AB, elektrikte artan faturalar için tüketicileri koruma altına alıyor!

Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus enerjisine kapılarını kapatan AB, enerji tedarikinde yeni kaynaklara yönelirken, tüketicileri korumak için de adımlar atıyor. AB Komisyonu tarafından hazırlanan elektrik piyasası reform tasarısına göre, tüketicileri fiyat dalgalanmalarından korumak amacıyla değişken fiyat kontratlarının yanı sıra sabit fiyatlı kontratlar da sunulacak.

Bu da dünyanın sera gazı rekoru!
Haber albümü için resme tıklayın

AB Komisyonu, iki yönetmelik tasarısı önerisinden oluşan Elektrik Piyasası Tasarımı Reformu yasa paketini sundu.

Elektrik Piyasası Reformu

Komisyonun sunduğu yasa paketinde;

• AB elektrik piyasasının mevcut yapısını iyileştirmek amacıyla 2019/943 ve 2019/942 sayılı tüzükler (Elektrik Yönetmeliği olarak bilinen düzenlemeler) ile 2018/2001 ve2019/944 sayılı yönergeleri (Elektrik Yönergesi) değiştirecek olan AB Elektrik Piyasası Tasarımı Reformu tüzük taslağı;

• AB toptan enerji piyasasının manipülasyonlara karşı daha kapsamlı şekilde korunması hedefiyle 1227/2011 (REMIT) ve 2019/942 sayılı tüzüklerde değişiklik yapmak üzere oluşturulan tüzük taslağı;

• Enerjinin depolanmasına ilişkin olarak AB ülkelerine yönelik AB Komisyonu tavsiye kararı yer alıyor.

Sunulan düzenlemeler başlıca üç hedef çevresinde oluşturuluyor:

Yenilenebilir enerji üretim ve kullanımının artırılması;

• Tüketicilere yönelik koruma ve güvencelerin artırılması;

• Sanayinin rekabetçiliğini artırmak üzere enerji fiyatlarında öngörülebilirlik ve istikrarın sağlanması.

Tüketiciler açık şekilde bilgilendirilecek

Elektrik Piyasası Tasarımı Reformu ve Toptan Enerji Piyasasında Manipülasyonun Önlenmesi ile ilgili yasa tasarısı önerilerinin öngördüğü değişikliklerden bazıları ise şöyle:

• Tüketicilere yönelik koruma ve güvencelerin artırılması kapsamında tedarikçilerin, hane halkını “farklı sözleşme türlerinin sağladığı yararlar ve riskler” hakkında açık şekilde bilgilendirmeleri gerekiyor.

• Fiyat dalgalanmalarına karşı koruma sağlamak amacıyla tüketicilerin değişken fiyat kontratları ve sabitlenmiş fiyat temel alınarak düzenlenen kontratlara aynı anda erişimine izin verilecek. Tüketiciler birden fazla elektrik tedarikçisiyle anlaşarak, sabit ve esnek fiyatlandırma seçeneklerini birleştirebilecekler.

Bu sayede örneğin, gece döneminde düşük fiyat uygulamalarından yararlanmak için ev içi aydınlatma, TV, internet gibi tüketimler sabit fiyatlı sözleşme ile karşılanırken, ısı pompası veya elektrikli araçların şarj edilmesi gibi enerji ihtiyaçları esnek sözleşme kapsamında yer alabilecek.

Tüketici ürettiği enerjiyi başka tüketicilerle paylaşabilecek

• Tüketicilerin çatılarındaki güneş panellerinden elde ettiği yenilenebilir enerjiyi doğrudan başka tüketicilerle paylaşımı olanaklı hale getiriliyor.

• Sanayi ölçeğindeki elektrik tüketicilerinin dalgalı fiyatlara maruz kalma riskini azaltmak ve üreticilere gelir güvencesi sunmak amacıyla Eenerji Satın Alma Sözleşmeleri (PPA'lar) destekleniyor.

• Piyasa fiyatından sunulacak garanti programları dahil olmak üzere AB ülkelerinin araçlar geliştirmesi ve bunların Enerji Satın Alma Sözleşmeleri (PPA) pazarına giriş engelleriyle karşılaşan ancak, finansal zorluk içinde olmayan şirketlerin erişimine açık olması gerektiği belirtiliyor.

• Kamu destek ihalesine katılan yenilenebilir ve düşük karbonlu enerji proje geliştiricilerinin, üretimlerinin bir bölümünü PPA aracılığıyla satmak üzere ayırmasına izin verilmesinin, PPA sözleşmeleri pazarının gelişimini teşvik edeceğine işaret ediliyor.

Enerji üreticilerinin tavan fiyatı aşan gelirleri, tüketiciye geri aktarılacak

Yenilenebilir enerji veya nükleer enerji kapsamındaki yeni üretim tesisleri ya da çağdaşlaştırılan tesislere sağlanacak kamu desteğinin “iki yönlü fark sözleşmesi” (Contract for Difference - CfD) yoluyla yapılması, bu sözleşmelerin azami ve asgari fiyat düzenlemesi içermesi önerisi sunuluyor.

Böylece enerji üreticilerine gelir garantisi sağlanırken, tavan fiyatı aşan gelirlerin tüketici yararına geri aktarımı sağlanacak. AB ülkeleri bu uygulamayı kendi ulusal koşullarını temel alarak yürütebilecek.

• Yeşil enerji tedarikçilerinin fiyat tekliflerinin anlık olması sayesinde tüketicilerin bu kaynaklara yöneliminin artacağı ifade ediliyor ve yeşil enerji ticaret vade tarihlerinin, “gerçek zamana” yakınlaştırılması sayesinde kullanım artışı sağlanacağı belirtiliyor.

• AB Enerji Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı’nın (ACER) denetim ve düzenleme yetkisi artırılıyor. Yerinde denetim ve soruşturma yapma yetkileri genişletiliyor.

• Sınır aşan ihlallerle ilgili güçlüklerin ele alınması için başka bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

• Algoritma kullanılarak yapılan işlemler ve enerji türev ürünlerine ilişkin düzenlemeler etiriliyor.

• Birden fazla piyasa katılımcısının daha geniş paydaş grubuyla bilgi paylaşmasına izin veren İçeriden Bilgi Platformu (Inside Information Platforms - IIP) aracılığıyla üçüncü ülkelerden yapılan 1 gün vadeli ya da aynı gün içindeki işlemlerin, AB ülkelerine yapılacak elektrik teslimatını kapsaması durumunda bu yönetmelik kapsamındaki kurallara tabi olacağı belirtiliyor.

• Enerji piyasalarında işlem gören enerji türev ürünlerinin artmasıyla birlikte finans piyasaları ile enerji toptan satış piyasaları arasındaki ilişkinin giderek artması nedeniyle 1227/2011 sayılı Tüzüğün, başta 596/2014 sayılı Tüzük olmak üzere mali piyasalara ilişkin mevzuat ile daha fazla uyumlu hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

• AB 2030’a kadar yenilenebilir enerji payının bugünkü seviyesinden 3 katına çıkmasını hedefliyor.

Yasa tasarılarının onay süreci Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’ndeki işleyişin ve müzakerelerin hızına bağlı olarak ilerleyecek. Her iki kurum tutumlarını ayrı ayrı belirledikten sonra yasa taslakları üzerinde müzakere yürütecek.

Ekli Dosyalar

29 Mar 2023 - 11:31 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.