Tarımsal Ar-Ge projelerine destek verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı ve tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi, bu bilgi ve teknolojilerin çiftçiler ile tarımsal sanayicilere aktarılmasına yönelik, uygun görülen araştırma ve geliştirme projeleri desteklenecek.

Askeri araştırmalar gıda üretimini nasıl etkiledi?
Askeri araştırmalar gıda üretimini nasıl etkiledi?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Araştırma ve Geliştirme Destek Programına İlişkin Tebliğ (No: 2023/6), 19 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ uyarınca, Bakanlığın ve tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi, bu bilgi ve teknolojilerin çiftçiler ile tarımsal sanayicilere aktarılmasına yönelik, uygun görülen araştırma ve geliştirme projeleri desteklenecek.

Tebliğ, 6243 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Kararda yer alan Ar-Ge desteği kapsamında, üniversiteler, sivil toplum, meslek ve çiftçi kuruluşları, TÜBİTAK Ar-Ge birimleri ve özel sektör tarafından hazırlanan projelerin Ar-Ge Destek Programı çerçevesinde desteklenmesine ilişkin hususları kapsıyor.

Her türlü karar alma yetkisi Kurul’da olacak

Ar-Ge Destek Programının yürütülmesine ilişkin her türlü kararı almakla yetkili en üst mercii olan Ar-Ge Destek Programı Değerlendirme Kurulu, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün (TAGEM), ilgili kurumlardan üye talebi doğrultusunda kurumlarınca yapılan görevlendirme sonucunda oluşturulacak.

Kurul, bakan yardımcısı başkanlığında, TAGEM, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden en az genel müdür yardımcısı seviyesinde birer temsilci, üniversitelerin su ürünleri ve gıda mühendisliği bölümleri ile ziraat fakültelerinin bahçe bitkileri, bitki koruma, tarla bitkileri, tarım makineleri, tarım ekonomisi, toprak bilimi ve bitki besleme, tarımsal yapılar ve sulama, zootekni bölümlerinden birer ve veteriner fakültelerinden iki öğretim üyesi temsilci ile TÜBİTAK’tan bir temsilci olmak üzere toplam yirmi üyeden oluşacak.

Destek programına başvurabilecekler

Destek Programına; Üniversiteler, TÜBİTAK Ar-Ge birimleri, Sivil toplum, meslek ve çiftçi kuruluşları, Özel sektör kuruluşları proje başvurusunda bulunabilecek.

Kurul tarafından belirlenen öncelikli konular, Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edilerek çağrıya çıkılacak.

Destek üst limitleri ve oranları

Yürütücü kurum türlerine göre proje başına verilebilecek Bakanlık destek üst limitleri ve oranları, Çağrı öncesinde Kurul tarafından belirlenerek, çağrıda ilan edilecek.

Proje başvurularında, yürütücü kurum türlerine göre belirlenen destek üst limitleri ve oranları aşılamayacak. Ancak, Proje faaliyetleri başladıktan sonra öngörülemeyen giderler ve/veya maliyet artışları nedeniyle, yürütücü kurum tarafından talep edilmesi ve Kurul tarafından uygun görülmesi durumunda, sözleşmede belirtilen Bakanlık destek tutarı en fazla %10 artırılabilecek. Artış yapılması durumunda, yürütücü kurum türlerine göre belirlenen Bakanlık destek oranları korunacak.

Desteklenecek harcama kalemleri

Tebliğde belirtilen desteklenecek harcama kalemleri; projenin gerektirdiği miktar ve ölçüyle sınırlı olacak.

Makine teçhizat bütçesine ait harcama kalemleri: Alet, makine ve teçhizat alımları, Projenin yapılabilmesi için kullanılacak sistemler (ısıtma, sulama, aydınlatma, havalandırma ve benzeri), Hazır yazılım ve donanım alımları.

