Çiftçisinden işçisine, esnafından sanayicisine paydaşlar İzmir’de buluştu!

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin paydaş buluşmalarında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Burada ortaya çıkacak değerlendirmeler, bu topraklarda bizden sonra yaşayacak insanlar için çok kıymetli bir iz bırakacak. Bu memlekette şikayet ettiğimiz ne varsa onu değiştirme fırsatıdır bu” dedi.

Çiftçisinden işçisine, esnafından sanayicisine paydaşlar İzmir’de buluştu!
Çiftçisinden işçisine, esnafından sanayicisine paydaşlar İzmir’de buluştu!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” başlığıyla yapılan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında iki gün boyunca sürecek paydaş buluşmalarında işçi, çiftçi ve sanayici-tüccar-esnaf grupları, 2022’nin Ağustos ayından beri üzerinde çalıştıkları bildirgeleri son hâline getirecek. Paydaş grupları birbirlerinin bildirgelerini değerlendirecek ve kapsamlı tartışmaların ardından taslak sonuç metinleri nihai hâline getirilecek. Hazırlanan bildirgeler, kongrenin son gününde tüm delegelerin oylarına sunulacak ve sonuç bildirgesi ortaya çıkacak. Türkiye'nin ikinci yüzyılının iktisat politikalarında rol oynayacak sonuç bildirgesi, 21 Mart’ta ilan edilecek.

Çiftçisinden işçisine, esnafından sanayicisine paydaşlar İzmir’de buluştu!

Soyer: “Şikâyet ettiğimiz ne varsa değiştirme fırsatı”

Paydaş buluşmalarının açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İki şeyi takdirlerinize sunuyorum; birincisi ilk günden itibaren gösterdiğiniz özen, verdiğiniz katkı son derece değerli. Bu topraklarda bizden sonra yaşayacak insanlar için bugün burada ortaya çıkacak, yarın son hâline kavuşacak değerlendirmeleriniz geleceğe çok kıymetli bir iz bırakacak. Bu memlekette şikâyet ettiğimiz ne varsa onu değiştirme fırsatıdır bu. Son nefesimize kadar bu kararların takipçisi olacağız. Kim iktidarda, kim yerel yönetimde olursa olsun bu kadar emeğin, çalışmanın kaybolup gitmesine, havada kalmasına asla izin vermeyeceğiz. Bunu da kurumsallaştırmak için İktisat Kongresi'ni her sene sürdürmeye karar verdik. Buradan geleceğe ışık tutacağınız, geleceğin şekillenmesine katkı vereceğiniz sonuçlar ortaya çıkacak” dedi.

Çiftçisinden işçisine, esnafından sanayicisine paydaşlar İzmir’de buluştu!

“Cumhuriyetin ikinci yüzyılına iyi tasarlanmış bir gelecek miras bırakmak istiyoruz”

Çiftçi, işçi ve sanayici-tüccar-esnaf gruplarının katılımıyla yapılan paydaş buluşmalarıyla ilgili bir de basın toplantısı düzenleyen Başkan Soyer, farklı platformlarda yürüyen çalışmaların 21 Mart’ta nihai halini alacağını söyledi.

İktisat Kongresi'nin Türkiye tarihi için çok önemli olduğunu vurgulayan Soyer, “Erzurum Kongresi nasıl Misak-ı Milli, yani Türkiye'nin yeni sınırlarını belirleyen bir kongre olmuşsa, İzmir İktisat Kongresi de Misak-ı İktisadi, yani cumhuriyetin iktisat politikalarının belirlendiği bir kongre olmuş. Bu iki kongre sonrasında cumhuriyetin şekillendiğini, kurulduğunu söylemek mümkün. Bugün de 100 yıl öncesinden ilham alarak cumhuriyetin ikinci yüzyılında yepyeni bir Türkiye'nin kurulması için yola çıktık. Bugünün siyasal ikliminde, bugünün siyasal sorunlarına çözüm aramak için değil, geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için yapılan bir kongre bu. Bir gelecek tasarımı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına sadece yapılan yollar köprüler değil, iyi tasarlanmış bir gelecek miras bırakmak istiyoruz” diye konuştu.

“Heyecanımız çok büyük”

İktisat Kongresi'ni her sene düzenlemeye karar verdiklerini belirten Başkan Tunç Soyer, “Her sene bu kongrenin verdiği kararların, tespit ettiği ilkelerin takibini sağlayacak buluşmaları gerçekleştirmeye karar verdik. Bu güzelim memlekette sadece siyasilerin yukarıdan aşağıya verdikleri kararlarla şekillenen bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Hepimiz bu ülkenin kılcallarından beslenen, farklı fikirlerin özgürce ortaya konduğu, özgürce şekillenen fikirler ışığında da belirlenecek siyasi kararlar olmasını temenni ediyoruz. Daha adil, müreffeh, özgür, demokratik bir ülkeyi kurmak için bu kongrenin çok aydınlatıcı bir rol üstleneceğini söyleyebilirim. Heyecanımız çok büyük. Tarihsel bir görevi yerine getirmenin sorumluluğu içindeyiz” dedi.

“Hepimizin tarihsel sorumluluğu”

İzmir İktisat Kongresi döneminde de büyük bir umutsuzluk olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, “100 yıl öncesinde de çok büyük bir umutsuzluk vardı toplumda. Çok büyük bir yıkım yaşanmıştı. Bütün bu koşullara rağmen Atatürk Türkiye'nin her yerinden bin 135 delegeyi bir araya getirerek yıkım ikliminde bir gelecek inşasına soyunuyor. O gün atalarımız bunu başarmışsa, bugün bunu başarmak bizim tarihsel sorumluluğumuz. Tam da bu nedenle daha çok başarılı olmak mecburiyetindeyiz. Daha iyi tasarlanmış geleceği inşa etmek zorundayız. Acılarımız, yasımız çok büyük doğru ama bu ülkenin gelecek nesilleri için, çocuklarımız, torunlarımız için burada yaşamaya devam edecek gelecek nesiller için bir gelecek tasarlamak mecburiyetindeyiz. Bu hepimizin tarihsel sorumluluğudur” diye konuştu.

18 Mar 2023 - 14:17 İzmir- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.