Reel kesim, Mart’ta güven tazeledi!

Şubat ayında bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşen mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi, Mart 2023’te bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 104,1 seviyesinde gerçekleşti.

Reel kesim, Mart’ta güven tazeledi!
Cargill fabrikası için yargıdan 11 yıl sonra gelen karar!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 iş yerinin 2023 yılı Mart ayı İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtların ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen reel kesim güven endeksi sonuçlarını açıkladı.

İktisadi Yönelim Anketi Toplu Sonuçları (Denge Değerleri)

Reel kesim, Mart’ta güven tazeledi!
Reel kesim, Mart’ta güven tazeledi!

Reel kesim güveni arttı

2023 Şubat ayında bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşen Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), Mart 2023’te bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 104,1 seviyesinde gerçekleşti. Genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde; gelecek üç aydaki toplam istihdam ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 2,8 puan artarak 105,2 seviyesinde gerçekleşti.

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve RKGE-MA

Reel kesim, Mart’ta güven tazeledi!

İmalat sanayinde değerlendirmeler

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görülürken; gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı gözlendi.

ÜFE beklentisi azaldı

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülürken, gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 4,4 puan azalarak yüzde 70,4 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,5’e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,4‘e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,1‘e geriledi.

27 Mar 2023 - 13:30 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.