Dijital dönüşümü de beceremiyoruz!

Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi notu, 2022’de bir önceki yıla göre 2,8 puanlık azalışla 3,12’ye geriledi. Bu, dijital dönüşümde iki yıllık yükselişin ardından düşüşe geçtiğimizi ortaya koydu.

Dijital dönüşümü de beceremiyoruz!
Dijital dönüşümü de beceremiyoruz!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Türkiye ekonomisi ve toplumunun dijitalleşme durumunu inceleyen ve her yıl yayınlanan Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2022 Raporu açıklandı.

İş dünyası mensupları tarafından doldurulan anketler ve 139 ülkeden alınan verilerin analiz edilmesiyle oluşturulan rapor; ekosistem, yeterlilik, kullanım ve dönüşüm olmak üzere dört ana bileşen ve 10 farklı boyutta Türkiye’nin dijitalleşme performansını ortaya koyuyor.

Türkiye’nin dijital dönüşüm notu geriledi

Rapora göre, Türkiye’nin 2022 yılı dijital dönüşüm endeksi notu, bir önceki yıla göre yüzde 2,8’lik bir düşüşle 5 üzerinden 3,12 olarak ölçüldü. Genel endeks değerini oluşturan 64 alt göstergenin 35’i geçen yıl gerilerken, 23 göstergenin endeks değeri arttı, 6 göstergenin değeri ise değişmedi.

Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2022 Raporu’nda öne çıkan bulgular şöyle:

2022 yılında, endeksi oluşturan Ekosistem, Yeterlilik, Kullanım ve Dönüşüm bileşenlerinin endeks puanının düştüğü gözlendi. 2021 yılında Türkiye’nin dijitalleşme notunu aşağı çeken en önemli bileşen “Ekosistem” iken, 2022 yılında “Dönüşüm” bileşeni oldu.

Yeterlilik ve kullanım bileşenleri notumuzu yukarı çekti!

2022’de Türkiye’nin dijitalleşme notunu yukarı iten bileşen “Yeterlilik” bileşeni; endeks değeri üzerinde en olumlu etki yapan ikinci bileşen ise “Kullanım” bileşeni olarak görüldü. Veriler, Türkiye’nin dijital dönüşüm için kapasitesinin uygun olduğunu ve 2019 yılından itibaren ilerleme kaydettiğini, ancak 2022 itibariyle dijital dönüşümün göreceli olarak duraksadığını gösteriyor.

2022 itibarıyla gözlemlenen gerilemenin muhtemel iki nedeni olabileceği ortaya konuyor: Birincisi, yaklaşık bir yıldan fazla süredir Türkiye ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu makro istikrarsızlık ve yatırım ortamının bozulması. İkincisi ise dijital dönüşüm sürecinin dünyada ivmelenirken, Türkiye’de yavaşlaması.

Türkiye Dijital Dönüşümde Nerede?

Endeksin hesaplanmasında kullanılan uluslararası veriler seçilmiş ülkeler itibariyle yapılan analizler için, Türkiye ile gelişme düzeyleri ve büyüklükleri farklı 21 ülke seçildi. Böylece Türkiye’nin dijital dönüşümde bu ülkelerle karşılaştırmalı nasıl bir performans gösterdiği ve bu performansın son üç yılda nasıl değiştiği ortaya konuldu.

Seçilen ülkeler arasında Türkiye, üç değişkende en iyi performans gösteren üç ülke arasında, yedi değişkende ise en kötü performans gösteren üç ülke arasında yer aldı. Türkiye için 2021 yılı verisinin olduğu 26 göstergenin 15’inde Türkiye’nin konumunda ilerleme, 10’nunda bozulma görülürken, 1 değişkende ise değişiklik olmadı.

Raporun Türkiye’de Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörünün Gelişimini Kısıtlayan Faktörler bölümüne göre, Türkiye'de BİTS'in gelişimini kısıtlayan başlıca faktör nitelikli işgücü temininde karşılaşılan güçlükler. Daha önceki yıllarda azalma görülürken, 2022’de bu sorunda bir sıçrama yaşandı.

