Üreticiler, gazlı içeceklerdeki şekeri nasıl azaltabilir?

Şekersiz veya şekeri azaltılmış ürünler, daha küçük ambalajlar gibi şeker azaltma stratejileri ürün satışlarını nasıl etkiler? Yeni bir araştırma, üreticileri ürünlerindeki şekeri azaltırken satışlarına arttırmasına yardımcı olacak kazan-kazan stratejileri nasıl oluşturabileceğini inceledi.

Üreticiler, gazlı içeceklerdeki şekeri nasıl azaltabilir?
Üreticiler, gazlı içeceklerdeki şekeri nasıl azaltabilir?
Haber albümü için resme tıklayın

North Carolina Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi’nden araştırmacılar, ABD’deki gazlı içecek kategorisinde yer alan, neredeyse 80 markaya ait 130.000 ürünü, 11 yıl boyunca izleyerek analiz etti. Elde edilen sonuçlar, Journal of Marketing dergisinde yayınlandı. 

Araştırmacılar çalışmayı, “Yaptığımız çalışma, pazarlamanın satış hedefleri ile toplumun sağlık arayışını nasıl bir araya getirebileceğine ışık tutuyor. Pazarlama her 2 hedefin aynı anda başarılmasına olanak tanıyabilir” diyerek değerlendirildi.

Tüketicilerin şekeri azaltma isteği, satın almayı teşvik etmede yetersiz

Araştırmacılar, şekeri azaltılmış ürünlerin satış anlamında şekeri azaltılmayan ürünlerle benzer bir performans sergilediğini ortaya koyarken, şekeri azaltılmış ürünleri piyasaya sürmenin kolay bir iş olmadığını vurguladı. Böyle bir ürünü piyasaya sürerken kullanılan mesaj ve “ton”, tüketicilerin düşünceleriyle uyumlu olmalı.

Araştırmacılar, “Fazla şeker tüketiminin olumsuz etkilerini gösteren birçok kanıta rağmen tüketicilerin alımı yıldan yıla arttı. Bu da, mevcut verilerin tüketicilerin şeker alımını azaltması için yeterli olmadığı, firmaların şeker tüketimini azaltmaya yardımcı olacak cazip ürünler üretmesi gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Üreticiler, gazlı içeceklerdeki şekeri nasıl azaltabilir?

Marka, etiket ve ambalaj, ürünün başarısında belirleyici

Buradan hareketle, bir ürünün başarısının marka, etiket ve ambalaja bağlı olduğu, her 3 alanın da ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği anlaşılıyor.

 “İlk olarak, etiket konusunda marka üreticileri, sağlıklı ve sağlıksız bileşenlerin bulunduğuna ve bulunmadığına dair beyanlardan hangisinin mutluluk ve keyif sağladığını belirlemeli” diyen araştırma ekibi, biz gazlı içecek üreticisinin bazı ürünlerde keyfe odaklandığını ve şeker kullanımını öne çıkardığını (Ör: “Gerçek Şeker ile Üretildi), başka bir markanın bazı ürünlerinde şeker bulunmamasını öne çıkardığını (Ör: “Sıfır Şeker”) söyledi.

Araştırmacılara göre ikinci konu da şekeri azaltılmış ürünlerin bir alt küçük veya diyet markası altında mı, ana marka altında mı piyasaya sürüleceğine karar vermek. Örneğin Coca-Cola, sıfır şekerli ürünleri Coke Zero gibi bir alt marka altında değil ana Coca-Cola markası altında piyasaya sürdü.

Üçüncü başlığın ise ambalaja ilişkin tercihler olduğunu dile getiren araştırmacılar, “Her pakette kaç ürün bulunduğu da önemli. Tekli paket ürün tüketimini sınırlandırır ve porsiyon küçültme düşüncesiyle tutarlıdır. Çoklu ambalajlar ise tüketicilerin tüketime devam etmesini teşvik eden bir eğilimdedir” dedi.

Üreticiler, gazlı içeceklerdeki şekeri nasıl azaltabilir?

Şekeri azaltılmış ürünlerde hangi strateji işe yarıyor?

Araştırmacılara göre şeker azaltmaya odaklanan ürünler, azaltılmış şeker içeriğinin aşırı vurgulanmadığı durumlarda önemli ölçüde daha iyi sonuç veriyor. Özetle, şekeri azaltılmış ürünler, özel bir alt marka ve sağlık beyanları yerine “keyif odaklı beyanlar” ile tüketici nezdinde daha iyi bir performans sergiliyor.

Bunu teyit eden bir örnek, 2021 yılında Coca-Cola Zero Sugar’ın (T. Sıfır Şeker) tekrar tasarlanması. Bu hamleyle daha önceki Coca-Cola Zero tasarımı yerine, ana ürün olan Coca-Cola’ya daha çok benzeyen bir şekilde tekrar piyasaya sürüldü. Coca-Cola bu adımla hem ürün reçetesini klasik Coca-Cola tadına daha yakın olacak şekilde düzenledi, hem de Coca-Cola logosu ve kırmızı işaretlerle bilinen tasarımı yeniledi.

Benzer şekilde paket ebadı küçültmeleri, katı ve sağlıklı bir alternatif yerine eğlenceli ve yüksek kaliteli bir ürün olarak sunulduğunda ürünlerin daha başarılı olmasını sağlıyor. Araştırmacılar, çoklu paketler yerine tekli ürünlerin kullanılmasının bu şeker azaltılmış ürünlerin konumlandırılmasına ilave bir destek unsuru sağladığının da altını çizdi.

28 Mar 2023 - 17:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.