Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!

Son dönemde yağış azlığına bağlı olarak yaşanan kuraklık nedeniyle, batıda Trakya’daki buğday ekili alanlarda kızarıklıklar ve sararmalar oluşurken, doğudaki Ağrı’da da kuraklık uyarısı yapıldı.

Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!
Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Tarımın başkenti sayılan Trakya'da son yolların en kurak dönemi yaşanıyor. Ekim döneminde mevsim yağışlarının yetersiz kalması nedeniyle kurak toprağa buğday eken ve gübreleme yapan çiftçiler, ürünün gelişim dönemi ve verim için yağış bekliyor. Kuraklık, hastalık ve zararlıların yanında yabancı otların artmasına da neden olabiliyor.

Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!

Kuraklık 'yabancı ot' tehlikesini de beraberinde getirdi

Trakya'da son yılların en kurak döneminin yaşandığını belirten Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, gelişim dönemindeki buğdayda kuraklığa bağlı yabancı otların oluşmaya başladığını belirterek, kızarıklıklar ve sararmalara karşı çiftçilere uyarıda bulundu. Tarlaların yabancı otlara karşı ilaçlandığını belirten Kaya, yağış olmaması sebebiyle yabancı ot ilaçlarının toprağa inemediğini ve bazı kızarıklıklar ve sararmalar olduğunu vurguladı.

Çiftçilere tarlalarını sık sık kontrol etmeleri ve tarladaki yabancı ot mücadelesini iyi yapmaları konusunda uyaran Prof. Dr. Kaya, “hangi yabancı otlar var, hangi yöntemlerle daha etkili kontrol yapılır, en uygun nasıl kontrol edilebilir” gibi takiplerin iyi yapılması gerektiğini söyledi.

Nitratlı gübre tavsiyesi

Gübrelemede genellikle üre gübresi kullanıldığını belirten Prof. Dr. Kaya, "Üre gübresi inorganik bir gübre olduğu için gübreyi atınca hemen yağmur olması gerekir. Üre gübresinin etki etmesi 1 hafta 10 gün sürüyor. Eğer imkan varsa direkt nitratlı gübreler kullanmasını tavsiye ediyorum. Çünkü kullanıma hazır olduğu için bu açıdan da faydalı olacağını düşünüyorum" dedi.

Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!

Son 80 yılın en sıcak Aralık ayı yaşandı

Trakya'da son 80 yılın en sıcak Aralık ayının yaşandığının altını çizen Prof. Dr. Yalçın Kaya, yağış olmamasına bağlı olarak atılan gübrelerin erimediğini ve bunun buğdayın gelişimini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Trakya genelinde bu yıl normalin üzerinde bir kuraklık yaşandığını belirten Kaya, kışlık ürünlerin ekildiğini ancak mevsim yağışlarının yetersiz kalması dolayısıyla sıkıntılı bir süreçten geçildiğini ifade etti. Özellikle Trakya'nın iç kesimlerinin hiç yağış almadığını bildiren Kaya, Trakya'da ve Edirne'de daha fazla yağış alan yerlerde bazı buğdayların sapa kalkmaya başladığını dile getirdi.

Kışın hiç yağış düşmediğini ve yağışa en çok ihtiyaç duyulduğu dönemde olunduğunu aktaran Prof. Dr. Kaya, Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının bu yıl hiç uğramadığını ve yağmurların da çiseleme şeklinde az olduğunu vurguladı.

Sapa kalkan buğdayın yağmur ve azota ihtiyacı olduğunun altını çizen Kaya, bu sezon yağış miktarı anlamında çok sıkıntılı günlerden geçildiğini söyledi.

Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!

Ağrı’yı kuraklık tehlikesi sardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2022 Kasım, Aralık ve 2023 Ocak aylarını kapsayan 3 aylık kuraklık haritasında Doğu Anadolu Bölgesi "olağanüstü kurak" ve "çok şiddetli kurak" olarak tanımlandıktan sonra, Ağrı’da da kuraklık riski tehlike çanlarını çaldı. Kentte kar yağışlı gün sayısında azalma yaşanırken, Yazıcı Barajı’nda su seviyesinde düşme meydana geldi.

Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Kaya, kuraklığın büyük bir tehlike oluşturduğunu belirterek, “Son 5 yıllık 2018-2022 ortalama verilerine baktığımız zaman burada bunun 29 güne düştüğünü görüyoruz. Bu gerçekten çok ciddi bir tehdit. Yağışın en önemlisi kar yağışlarıdır. Yağmur şeklinde yağan yağışlar genellikle yüzeysel akışa geçer ve zemini kısa bir süre neme doygun hale getirir ancak kar yağışları adeta bir yorgan gibi yüzeyi kaplar ve daha sonra yavaş yavaş eriyerek hem zemin toprağını hem de yer altı sularını beslemede çok önemlidir. Tedbir olarak suyu çok dikkatli kullanmamız lazım, sulamayı çok dikkatli yapmamız lazım. Devlet ve toplum olarak el ele verip suyun kıymetini bilmemiz lazım ve ona göre kullanmamız gerekir” dedi.

Ülkenin doğusundan batısına kuraklık alarmı!

Kuraklık ikinci ekimi de vuracak

Türkiye’nin birçok noktasında olduğu gibi Bursa ve ilçelerinde de su sıkıntısı yaşanıyor. Dış ve iç pazara mevsiminde binlerce ton sebze ve meyve üreten Yenişehir Ovası’nı besleyen bazı göletler yüzde 50’in altında kaldı. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar gelmezse, bazı köylerde tarım sulaması açısından sorunlar ortaya çıkması bekleniyor.

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı ve Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da, 2023 yılında kar ve yağmur yağışlarının beklentinin çok altında kaldığını belirterek, “Yüzde 50’nin altında olan göletlerimiz var. Beklenen yağışlar olmazsa, Yenişehir Ovası'nda ikinci mahsul ekimi yapılmayabilir” dedi. Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim sulu tarım ekilen bölgelerde yerlerimiz şu an boş durumda. Muhakkak buralara sebze ekilecek. Bunların planları yapıldı. Ama ne yapılabilir derseniz, tek ürün ekilmesine karar verilebilir. Çok risk görülüyorsa sulama alanları içerisinde, göletten su alacak şahısların ekim yapacakları alan yüzde 50’ye düşürülebilir. 100 dönüm ekiyorsa, 50 dönüm ekmesi sağlanabilir. Bu şekilde tedbirler alınabilir. Bunları bugünkü duruma göre konuşuyoruz. Yağışlar olursa çiftçimizde vatandaşımız da mağdur olmaz.”

İHA

11 Mar 2023 - 13:54 Ağri- Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.