Deprem vurdu, inşaatlarda kullanılan demirleri izlemek aklımıza geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, deprem kuşağında yer alan ülkemizde yapı güvenliğinin sağlanmasına katkı amacıyla, öncelikli olarak inşaatta kullanılacak demirlerin üretim veya ithalatından yapı müteahhidi dâhil teslimine kadar tüm aşamalarda takip edilmesine yönelik izleme sistemi kurulmasını kararlaştırdı.

Deprem vurdu, inşaatlarda kullanılan demirleri izlemek aklımıza geldi!
Deprem vurdu, inşaatlarda kullanılan demirleri izlemek aklımıza geldi!
Haber albümü için resme tıklayın

Olası İstanbul Depremi nedeniyle demir ve beton kalitesi düşük, çürük binalar için uyarı yapılırken, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilde on binlerce insanımız canlarını yitirip, şehirler enkaza döndükten sonra Hazine ve Maliye Bakanlığından dikkat çeken bir adım geldi.

Hem vergi güvenliği hem de deprem önlemi!

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği, 16 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında inşaat sektöründeki belirli girdilerin (inşaat demiri, çimento, hazır beton ve benzeri) takibi ve elde edilen verilerin analiz edilmesinin, vergi güvenliği yanında deprem kuşağında yer alan ülkemizde yapı güvenliğinin sağlanmasına katkı sunması bakımından da önem taşıdığı vurgulanan Tebliğ’in amaç ve kapsamını; bu çerçevede, öncelikli olarak inşaatta kullanılacak demirlerin üretim veya ithalatından 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunda yer alan yapı müteahhidi dâhil teslimine kadar tüm aşamaları ile laboratuvar test süreçleri de dâhil olmak üzere takip edilmesine yönelik usul ve esasların belirlenmesinin oluşturduğu kaydedildi.

Bakanlık, İnşaat Demiri İzleme Sistemi kurulmasını uygun buldu!

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren mükellefler tarafından kullanılmak üzere inşaat demirinin üretimi veya ithalatından inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil geçen tüm aşamalarda takip edilmesine imkân verecek bir sistemin (İDİS) kurulmasının uygun bulunduğu, söz konusu sistemin Darphane tarafından kurulacağı belirtildi.

Sistem kapsamında;

a) İnşaat demiri üreten veya ithal eden mükellefler tarafından inşaat demirine güvenlikli etiket ve/veya güvenlikli işaret uygulanması, üretim faaliyetleriyle ilgili temel verilerin izlenmesi ve merkezi sisteme veri aktarılması,

b) Veri girişi/paylaşımı yapılabilen yazılım ve/veya el terminal benzeri cihazlar ve/veya mobil uygulamalar aracılığıyla üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı, bayi, tüccar, inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil teslim işlemlerinin izlenmesi ve takip edilmesi,

c) Darphane tarafından bu işlemlere ilişkin verilerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılması,

zorunluluğu getirildi.

Sistem dışında inşaat demiri üretimi, ithalatı, satışı yapılamayacak

Yurt içinde inşaat demiri üretimi yapan firmalar için üretim tesislerinde ve inşaat demiri ithal eden firmalar için Darphane tarafından belirlenen yerlerde İDİS bileşenleri kurulacak.

İDİS kapsamında, Darphane tarafından belirlenmiş özellikleri içeren güvenlikli etiketler ve/veya güvenlikli işaretler kullanılacak.

Üretici ve ithalatçı firma dışında inşaat demiri satan veya satın alanlar kendilerine verilecek kullanıcı adı ve şifre ile sisteme teslim, alış ve satış belgelerine ilişkin bilgilerin girişini yapacak.

İDİS dışında inşaat demiri üretimi, ihracatı, ithalatı, alışı, satışı ve kullanımı yapılmayacak.

Cezai müeyyideler ve geçiş süreci

Tebliğle getirilen zorunluluklara uymayanlar hakkında 213 sayılı Vergi Usul Kanununun ilgili ceza hükümleri tatbik olunacak.

Güvenlikli etiket ve/veya güvenlikli işaret birim fiyatları maliyet unsurları dikkate alınarak Darphane tarafından belirlenecek. Belirlenen bedeller sistemin devreye girişinden sonraki yıllarda, TÜİK tarafından bir önceki yıl için belirlenen yıllık Yİ-ÜFE oranında artırılacak ve bir yıl süresince uygulanacak. Yıllık fiyat artışı ait olduğu yılın 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak.

Mevcut inşaat demiri üreten veya ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitlerinin 1/1/2024 tarihinden önce İDİS’e geçmeleri zorunlu olacak.

Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla stoklarında güvenlikli etiket ve/veya güvenlikli işareti olmayan inşaat demiri bulunduranlardan, üretici ve ithalatçılar 1/1/2024 tarihinden itibaren, diğerleri ise 31/1/2024 tarihinden sonra bu stoklarını satışa konu edemeyecekler.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

16 Mar 2023 - 10:31 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.