Solak insanlar yaratıcılık konusunda daha mı iyi?

Yazı yazmak, çatal bıçak kullanmak ve diş fırçalamak gibi günlük işler sırasında hangi elimizi kullandığımızın bir önemi yoktur. Ancak insanların hangi elini kullandığını 100 yıldan fazladır inceleyen bilim insanları, şaşırtıcı bir keşifte bulundu…

Büyütmek için resme tıklayın

Kişinin sağ elini veya sol elini kullanması, insanların beynini kullanma biçimi hakkında önemli ipuçları verebiliyor. Yaratıcılık ve kişinin düşünme biçiminin göstergelerinden biri. Bu nedenle solak insanların daha yaratıcı olduğunu söylemek için beyindeki sinirler arasında bir kanıt lazım.

Solak insanların beyni daha farklı

Yapılan araştırmalar solak insanların beyinlerinin, sağ elinin kullananlara kıyasla farklı olduğunu gösteriyor. Solaklarda, sağ elini kullananlara kıyasla daha az beyin lateralizasyonu (yanallaşma) söz konusudur. Beyin lateralizasyonu insan beyninin sol ve sağ olmak üzere 2 bölümden oluştuğu, her 2 bölümün farklı işlemlerden sorumlu olduğu düşüncesidir.

Bu düşünceye göre sol taraf genellikle konuşma, yazma, aritmetik, dil ve kavramadan; sağ taraf ise yaratıcılık, müzik becerileri ve sanatsal ifadeden sorumludur. Eğer bir araştırmacı sizinle konuşmaya başlar ve bu sırada fMRI yöntemi ile beyninizi tararsa, beyninizin dil ile ilişkili olan sol yarı küresi, sağ tarafa kıyasla daha aktif görünmelidir.

Araştırmacılar sağ elini kullananların beyninin sol yarı küresinde, dil ile ilişkili görevler sırasında gerçekten de daha fazla aktivite olduğunu belirledi. Ancak birçok solak kimse için aynı tespit yapılamadı.

Birçok solak insanda, dil ile ilişkili görevler sırasında beyninin sağ yarı küresinde daha fazla aktivite tespit edildi. Solak kişilerin sol yarı küreyi daha az kullanmaya çalıştığından, bunu “daha az beyin lateralizasyonu göstermek” şeklinde tanımlayan uzmanlar, beyin lateralizasyonundaki bu farklılıklar sayesinde solak kişilerin farklı düşünmeye daha yatkın, daha yaratıcı bir yaklaşıma sahip olduğunu ifade etti.

Solak insanlar yaratıcılık konusunda daha mı iyi?

Yaratıcılık, solak insanlar için daha kolay

Sağ ve sol elli olmak ile yaratıcılık arasındaki ilişkiye dair en önemli araştırmalar, ileri düzey şizotip (şizofreniyi andıran ancak o kadar ileri düzey olmayan kişilik özellikleri) kişilerle yapılan çalışmalar olarak öne çıkıyor.

2000’li yılların başlarında birçok araştırma grubu, profesyonel müzisyenler ve görsel sanatçılar gibi yaratıcılığı yüksek kişiler ve şizotipi arasında şaşırtıcı bağlantılar olduğunu keşfetmişti.

Dahası, belirgin şizotipi özellikleri görülen kişilerde, normalde beynin sol yarı küresinin öne çıktığı aktivitelerde sağ yarı kürenin daha aktif olduğu, olağan dışı beyin lateralizasyonu da bulunduğu belirlendi.

Buradan hareketle, sıra dışı beyin lateralizastyonunun, ileri düzey şizotipi bulunan kişilerde daha yaratıcı olmakla ilişkili olması durumunda, daha az beyin lateralizasyonu olan solak kişilerin daha yaratıcı olduğu söylenebilir.

Böyle bir bağlantıyı doğrudan teyit etmek için daha fazla araştırma yapmaya ihtiyaç var.

Bu yazının orijinali, Business Insider’da yayınlandı. 

Ekli Dosyalar

16 Mar 2023 - 20:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.