Biyobelirteç nedir?

Biyobelirteçler, tıp dünyasında oldukça önemli bir yer tutan ölçümlerdir.

Biyobelirteçler (biyolojik belirteçlerin kısaltması), biyolojik bir durumun biyolojik ölçümleri olarak tanımlanıyor. Tanım olarak, bir biyobelirteç normal biyolojik süreçlerin, patojenik süreçlerin veya terapötik bir müdahaleye verilen farmakolojik tepkilerin bir göstergesi olarak objektif olarak ölçülen ve değerlendirilen bir özelliktir.

Biyobelirteçler, kan basıncı veya kolesterol düzeyi gibi klinik bir değerlendirme yapmak için kullanılan ölçütlerdir ve uygun terapötik müdahalenin planlanabilmesi için bireylerde veya toplumlarda sağlık durumlarını izlemek ve tahmin etmek için kullanılır.

Biyobelirteçler, bir bireyin sağlık veya hastalık durumunu değerlendirmek için tek başına veya kombinasyon halinde kullanılabilir.

Çeşitli biyobelirteçler

Günümüzde çok çeşitli biyobelirteçler kullanılıyor. Her biyolojik sistemin (örneğin kardiyovasküler sistem, metabolik sistem veya bağışıklık sistemi) kendine özgü biyobelirteçleri bulunuyor. Bu biyobelirteçlerin çoğunun ölçülmesi nispeten kolaydır ve rutin tıbbi muayenelerin bir parçasını oluşturuyor.

Örneğin, genel bir sağlık kontrolü kan basıncı, kalp atış hızı, kolesterol, trigliseritler ve açlık glikoz seviyelerinin değerlendirilmesini içerebilir. Kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel-kalça oranı gibi vücut ölçümleri, obezite ve metabolik bozukluklar gibi durumları değerlendirmek için rutin olarak kullanılıyor.

Biyobelirteç nedir?

İdeal bir biyobelirteç özellikleri

İdeal bir biyobelirteç, onu belirli bir hastalık durumunu kontrol etmeye uygun kılan belirli özelliklere sahiptir. İdeal olarak, ideal bir işaretleyici aşağıdaki özelliklere sahip olmalı:

  • Güvenli ve ölçümü kolay
  • Takip etmek için uygun maliyetli
  • Tedavi ile değiştirilebilir
  • Cinsiyet ve etnik gruplar arasında tutarlı

Biyobelirteçler, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi ciddi hastalıkları tahmin etmek için kullanılır. Her bir biyobelirteç, bir hastalık veya sağlık durumu olup olmadığını gösterir ve bir kişinin ne kadar sağlıklı olduğuna ve bir teşhis yapılması gerekip gerekmediğine dair ayrıntılı bir resim sağlamak için birleştirilebilir.

18 Mar 2023 - 11:47 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.