Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!

14 Mayıs seçimlerine iki aydan az bir süre kala gerçekleştirilen, “Seçim ve Tüketim Alışkanlıkları Araştırması”, ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşların alışverişten kıstığını ortaya koydu. Daha önce tüketilen, ancak güncel ekonomik koşullar sebebiyle satın almaktan vazgeçilen ürünlerde ilk sırayı yüzde 16 ile gıda/yiyecek ürünleri alırken, zam gelecek endişesiyle önden satın alınan ürünlerin başında da yine “gıda” geliyor. Vatandaşa göre seçimler, ekonomiye iyi gelecek!

Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!
Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Ekonomik göstergelerde uzun süredir devam eden bozulma, özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin sıkıntılarını artırırken, deprem felaketinin hemen ardından gerçekleştirilen araştırma, vatandaşın umudunu seçimlere bağladığını gösterdi.

Marketing Türkiye adına Sia Insight tarafından saha çalışması 13-17 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Seçim ve Tüketim Alışkanlıkları Araştırması” kapsamında, 415 kişiyle CATI yöntemiyle görüşme sağlandı.

Seçim ve Tüketim Alışkanlıkları Araştırması’ndan bazı bulgular şöyle:

Kadınlar daha karamsar

Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!

Önümüzdeki 1 yıl içinde kişisel maddi durumunun daha kötüye gideceğini düşünen metropollü tüketicilerin oranı yüzde 26 ile azınlıkta. Metropollü tüketicilerin yüzde 42’si maddi durumlarının aynı kalmasını, yüzde 33’ü ise daha iyiye gitmesini bekliyor. Erkek ve AB SES grubundaki tüketicilerin daha pozitif bir tutum içerisinde olduğu, kadınların ve C2 SES grubundaki tüketicilerin ise stabilite bekledikleri verilere yansıyor. Öte yandan metropollü tüketicilerin yarısından fazlası önümüzdeki 1 yıl içerisinde Türkiye’de enflasyonun artacağını düşünüyor. Enflasyonun düşeceğini öngören tüketicilerin oranı sadece yüzde 16 olarak kayıtlara geçiyor.

Ekonomi gündemi TV’den takip ediliyor

Ülkede yaşanan ekonomik gelişmeleri ve haberleri takip etme oranı verilere yüzde 68 olarak yansıyor. Ekonomik gelişmelerin takip edilme oranı erkek ve AB SES grubunda daha yüksekken, 18-24 yaş ve D SES grubunda hayli düşük. Ekonomik gelişmelerin en çok takip edildiği bilgi kaynağı olarak haber kanalları ve TV’deki ekonomi programları öne çıkıyor. Haber kaynağı olarak televizyon 45 yaş üstü ve C2D SES grubunda daha yoğun olarak tercih ediliyor. Ekonomideki gelişmeleri takip etme noktasında Twitter 18-34 yaş aralığındaki gurupta daha önemli bir kanal olarak görülüyor.

Türkiye diyette: Sebebi kilo değil para!

Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!

Katılımcılara daha öncesinde rutin olarak tükettiği ancak güncel ekonomik koşullar sebebiyle satın almaktan vazgeçtiği ürünler sorulduğunda ilk yanıtın yüzde 16 ile gıda/yiyecek ürünleri olduğu görülüyor. Daha sonra sırasıyla beyaz eşya (yüzde 15), kişisel bakım/kozmetik (yüzde 12) ve kültürel aktivite/eğlence (yüzde 9) kalemleri geliyor. Zam gelecek endişesiyle önden satın alınan ürünlerin başında da yine “gıda” geliyor. Öyle görünüyor ki tüketici daha önce satın aldığı gıda ürünlerinin bir kısmından zaten vazgeçti ve gelecekte daha çoğundan vazgeçme endişesi taşıyor.

Zam gelecek endişesiyle alınan ya da alınması planlanan ürünler listesinin üst sıralarında kağıt ürünler, hijyen ürünleri ve beyaz eşya yer alıyor.

Seçimlerin ülke ekonomisine iyi geleceği düşünülüyor

Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!

Metropollü tüketicilerin yarısı 2023 genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında Türkiye’nin genel durumunun daha iyi olmasını bekliyor. Üçte biri ise herhangi bir değişiklik olmayacağını öngörüyor. Seçimlerin Türkiye’nin genel ve ekonomik durumuna olumlu etkisi olacağını düşünen kitlede erkeklerin ve AB SES grubunun yoğunluğu dikkat çekiyor. Öte yandan kadın tüketicilerin stabilite öngörüsü bu konuda da öne çıkıyor. Seçimlerin ülke ekonomisine etkisinin olumsuz olacağını düşünen yüzde 23’lük bir kitle de mevcut.

Ekonominin gidişatı zamlardan okunuyor

Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!

Metropollü tüketiciler tarafından ekonominin gidişatı yoğunluklu olarak ürünlere gelen zamlardan takip ediliyor. Kadın tüketicilerin ürün zamlarını takip etme oranı erkek tüketicilere kıyasla daha yüksek. TÜİK’in enflasyon rakamlarını takip eden tüketici kesimi içerisinde erkek ve AB SES grubundaki tüketicilerin daha yoğun olduğu görülüyor.

Takip edilen ve güvenilen ekonomistler konusunda öne çıkan isim yüzde 7 ile Özgür Demirtaş oluyor. Ekonomi profesörü olan Demirtaş 4,9 milyon takipçiyle Twitter’da da en çok takip edilen ekonomistler arasında. Yüzde 4’lük bir kesim Ali Babacan’ı işaret ederken yüzde 3’lük bir kesim tercihinin Uğur Gürses olduğunu söylüyor.

Tüketici beklentilerini en iyi karşılayan markalar

Türk insanı kilodan değil, parasızlıktan diyette!

Mevcut ekonomik koşullar tüketicinin marka beklentilerinde de kendini gösteriyor. Zira ilk üç beklenti arasında; uygun fiyatlı ve indirimli ürün sunulması (yüzde 56), fiyatların sabitlenmesi (yüzde 22) ve krizin fırsata çevrilmemesi (yüzde 21) yer alıyor. Beklentileri karşılayan markaların başında ise Şok (yüzde 36), Migros (yüzde 23) ve LC Waikiki (yüzde 16) geliyor.

29 Mar 2023 - 12:32 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.