: Prebiyotikler”

Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise bakterilerin, bağırsakta mikrobiyota dengesinin yönetimine yardımcı olduğuna, bu nedenle de sağlıklı bağırsak mikrobiyotasının bozulmasının hastalıklara zemin hazırlayabileceğine dikkat çekti. Sağlıklı mikrobiyotanın bozulması (disbiyozis), depresyon ve otizm spektrum bozukluğu gibi nöropsikolojik bozukluklar, obezite gibi metabolik bozukluklar ve inflamatuar bağırsak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi gastrointestinal bozukluklarla ilişkilendirildiğine işaret eden Samancı, “Buna karşılık bağırsak mikrobiyotasının prebiyotik ve probiyotik takviyeleri ve doğal probiyotik gıdaların tüketimi gibi müdahalelerle düzenlenebileceğine dair çalışmalar da bulunmaktadır” diye konuştu.

Anadolu arı ürünlerinin bağırsak sağlığı üzerine etkisi

Probiyotik takviyeler kadar probiyotik mikroorganizmaların besin maddesi olan prebiyotiklerin de önemli olduğunu belirten Dr. Tanuğur, propolisin ilerleyen dönemde prebiyotik bir gıda olarak literatüre girebileceğine dikkat çekti. Tanuğur şöyle dedi: “ 2022 yılında İtalya’da yapılan bilimsel bir çalışmada standartlaştırılmış polifenol içeriğine sahip propolis ekstraktının, beş farklı donörün dışkı materyalinden elde edilen bağırsak mikrobiyotasının bileşimi ve işlevselliği üzerindeki in vitro etkisini belirlemek hedeflenmiştir. Bilimsel çalışmada, propolisin, kısa zincirli yağ asitlerinin konsantrasyonunu artıran sağlıklı ve hasta katılımcıların bağırsak mikrobiyota bileşimi ve işlevselliği üzerinde modülatör bir etki sergilediği görülmüştür.

Çalışmanın sonucunda araştırmacılar, bilimsel verilerin propolisin bağırsak sağlığına katkıda bulunabileceğini ve prebiyotik bir bileşen olarak kullanımı açısından daha ileri araştırmalara aday olabileceğini ifade etmişlerdir.”

Arı Ekmeği Nedir?

Arı ekmeği, polenin dış zarının, arının kendi enzimleriyle sindirilmesi ile oluşan ve probiyotik nitelikte bakterileri de içeren zengin ve tamamen doğal bir arı ürünüdür. Kısaca, polenin fermente halidir. Enzimlerle polenin dış zarının parçalanması bir fermentasyon işlemi olup, bu fermentasyon ile yararlı bakteriler gelişmektedir. Lactobacillus ve Bacillus türündeki bakteriler sayesinde doğal bir probiyotik olan arı ekmeği bağırsaklarda sağlıklı mikrobiyal dengeyi sağlayan vitaminler, mineraller ve protein açısından da son derece zengin doğal bir gıdadır.

İçeriğindeki A, E, D, K ve B grubu vitaminleri, magnezyum, çinko, demir, bakır ve kalsiyum mineralleri ile bağışıklık sistemini destekler. %30 oranındaki doğal protein içeriği ile tok kalma süresini uzatır.

Bilimsel araştırmalar arı ekmeğinin sindirim ve bağışıklık sistemini düzenlerken karaciğer fonksiyonlarını da destekleyici etkileri olduğunu göstermektedir. 2 tatlı kaşığı arı ekmeği 15 grama denk gelmektedir ve içeriğinde en az 10 milyar probiyotik bakteri bulunmaktadır. Arı ekmeği; Lactobacillus ve bacillus olmak üzere 2 farklı tür ve bunların da kendi içinde 6 farklı alttürünü kapsayan probiyotik bakteri çeşitliliği sunar. Irritabl bağırsak sendroumunda da bağırsak florasını düzeltmek için bol miktarda probiyotik (yararlı bakteriler) içeren gıdalar tüketilmelidir. Bu nedenle arı ekmeği hem doğal hem de probiyotik içeriği yüksek bir arı ürünü olarak beslenmemize eklenebilir.

30 Mar 2023 - 11:29 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.