Uluslararası toplum, Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Euro deprem yardımı taahhüt etti

AB tarafından deprem felaketinden etkilenen Türkiye ve Suriye için düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar Euro yardım taahhüt edildi. Taahhüt edilen yardımların yaklaşık 4.3 milyar Euroluk kısmının kredi olacağı, 1.7 milyar Euroluk kısmının ise hibe olarak verileceği bildirildi.

Uluslararası toplum, Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Euro deprem yardımı taahhüt etti
Uluslararası toplum, Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Euro deprem yardımı taahhüt etti
+3
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Türkiye’de 11 ilin yanı sıra Suriye’de de yıkıma depremler sonrasında arama kurtarma ve sağlık desteği veren Avrupa Birliği (AB), Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenledi.

Bankalar ve çeşitli ülkelerin katılımı ile Türkiye ve Suriye'de deprem bölgelerinde kullanılmak üzere fon oluşturulması hedeflenen konferansın açılış konuşmalarını, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB dönem başkanı sıfatıyla İsveç Başbakanı Ulf Kristerson gerçekleştirdi.

Uluslararası toplum, Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Euro deprem yardımı taahhüt etti

AB, Türkiye’ye 1 milyar Euro taahhüt etti

AB’nin Türkiye’deki deprem bölgesinin yeniden inşasında kullanılması amacıyla 1 milyar Euroluk bir bütçe taahhüt ettiklerini belirten Leyen, depremin çok yıkıcı ve acılara sebep olduğunu belirten Leyen, “İnsanlar sıcak yataklarında uyurken gök başlarına yıkıldı. Buradaki can kaybının ıstırabı anlatılamaz. 48 binden fazla insan hayatını kaybetti. Aileler yok oldu, insanların yatakları tabuta dönüştü. O sabah, Türkiye ve Suriye yas tutuyordu. On binlerce insan seferber oldu ve binlerce gönüllü soğukta ve toz altında günlerce çalıştı. Bu felaket boyutunda bir kayıp ve kahramanca bir dayanışma öyküsü” dedi.

“Depremden dakikalar sonra Avrupa ekipleri bin 650 personelle Türkiye’de kurtarma çalışmalarına katıldı” diyen Leyen, depremin etkilerinin çok yıkıcı olduğunu ve AB’nin ilk günden itibaren sivil koruma mekanizmasıyla yardım ettiğini bildirdi.

Suriye’ye 108 milyon Euro mali destek

Yıkılan bölgelerin yeniden inşasına vurgu yapan Leyen, “Deprem 13,5 milyon kişiyi etkiledi. Depremden kurtulanlara tekrar yardımcı olmalıyız. Okullar, evler, hastaneler yeniden deprem kurallarına göre yapılmalı. Su ve diğer altyapılar gerçekleştirilmeli. İnsanların yeniden normal hayatlarına dönmelerini sağlamalıyız. Böyle bir durumla hiçbirimiz tek başımıza başa çıkamayız. Ama birlikte olursak başarırız. Kaybedilen canlar geri gelmeyecek ama yeniden inşa yapılmalıdır. Bunun için bizim de güçlü bir taahhütte bulunmamız lazım. AB Komisyonu’nun Türkiye’ye 1 milyon Euroluk taahhütte bulunduğunu duyurmaktan memnuniyet duyuyorum’’ dedi.

Leyen’in konuşmasının ardından AB Komisyonu resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamayla vadedilen edilen taahhüt rakamı yayınlandı. Mesajda, “Bugün Uluslararası Bağışçılar Konferansı kapsamında AB Komisyonu yeniden yapılanma için 1 milyar Euro ile Türkiye'deki insanları destekleyecektir. Ayrıca Suriye'de insani yardım ve erken toparlanma için 108 milyon Euro sağlayacağız” ifadelerine yer verildi.

Çavuşoğlu: “Hasar 103,6 milyar dolar olarak hesaplanmıştır”

Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Saatler içinde akıllara gelmeyen bir trajedi yaşandı. Ama Türkiye’ye gelen yetkililer sadece yıkımı değil, Türk halkının gücünü de gördü. Türkiye halkı ve STK’ları devletle el ele vererek çalışmalara yardımcı oldu. Uluslararası toplumun da inanılmaz destek ve cömertliğini gördük. Dünyanın her yerinden gelen kurtarma ekipleri, vatandaşlarımızı kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye attılar. Biz size borçluyuz ve bu dostluğunuzu asla unutmayacağız” dedi.

Yeniden imar çalışmalarının modern ilkelere uygun yapılacağını aktaran Çavuşoğlu, “1,7 milyon Suriyeli bu 11 ilimizde yaşıyorlar. Onlar da bütün bu çalışmalardan yararlanacaklar. Kültürel ve doğal miras da korunacak ve restore edilecek. Daha fazla yeşil alan olacak. Özellikle hava kalitesi ve atık yönetimine özen göstereceğiz. Yeni teknolojileri kullanarak binaların emisyonlarını azaltacağız. Erken uyarı sistemleri kullanarak şehir tasarımında kolay tahliye imkanı veren planlara öncelik verilecek. Afet riski etkisi azaltılacak. Bütün bu çalışmalar da hesap verilebilirlik kapsamında hazırlanacak. AB ile birlikte Türkiye iyileştirme ve yeniden imar raporu temelinde çalışmalar yürütülecek” ifadelerini kullandı.