Sonuç

Raporun sonuç bölümünde şu değerlendirmelere yer verildi:

“Dijital dönüşüm hızı Türkiye’nin gelecekteki ekonomik performansını derinden etkileyecektir. Ülke içindeki makroekonomik sorunlar ile üretim ve beşerî sermayeye ilişkin yapısal sorunlar dijital dönüşümün hızlandırılması açısından zorluk yaratmaktadır. Ancak, sürecin doğru yönetilmesi ile dijital dönüşüm Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ekonomik sorunlarla mücadelesinde bir dizi yeni imkân da sağlayacaktır.
Endeks bulguları, Türkiye’nin dijital dönüşüm için kapasitesinin uygun olduğunu ve 2019 yılından beri bu doğrultuda bir ilerleme kaydettiğini, ancak 2022 itibarıyla göreceli dijital dönüşümün duraksadığını göstermektedir.
Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi 2019’dan 2021’e kadar sürekli artış gösterdikten sonra 2022 yılında düşüş göstermiştir. Genel endeks değerini oluşturan 64 alt göstergenin 35’i 2022 yılında gerilemiştir. Aynı dönemde değişmeyen altı gösterge bulunurken, sadece 23 göstergenin endeks değeri artmıştır.
2022 yılında, endeksi oluşturan dört alt bileşenin de (Ekosistem, Yeterlilik, Kullanım ve Dönüşüm) endeks puanının düştüğü görülmektedir. 2022 yılında Türkiye’nin dijitalleşme notunu aşağı çeken en önemli bileşen “Dönüşüm” bileşeni olurken, notu yukarı iten bileşen ise “Yeterlilik” bileşenidir. 2022 yılı endeks değeri üzerinde en olumlu etki yapan ikinci bileşen, 2021 yılında olduğu gibi, “Kullanım” bileşenidir.
Dijital dönüşümü de beceremiyoruz!

Makroekonomik istikrarsızlık, Türkiye’nin dijital dönüşümünü olumsuz etkiliyor

2022 yılı raporunda özel konu makroekonomik gelişmeler olarak belirlenmiştir. Buradaki bulgular makrokonomik istikrasızlık ve yatırım ortamının bozulmasının Türkiye’nin dijital dönüşümünü olumsuz etkilediğini göstermiştir.
Türkiye’de BİTS’in gelişimini kısıtlayan faktörler itibariyle geçmiş yıllardaki eğilimlerin genelde devam ettiği görülmekle birlikte ekonomik koşulların etkileri net biçimde izlenmektedir.
Enflasyondaki artış ve TL’nin hızlı değer kaybı, yanıt veren şirketlerin yarısından fazlasında ithalat, ihracat, yatırımlar, karlılık, verimlilik ve istihdamda azalışa, borçlanma da ise artışa yol açmıştır.
Türkiye’de BİTS’in gelişimini kısıtlayan başlıca faktörler arasında yer alan nitelikli işgücü temininde karşılaşılan güçlükler, finansmana erişim sorunları, yüksek vergi yükleri ve BİT kullanma maliyetlerinin yüksekliği 2022 yılına damgasını vuran makroekonomik gelişmelerin etkisine işaret etmektedir.
Anket katılımcılarının verdiği yanıtlar Türkiye ekonomisinde 2023 yılında da makroekonomik istikrarsızlığın devam etmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. Bu koşullar altında Türkiye için çok önemli olan dijital dönüşümde arzulanan hızlanmanın bir sonraki yıla ertelenmesi söz konusu olabilecektir.
Bu sene ankete eklenen sorularla dijitalleşmenin şirketlerin çalışma biçimleri üzerindeki etkileri de net olarak ortaya çıkmıştır. Koronavirüs pandemisinin dijitalleşme eğilimlerinde çok net bir hızlandırıcı etki yaptığı ve bu etkinin büyük ölçüde kalıcı olduğu anlaşılmıştır.
Ayrıca anket sonuçları küresel değer zincirlerindeki değişimin henüz şirketler üzerinde beklenildiği kadar olumlu bir etki yaratmamış olduğunu ortaya koymaktadır.
Sonuç olarak, Türkiye’nin makroekonomik istikrarsızlık koşullarının ekonominin dijital dönüşümünü aşağı çektiği görülmüştür. Yüksek enflasyon ve değer kaybeden TL, dijital dönüşümde gereken altyapı ve becerilerdeki kısıtların aşılması için gereken koşulları ağırlaştırmaktadır. Diğer ülkelerin dijital dönüşüm ivmesini korumasının da etkisiyle Türkiye bu süreçte geri düşmektedir.”

19 Mar 2023 - 14:59 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.