5 milyar insan halen trans yağ tehdidi altında!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir rapor, dünya genelinde 3,4 milyar insanın trans yağ asitlerini azaltmaya yönelik politikaların bulunduğu ülkelerde yaşadığını gösteriyor. İlk başta bu iyi bir haber gibi görünse de, 5 milyar insanın trans yağları ortadan kaldırmaya yönelik politikaların bulunmadığı ülkelerde yaşadığını gösteriyor…

AB’de trans yağlar için limit belirlenmesi çağrısı
Haber albümü için resme tıklayın

2023 itibariyle endüstriyel olarak üretilen tüm trans yağları ortadan kaldırmayı hedefleyen Dünya Sağlık Örgütü’nün hedefi tutturamadığı aşikar.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), gıdalarda bulunan trans yağları ortadan kaldırmak için 2 adımlı bir çözüm önerisinde bulunuyor; bunlardan ilki ülkelerin 100 gram yiyecekte 2 gramdan fazla trans yağ bulunmamasına yönelik bir sınır, ikincisiyle önemli bir trans yağ kaynağı olan kısmi hidrojenize pişirme yağlarının yasaklanması.

Ülkemizde de trans yağlara %2’lik sınır getirildi

2020 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan, Tarım ve Orman Bakanlığının hazırladığı "Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile ülkemizde de gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalarda trans yağ içeriğinin toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyeceği kararlaştırıldı.

Getirilen düzenlemeye göre, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek olan bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarı yüzde 2'yi geçemeyecek. Hayvansal kaynaklı yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ kapsam dışı bırakıldı.

Düzenleme, Dünya Sağlık Örgütünün öngördüğü şekilde yapıldı. Yayımlanan yönetmelikle, gıda işletmelerine 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçiş süresi verilmişti.

5 milyar insan halen trans yağ tehdidi altında!

Trans yağlar dünyada binlerce ölüme neden oluyor

Trans yağlar koroner kalp hastalığının en önemli sebeplerinden biridir ve her yıl 500 bin erken ölümden sorumludur. Endüstriyel olarak üretilen trans yağ asitleri, fırın ürünlerinde, kızarmış gıdalarda ve bazı atıştırmalık paketli ürünlerde bulunabiliyor. Trans yağlarla ilişkili en yüksek ölüm oranları Mısır, ABD ve İran’da söz konusu.

Trans yağları ortadan kaldırmak için adım atan ilk ülke 2004 yılında Danimarka oldu. O tarihten bu yana dünya genelinde önemli bir gelişme kaydedildi.

60 ülke trans yağın önlenmesine ilişkin politikaları uygulamaya koydu. Bunların çoğu gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkeler olmakla birlikte, 2021 yılında Hindistan ve Filipinler bu yönde girişimlerde bulunan orta gelirli ilk 2 ülke oldu.

Bangladeş, Arjantin ve Ukrayna gibi birçok orta gelir seviyesine sahip ülke, gelecekte yürürlüğe girecek trans yağ önleme politikalarını kabul etti. Nijerya ve Meksika’nın da bu yönde adımlar atması bekleniyor.

DSÖ, trans yağların ortadan kaldırılmasına yönelik ideal politikaların Afrika'da yılda yaklaşık 20.400, Amerika'da yılda 108.900 ve Avrupa'da yılda 125.100 kişinin hayatını kurtarabileceğini tahmin ediyor.

20 Mar 2023 - 17:00 - Gıda


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.