Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu'ndan çiftçiye "kırmızı mazot" vaadi!

Konya Ereğli’deki Millet Buluşması’nda konuşan CHP Lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kırsalda çalışan gençler ve kadınların sosyal güvenlik primlerini devletin ödeyeceğini, çiftçinin kredi borçlarının faizinin silineceğini söyledi. Kimin neyi üreteceğinin, kaç liradan satacağının belli olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir üretici zarar etmeyecek. Çiftçilere KDV’siz, ÖTV’siz kırmızı mazot vereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu'ndan çiftçiye "kırmızı mazot" vaadi!
Haber albümü için resme tıklayın

“Sana Söz” videolarıyla seçim kampanyasına start veren CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya Ereğli’deki Millet Buluşması’nda vatandaşlara hitap etti.

Türkiye’nin ve dünyanın en lezzetli beyaz kirazının başkenti olan Ereğli’nin buğday üretiminde Türkiye’de birinci sırada bir ilçe olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Konya, Hollanda'dan büyük bir il, toprak olarak Hollanda’dan büyük bir il. Konya eğer Hollanda’dan büyükse tarım üretiminde çok daha iyi bir yerde olması lazım Türkiye’nin. Gerçek böyle mi bakalım” diyerek, şöyle devam etti:

“Şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım”

“2021 yılında BM verilerine göre Hollanda’nın 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı var. Konya’dan küçük Hollanda’nın 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı var.

Gelelim Konya’ya değil, gelelim Türkiye’ye. Koskoca Türkiye, 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Sadece 24 milyar dolar. Konya bakıldığında tarımda bir numara ama buranın da ciddi sorunları var. Türkiye'nin de, tarımın da sorunları çok büyük. Eğer Konya’dan küçük bir Hollanda, 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyorsa ve Türkiye, devasa bir ülke, sadece 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyorsa hepimiz şapkamızı koyup düşünmek zorundayız. Neden bu hale geldik ve neden biz daha iyi bir pozisyonda değiliz? Daha önce gittiğim toplantılarda, İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde şunu söyledim: “Türkiye artık dünyayla yarışmak zorundadır. Türkiye artık bölgesinin lideri olmak zorundadır. Türkiye dünyayla yarıştığı zaman büyüyen bir Türkiye olacaktır. Güçlü bir Türkiye olacaktır.”

“Köylü ekmiyor, ekemiyor, çünkü zarar ediyor”

18 milyon 700 bin dekar tarım arazisi var sadece Konya'da. 2004 ile 2022 yılları arasında 7.5 milyon dekar tarım alanı sistemin dışına çıktı. Yani köylü ekmiyor, ekemiyor. Çünkü zarar ediyor. Eksem ne olacak diyor, zarar edeceğim diyor. Ve sulama da yeteri kadar olmadı. Malum meşhur bir baraj var, KOP Projesi var, KOP Projesi dolayısıyla bir türlü Konya Ovası'na 20 yıldır su gelmiyor doğru dürüst. O suyu getireceğim, o çiftçiyi mutlu edeceğim.

Ayrıca şunu da ifade edeyim; iktidarımızda kırsalda çalışan bütün gençler ve bütün kadınların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Yeter ki çalışsınlar, yeter ki üretsinler. Kadının sosyal güvenliği olacak, gençlerin sosyal güvenliği olacak.

“Kim neyi üretecek, kaçtan satacak belli olacak”

Ve yine bütün çiftçi kardeşlerime, bütün üreticilere seslenmek isterim. Sizin bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarınızın faizlerini tamamen sileceğiz. Sadece anaparanızı taksitlerle alacağız. Siz üreteceksiniz, siz kazanacaksınız. Dışarıdan buğday, arpa, fasulye, canlı hayvan, et, mercimek… Bunların tamamını bitireceğiz. Herkes üretecek ve herkes kazanacak.

Diyeceksiniz ki, bunun formülü ne? Nasıl olacak da herkes üretecek, herkes kazanacak? Havza bazlı planlama yapacağız. Örneğin Erzurum… Doğu, Güneydoğu’nun merkezi olacak, etrafındaki iller hep birlikte havza bazlı planlamaya dâhil edilecek. Kim neyi üretecek belli olacak. Bir yıl sonra kaçtan satacak, o da belli olacak. Formül: maliyet artı makul kar eşittir taban fiyat. Bir daha söylüyorum; maliyet belli. Bir dönüm sulu arazi, susuz arazi. Ziraat odası başkanına, ziraat mühendisine, “bunun maliyeti nedir, gübresi, işçiliği vs. suyu nedir, maliyeti çıkar...” Üstüne makul bir kar koyarsınız, eşittir taban fiyat. Bu ne demektir? Şu demek… Ürettin mi? Ürettin. Maliyet belli mi? Belli. Kar belli mi? Belli. 100 liraya ürettin, 20 lira kar verdik; 120 lira. Devlet diyecek ki, “120 liranın üstünde satıyorsan istediğin yere sat ama 120’nin altına düştüğü zaman ben alacağım.” Hiçbir üretici zarar etmeyecek, formülümüz bu.

