Hayvanat bahçeleri kapandığında hayvanların davranışı nasıl değişti?

Koronavirüs pandemisi ortaya çıktığında hepimizin hayatı ani bir şekilde değişti. Hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlar da bundan nasibini aldı. Her gün onları görmeye gelen kalabalıklar, artık gelmez, gelemez oldu… Peki bu değişim hayvanları nasıl etkiledi?

Hayvanat bahçeleri kapandığında hayvanların davranışı nasıl değişti?
Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir çalışmada, bonobo, şempanze, batı ova gorillerinin ve zeytin babunlarının davranışlarını inceleyen araştırmacılar, primatların bu değişime nasıl tepki verdiğini belirledi. Çalışma sonuçları, hayvanların dinlenme ve yemek yemeye ayırdığı süre dahil olmak üzere birçok alışkanlığının değiştiğini gösterdi.

Ziyaretçi etkileşimlerinin hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanların refahı için çok önemli olduğu düşünülür. Bu etkileşimin olumlu veya olumsuz olması ihtimali vardır. Buradan hareketle araştırmacılar, kalabalık ziyaretçi gruplarının olmamasının neden olduğu farkları inceledi.

İngiltere'deki Nottingham Trent Üniversitesi'nden hayvanat bahçesi hayvan refahı bilimcisi Samantha Ward, “Primatlar, hayvanat bahçesinde bulunan, bilişsel olarak en fazla gelişmiş türlerden biri. Bu nedenle ziyaretçilerle etkileşimleri oldukça karmaşık. Ziyaretçilerin hayvanat bahçesi ve parklardaki hayvan davranışlarını nasıl etkilediğine ilişkin bilgilerimizi sınırlayan bir unsur, buraların ziyarete uzun süreliğine kapanmasının çok nadir bir durum olması. Pandemi bize burada benzersiz bir fırsat sunmuş oldu” diye konuştu.

Gözlemler, İngiltere'deki Twycross Hayvanat Bahçesi ve Knowsley Safari'de, ziyaretçilerin dönüşünden önce ve sonra gerçekleştirildi. Birkaç ay ile birçok açık ve kapalı dönem boyunca, primat davranışlarında, hayvana bağlı olarak değişen belirgin değişiklikler oldu.

Ziyaretçilerin tekrar hayvanat bahçesine gelmelerinden itibaren, bonobo ve goriller daha az yalnız zaman geçirdi. Goriller aynı zamanda dinlenmeye de daha az zaman ayırırken, şempanzeler daha fazla yemeye ve kaldıkları yerle daha çok ilgilenmeye başladı.

Safari parkındaki zeytin babunları ise ziyaretçiler döndükten sonra daha az cinsel aktivite ve baskın olma davranışı sergiledi. Bu hayvanlar, parkın kapalı olduğu zaman gördükleri korucu araçları ile kıyaslandığında, tekrar ziyaret başladıktan sonra ziyaretçi araçlarına daha fazla yaklaştı.

Hayvanat bahçeleri kapandığında hayvanların davranışı nasıl değişti?

Hayvanlar açısından bu değişimler olumlu mu, olumsuz mu?

Bunu tam olarak söylemek pek mümkün değil. Araştırmacılar, ziyaretçilerin geri dönmesinin şempanze ve babunları zihinsel anlamda canlandırdığını, goril ve babunların tek başına daha az zaman geçirmesinin de olumlu bir durum olarak yorumlanabileceğini aktardı.

Aynı zamanda kalabalığın normalde daha hareketsiz hayvanlar olan gorillerin dikkatini dağıttığı, bu nedenle dinlenerek geçirdikleri zamanın azaldığı görüldü. Tekrar ziyaretçiler gelmeye başladığında gorillerin en çok vakit geçirdikleri yeri değiştirmeleri, hayvanların bu dikkat dağınıklığını belli bir ölçüde de olsa yönetebildiğini gösteriyor.

İngiltere'deki Harper Adams Üniversitesi'nden hayvanat bahçesi hayvan refahı araştırmacısı Ellen Williams, “Ziyaretçilerin varlığında davranışlarda ve yaşam alanı kullanımındaki değişimler, hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanların uyum sağlama özelliği gösteriyor. Hayvanların bu şekilde uyum sağlayabilecekleri alanların sağlanması onların refahı için oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Ekip ayrıca, zeytin babunları konusunda belirli bir ziyaretçi sayısı eşiği aşıldığında, hayvanların daha faal olmayı bıraktığını ve safari parkından geçen araçlar tarafından tetiklendiğini gözlemledi.

Tüm bu veriler, hayvan refahı araştırmacıları için değerli. Ziyaretçiler yaban hayatı üzerinde eşlik etme güvence duyguları sağlama, rahatsızlık ve hatta tehdit kaynağı olarak algılanma gibi birçok farklı etkide bulunabiliyor. Hayvanat bahçeleri ve parkların tasarlanma ve işletilmesi sırasında bu etkenler göz önünde bulundurulmalı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Animals dergisinde yayınlandı. 

19 Mar 2023 - 20:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.