Dünya küresel yaşlanma sürecinde… Türkiye’de durum ne?

Sağlık alanında kaydedilen gelişmeler, daha iyi yaşam koşulları ve refah düzeyindeki artışla birlikte doğurganlık ve ölüm oranlarının düşmesi nedeniyle pek çok gelişmiş ülke küresel yaşlanma sürecine girerken, Türkiye, hala genç bir nüfus yapısına sahip… 2022 yılı sonu itibarıyla 85 milyon 279 bin 553 kişi olan nüfusumuzun yüzde 26,5’ini çocuklar oluşturuyor. Bu oran, AB’de ise yüzde 18,2…

"Çocuk obezitesine karşı oyun alanları artırılmalı"
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Çocuk Araştırması’nın ilkini 22 Mart’ta açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF Türkiye tarafından bir bilgilendirme programı gerçekleştirildi.

Çocuk Şurası toplanacak

Toplantıda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türk toplumunun sosyal dönüşümünün sonuçlarına ilişkin çeşitli araştırmaların sürdüğünü, sonuçları açıklanan çocuk araştırmasının Türkiye'de ilk kez yapılması planlanan Çocuk Şurası’na da temel oluşturması bakımından önemli olduğunu dile getirdi. Yanık, “Türkiye Çocuk Araştırması, çok merakla beklediğimiz ve sonuçları itibariyle ilk kez yapacağımız Çocuk Şurasına da temel oluşturması bakımından çok önemsediğimiz bir araştırma. Önümüzdeki günlerde inşallah Çocuk Şurasını yine ülkemizde ilk kez gerçekleştireceğiz. Bu araştırmanın sonuçlarını da kullanarak akademisyenlerle, bu alanda çalışan uzmanlarla Bakanlığımızın bakanlık üzerinden edindiği o geniş müktesebatı da araştırmaya ekleyerek ortaya koyacak ve hep birlikte değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Birçok gelişmiş ülke, küresel yaşlanma sürecine girdi”

Türkiye Çocuk Araştırması konusunda bilgiler veren TÜİK Başkanı Dr. Erhan Çetinkaya ise, sağlık alanında kaydedilen gelişmeler, daha iyi yaşam koşullarının sağlanması ve refah düzeyindeki artış ile birlikte doğurganlık ve ölüm oranlarının düşmüş olduğunu ve dünyadaki pek çok gelişmiş ülkenin küresel yaşlanma sürecine girmiş bulunduğunu söyledi.

Ülkemizin ise oransal olarak hala genç bir nüfus yapısına sahip olduğunu vurgulayan Çetinkaya, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre 2022 yılı sonu itibarıyla, Türkiye nüfusu 85 milyon 279 bin 553 kişi iken nüfusumuzun 22 milyon 578 bin 378'ini çocuk nüfus olarak kabul edilen 0-17 yaştaki nüfusun oluşturduğunu, çocuk nüfusumuzun toplam nüfusun %26,5’ini oluşturduğunu belirtti. Çetinkaya, Bu oranın Avrupa Birliği’nde ise 18,2 olduğunu sözlerine ekledi.

“Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için sağlıklı verilere ihtiyaç var”

Bu denli yüksek bir orana sahip çocuk nüfusumuzun mevcut durumu ortaya koymak, çocuğa yönelik her alanda ihtiyaçları belirlemek, üretilecek olan plan ve programlar için öneminin altını çizen TÜİK Başkanı Çetinkaya, “Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin etkili bir şekilde uygulanabilmesi ve ‘Kimseyi Geride Bırakma’ taahhüdünün sağlanabilmesi için, her yaşta nüfus için sağlıklı ve düzenli sağlanan verilere de ihtiyaç bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda; Güçlendirilmiş Eşitlik için Dönüştürücü İzleme (TransMonEE) Toplantısı’nın TÜİK ev sahipliğinde, UNICEF ile işbirliği halinde, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinden katılımlarla 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde Ankara'da düzenlendiğini hatırlatan Çetinkaya, “Türkiye’nin çocuklara verdiği önemden hareketle, çocuk haklarının savunulmasında kanıt niteliği taşıyan çocuk istatistiklerinin geliştirilmesi, çocuklara dair verilere erişim ve bu verilerin kullanımı noktasında büyük çaba sarf ediyoruz” dedi.

Çetinkaya, bu nedenlerle, çocuk politikalarının geliştirilmesine temel teşkil etmek üzere çocuk nüfusa ilişkin güncel verileri derlemek, ulusal veri ihtiyaçlarını gidermek ve çocuk refahı ile ilgili uluslararası karşılaştırılabilir istatistikleri üretmek amacıyla Türkiye Çocuk Araştırması’nın gerçekleştirildiğini kaydetti.

“En kırılgan durumdaki çocuklara ulaşmak için bu verileri kullanacağız”

UNICEF Türkiye Temsilicisi Regina De Dominicis ise; ilk kez yapılan Türkiye Çocuk Araştırmasının çocukların içinde bulundukları iyi olma halinin izlenmesine yönelik öncü bir çalışma niteliğinde olduğunu söyledi. Araştırmanın, çocukların sahip oldukları sosyal ve duygusal beceriler, sosyal ve kültürel hayata katılım, aile desteği de dahil olmak üzere çocuk yaşamının en temel yönleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunduğunu vurgulayan Dominicis, tüm ortaklarla birlikte, bu verileri politika geliştirme ve uygulama süreçleri için bilgi sağlamak ve en kırılgan durumdaki çocuklara ulaşmak için kullanacaklarını belirterek, ülkede çocukların iyi olma hali konusundaki ilerlemenin izlenebilmesi için araştırmanın düzenli olarak tekrarlanmasının önem taşıdığını dile getirdi.

Ekli Dosyalar

28 Mar 2023 - 12:16 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.