“Çiftçilere KDV’siz, ÖTV’siz kırmızı mazot vereceğiz”

Çiftçilere kırmızı mazot vereceğiz. Yani KDV’si olmayacak, ÖTV’si olmayacak. Şimdi yata ÖTV’siz ve KDV’siz mazotu veriyorsun, keyfi yerinde… Çiftçi traktörle sabahın köründe nereye gidecek? Tarlasına gidecek. Herhalde tatile gitmeyecek. O üretiyor, o çalışıyor, o alın teri döküyor, o bizim karnımızın doyması için çaba harcıyor. Ona diyeceğiz ki, “Kardeşim yata hangi fiyattan veriyorsan çiftçiye de aynı fiyattan vereceksin, ÖTV’siz ve KDV’siz vereceksin.”

Ayrıca hiçbir çiftçinin, hiçbir üreticinin traktörüydü, pulluğuydu, hayvanıydı asla haczedilmeyecek. Ayrıca bakınız, çok sayıda ziraat mühendisimiz, veterinerimiz işsizler. Kırsalda köy okullarını açtıktan sonra ve oralara öğretmen atandıktan sonra; ne dedik, bu yıl içerisinde Allah nasip eder 15 Mayıs'ta iktidarız. 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Köyde köyün imamı olacak, öğretmeni olacak, hayvancılık yapılıyorsa veterineri olacak, tarım ürünleri üretiliyorsa ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni olacak. Hayvanlarınıza bakacak, aşılarınızı yapacak, toprak analizlerinizi yapacak, ücretini devlet ödeyecek. Çünkü sosyal devlet halkına hizmet götüren devlettir. Halkına hizmet götürecek.

Bunları anlatırken acaba kaynak var mı, acaba para var mı diye düşünmeyin. Bu kardeşiniz 27,5 yılını devlette para nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, harcamalar nasıl olur, tasarruflar nasıl yapılır… 27,5 yılını buna verdim. İsrafı engelleyin, Türkiye zengin bir ülkedir, Türkiye güçlü bir ülkedir. Ama parayı beşli çetelere yedirirseniz size para kalmaz. Alacağım alacağım, o paraları son kuruşuna kadar alacağım, son kuruşuna kadar!

“İktidarımızda 2 kilo et 1 gram altın etmeyecek”

Sevgili gençler, hiç endişe etmeyin hakkı, hukuku ve adaleti mutlaka sağlayacağız. Her alanda, her yerde hakkı, hukuku ve adaleti sağlayacağım. Hiçbir anne sabahleyin çocuğunu, evladını okula gönderirken acaba beslenme çantasına ne koyayım diye düşünmeyecek. Her çocuk okulda sağlıklı bir şekilde beslenecek. Bizim evlatlarımız, bizim geleceğimiz, bizim çocuklarımız okulda arkadaşlarıyla beraber karınlarını doyuracaklar. Hiçbir aileye yük olmayacaklar, zengin fakir ayrımı olmayacak, herkes aynı yemeği yiyecek, herkes çantadan beslenecek. Artık devri iktidarımızda, bizim zamanımızda göreceksiniz; 2 kilo et 1 gram altın etmeyecek. Bunu herkesin bilmesini isterim. Herkesin karnı doyacak.

Bunlar olduğunda şunu göreceksiniz. Türkiye, Akdeniz’in en güçlü ve en iyi üreten ülkesi olacak. Katma değeri yüksek ürün üreten bir Türkiye. Üniversiteleri bilgi üreten bir Türkiye. Sokaklarında, caddelerinde rahat gezen, birbirini selamlayan, insanları güler yüzle gezen bir Türkiye. Hepimizin temel hedefi, hepimizin temel amacı bu olacak.

Türkiye’yi yenilemek için, Türkiye’ye baharı getirmek için yola çıktık. Birleşe birleşe kazanacağız. Birleşe birleşe Türkiye'nin bütün sorunlarını çözeceğiz.”

Ekli Dosyalar

28 Mar 2023 - 22:50 Konya/ Ereğli- Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.