Sarf malzemesi bütçesine ait harcama kalemleri: Sarf malzemesi alımları, Yem, tohum, ilaç, gübre, kovan ve benzeri alımları, Projede kullanılmak üzere canlı hayvan (deney hayvanı, manda, inek, koyun, keçi, tavuk, arı, balık ve benzeri) alımları, Sera ve diğer tarımsal yapıların bakım ve onarımında kullanılacak malzeme alımları.

Hizmet alımı bütçesine ait harcama kalemleri: Tarım makine ve ekipmanlarının kiralama ücretleri, Anket, deneme, analiz, tasarım, yazılım, ekonometrik modelleme ve benzeri hizmet alım giderleri, Bina, ofis, laboratuvar ve benzeri yapıların tadilat, bakım ve onarımı hariç olmak üzere, sera ve benzeri tarımsal yapılar ile projede kullanılan cihaz, ekipman ve benzeri materyalin tadilat, bakım ve onarım hizmet alım giderleri, Proje çıktılarının sınai mülkiyet hakları ile ilgili giderler ile bitki, tohum tescil ve sertifikasyon giderleri (marka ve patent vekillik giderleri dahil), Nakliye ve montaj giderleri.

Öncelikli konuların belirlenmesi

Öncelikli konu önerileri Genel Müdürlükçe Bakanlık birimleri ile daire başkanlıklarından alınan öneriler doğrultusunda oluşturulacak.

Öncelikli konuların aşağıdaki hususlardan en az birine hizmet etmesi gerekiyor:

a) Tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayide karşılaşılan sorunların çözümüne yöneliktir.

b) Ürün, sistem, süreç, yöntem, teknoloji ve benzerlerinin geliştirilmesine veya mevcutların iyileştirilmesine katkı sağlar.

c) Ülkemiz tarafından ithal edilen makine, cihaz, yazılım, katkı maddesi, tanı/teşhis kiti, aşı, ilaç, gübre, yem ve benzerlerine alternatif yerli ve milli ürünlerin geliştirilmesine yöneliktir.

ç) Tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırmaya, maliyetlerini düşürmeye yönelik teknoloji ve uygulamalar geliştirir.

d) Ülkemiz tarım sektörünün küresel rekabet gücünü artıran, ihracata yönelik makine, cihaz, ürün, sistem, süreç, yöntem, teknoloji ve benzerlerini geliştirir.

e) Tarımsal alanda uygulanan politikaların etkinliğini artırmaya yönelik araştırma faaliyetleri ve politika önerileri içerir.

Finansman ve ödemeler

Destek Programı için gerekli finansman Bakanlık tarımsal destekleme bütçesinden karşılanacak.

Projenin başlama tarihinden önce veya proje süresinin bitiminden sonra yapılan harcamalara destek ödemesi yapılmayacak.

Mücbir sebeplerle geçici olarak yürütülemez hale gelen projeler, proje yürütücüsü/yürütücü kurumun başvurusu ve/veya söz konusu hususların, daire başkanlığı/yerinde izleme ekibi tarafından tespit edilmesi durumunda, Kurul Kararı ile mücbir sebep süresince veya belirlenecek bir süre boyunca durdurulabilecek.

Bakanlık Yönerge çıkartacak

Tebliğ gereği, Destek Programına başvuru şartları, değerlendirme kriterleri, projelerin uygulanmasına, harcamaların ve ödemelerin gerçekleştirilmesine ilişkin diğer hususlar ile bu Tebliğde belirtilmeyen hususlar, Bakanlıkça çıkarılacak yönergede düzenlenecek.

3/8/2021 tarihli ve 31557 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Araştırma ve Geliştirme Destek Programına İlişkin Tebliği (Tebliğ No: 2021/24) yürürlükten kaldıran Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce sözleşmesi imzalanan projeler sonuçlanıncaya kadar, ödemelere esas hak ediş belgelerinin düzenlenmesinde ve destek ödemelerinin gerçekleştirilmesinde, bu projelerin sözleşmelerinin imzalandığı tarihte yürürlükte olan Tebliğ hükümleri uygulanacak.

1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

19 Mar 2023 - 12:21 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.