Uzun ve çok yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Önümüzde çok büyük bir iş var. Hasar 103,6 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Burada özellikle halkın geri dönmesini sağlayacak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Buradaki ekonomik hayat sınırımızın ötesini de etkilediği için bölgenin tekrar refaha kavuşması için çalışacağız. Yapacağınız bağışlar bu çalışmalar için çok önemlidir. Bugün bu olay Türkiye'nin başına geldi ama yarın başka bir ülkenin başına gelebilir. Sadece dayanışmayla yarınlarda da birlikte kalabiliriz” dedi.

Türkiye ve Suriye için 7 milyar Euro yardım taahhüt edildi

Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nın ardından İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ortak basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yıkıcı depremin ardından uluslararası toplumun güçlü bir dayanışma gösterdiğini vurgulayarak, cömert taahhütleri ve katkıları için tüm bağışçılara teşekkür etti. Yıkımın boyutunun çok büyük olduğunu aktaran von der Leyen, “49 binden fazla insan hayatını kaybetti. Binlerce kişi hala kayıp. Milyonlar evini kaybetti. Kaybedilen canlar için bir kez daha yürekten taziyelerimi ifade etmek istiyorum. Yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

AB’nin Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için 3,3 milyar Euro taahhüt ettiğini açıklayan von der Leyen, “Uluslararası toplumun da katkılarıyla toplamda Türkiye ve Suriye'deki insanlar için 7 milyar Euro topladık. Bu taahhüt, AB bütçesi tarafından desteklenen AB Komisyonu'ndan 1,1 milyar Euro ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan 500 milyon Euro'yu içeriyor” dedi.

AB’nin ilk günden itibaren depremzedelerin yanında olduğunu aktaran von der Leyen, “Trajediden sonra arama kurtarma ekiplerimiz bölgeye birkaç saat sonra ulaştı. İnsani desteğimiz birkaç gün içinde yola çıktı” dedi. Deprem olur olmaz Suriye halkına da önemli ölçüde insani yardım sağladıklarını ifade eden von der Leyen, Komisyonun Suriye için insani yardım ve kalkınma için ek 108 milyon Euro taahhüt ettiğini belirterek, “Bağış konferansında ortaklarımızla birlikte Suriye'deki insanlar için 950 milyon Euro toplamayı başardık” dedi.

Brüksel'de 14-15 Haziran tarihlerinde Suriye ve bölgenin geleceğine ilişkin 7’nci konferansa ev sahipliği yapacaklarını aktaran von der Leyen, “Konferansın amacı, hem çatışmanın siyasi çözümü için uluslararası angajmana odaklanmak hem de Suriye için ek insani destek ve erken kurtarma desteği taahhütleri oluşturmak olacak. Sonuç olarak bugün uluslararası dayanışma adına güzel bir gündü. Türkiye ve Suriye halkına ihtiyaç sahiplerine destek olduğumuzu gösterdik ama biliyoruz ki önümüzde çok iş var ve bu bir sürecin başlangıcı” dedi.

Uluslararası toplum, Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Euro deprem yardımı taahhüt etti

“Son 100 yılın en kötüsüydü”

İsveç Başbakanı Kristersson ise, “Bugünkü toplantının önemli bir amacı olduğunu düşünüyorum. Dayanışma içinde taziye sözlerimiz gerçek eyleme dönüştü ve bu yıkıcı depremlerden etkilenen insanlara yardım etmek için güçlü, verimli, koordineli bir yanıt sağladık” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin tarihi boyutlarda bir felaket olduğunu ifade eden Kristersson, “İlk deprem, Richter ölçeğine göre 7,8 büyüklüğündeydi ve bölgede son 100 yılın en kötüsüydü. 50 binden fazla insan hayatını kaybetti ve 10 milyondan fazla insan depremden doğrudan etkilendi” dedi. Maddi hasarın çok büyük olduğunu aktaran Kristersson, “Sadece Türkiye'de en az 230 bin bina yıkıldı ve yaklaşık 3 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Avrupa ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, felaketin ardından arama kurtarma ekipleri ve acil yardım göndermekte hızlı davrandılar. Bu da açık bir dayanışma işareti” dedi.

Bugünkü konferansta hedefe ulaşıldığını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Kristersson, “Türkiye halkı ve Suriye halkı için önemli yeni destekler göreceğiz” dedi.

Uluslararası toplum, Türkiye ve Suriye’ye 7 milyar Euro deprem yardımı taahhüt etti

Türkiye’ye 6 milyar Euro’nun üzerinde taahhütte bulunuldu

Konferansın ardından Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komisyonu Oliver Varhelyi ve İsveç Uluslararası Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell ile ortak basın toplantısı düzenlenen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, konferansın düzenlenmesine öncülük eden AB Komisyonu ve dönem başkanı İsveç ile katılımcı ülkelere teşekkür etti.

65 ülke, 26 uluslararası teşkilat ve finans kuruluşunun katıldığı konferansta bugüne kadar yapılan yardımlar hariç Türkiye için 6 milyar Euro’nun üzerinde bir taahhütte bulunulduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Bu ölçekteki bir afetle hiçbir ülkenin tek başına mücadele etmesi mümkün değil. Topyekün ve koordine edilmiş bir müdahale ile uluslararası desteğin sürekliliği önem arz ediyor. 40 gün gibi kısa bir sürede AB, BM Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Bankası ile birlikte Türkiye Deprem Toparlama ve Yeniden İmar Değerlendirme Raporu'nu hazırladık. Rapora göre hasarımız 103,6 milyar dolar. Meclisimizde kabul edilen Yeniden İmar Fonu da çalışmaların finansmanını kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda taahhüt edilen yardımların yaklaşık 4.3 milyar Euro’luk kısmının kredi olacağını, 1.7 milyar Euro’luk kısmının ise hibe olarak verileceğini açıkladı.

İHA

21 Mar 2023 - 00:30 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.