Dağlık ormanlar giderek yok oluyor

Bilim insanları dağlık bölgelerdeki ormanların giderek hızlanan bir şekilde azaldığını belirtiyor. Bu durumun biyolojik çeşitliliğe büyük zarar vermesinden endişeleniliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Dünyadaki kuş, memeli ve amfibi türlerin %85'i dağlarda, bunların da büyük bölümü dağlık ormanlarda yaşıyor. Ne yazık ki bu ormanlar giderek artan bir hızla yok oluyor. Araştırmacılar 2000 yılından beri 78,1 milyon hektar dağlık orman alanının yok olduğunu söylüyor. Neredeyse Türkiye'nin yüzölçümü kadar olan bu alan, toplam dağlık orman alanının ise %7,1'ine karşılık geliyor.

Kaybedilen alanın büyük bölümü tropik biyoçeşitlilik merkez noktalarında olduğu için bu durum özellikle soyu tükenme tehlikesi altındaki türler için büyük risk oluşturuyor. Dağlık ormanlar ulaşım zorluğu nedeniyle günümüze kadar oldukça iyi korunmuş durumdaydı. Ancak 21'inci yüzyılın başlarında düzlük arazideki ormanların tükenmesi veya koruma altına alınması, dağlık ormanlara yönelişi beraberinde getirdi.

Dağlık ormanlar giderek yok oluyor

Kaybın en büyük nedeni odunculuk faaliyetleri

One Earth dergisinde yayınlanan araştırmada söz konusu yok oluşun dünya çapındaki dağılımı incelendi. Bunun için 2001-2018 yılları arasında dünyadaki ormanlık alanlar yıllık bazda incelendi, farklı rakımlar ve orman türleri karşılaştırıldı, orman kaybının biyoçeşitlilik üzerindeki etkileri değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmelere göre orman kaybının en büyük sebebi %42 ile odunculuk oldu. Bunu %29 ile orman yangınları, %15 ile yakarak geçici ekim yapma, %10 ile kalıcı olarak tarıma açma takip ediyor. Bu faktörlerin ciddiyeti bölgeden bölgeye değişiyor. Bilim insanları Asya, Güney Amerika, Afrika, Avrupa ve Avustralya'da ciddi kayıplar olduğunu, Kuzey Amerika'da ve Okyanusya'nın geri kalanında ise kayıp olmadığını ifade ediyor. Olumlu bir veri ise araştırılan dönemde herhangi bir zamanda orman kaybı yaşanan bölgelerin %23'ünde 2019'da yeniden ağaçlanma tespit edilmesi oldu.

Dağlık ormanlar giderek yok oluyor

Ormanların kaybolma hızı yükseliyor

Endişe verici bulgulardan bir diğeri ise ormanlık alan kayıplarının giderek hızlanıyor olması. Buna göre 2010-2018 arasında kayıplar 2001-2009 arasına göre %50 oranında arttı. Bilim insanları bu hızlanmanın büyük oranda Güney Doğu Asya'da tarımsal genişlemedeki hızlı artışa bağlı olduğunu söylüyor. Bir diğer neden ise düşük rakımdaki ormanların tükenmesi ya da koruma altına alınması.

En büyük kaybın %42 ile tropik ormanlarda yaşandığını belirten araştırmacılar, koruma altındaki alanların ise en az kayıp görülen noktalar olduğunu belirtti. Bilim insanları biyoçeşitliliğin korunması için sadece orman kayıplarının engellenmesinin yetmeyeceğini, aynı zamanda ormanların bütünlüğünün de korunması gerektiğini ifade etti. Orman koruma politikalarının geliştirilmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da bu bölgelerde yaşayan insanların refahının da göz önünde bulundurulması.

Ekli Dosyalar

20 Mar 2023 - 16:43 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.