Erken çocukluk döneminde solunum yolu hastalığı geçiren bireyler, yetişkinlikte daha yüksek ölüm riskiyle karşı karşıya!

Araştırmacılar erken çocukluk döneminde solunum yolu enfeksiyonu ile yetişkinlikte solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan erken ölüm arasındaki ilişkiyi tahmin ediyor.

Yeni araştırmaya göre, erken çocukluk döneminde alt solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmak, yetişkinlikte solunum hastalığından ölme riskinin artmasıyla ilişkili olduğu ortaya konuldu.

Londra'daki Imperial College'de görevli araştırmacılar tarafından yürütülen ve The Lancet dergisinde yayınlanan bir araştırmada, iki yaşına kadar alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) örneğin bronşit veya zatürree gibi hastalıkları geçiren çocukların erken ölüm olasılığının neredeyse iki katı olduğunu ortaya koyuyor. 

Araştırma, erken çocukluk döneminde ASYE geçirenlerde solunum yolu hastalığından erken ölüm oranının yaklaşık %2 olduğunu ve bu oranın, olmayanlarda yaklaşık %1 olduğunu gösterdi. Bulgular, sosyoekonomik faktörler ve sigara içme durumu için düzeltme yapıldıktan sonra da benzerdi.

Kronik solunum yolu hastalıkları, yılda tahminen 3,9 milyon ölüme veya dünya çapındaki tüm ölümlerin yüzde 7'sine tekabül eden önemli bir halk sağlığı sorunu olarak biliniyor.

Erken çocukluk döneminde solunum yolu hastalığı geçiren bireyler, yetişkinlikte daha yüksek ölüm riskiyle karşı karşıya!

Çalışma 73 yılı aşkın bir süreyi kapsıyor

Önceki araştırmalar, bebek ASYE'lerini erişkin akciğer fonksiyon bozuklukları, astım ve KOAH gelişimi ile ilişkilendirdi. Ancak yetişkinlikte erken ölümle de bir bağlantı olup olmadığı net değildi. Bu türünün ilk örneği olan çalışma, 73 yılı aşkın bir süreyi kapsıyor ve erken solunum sağlığının yaşamın sonraki dönemlerindeki ölüm oranları üzerinde etkisi olduğuna dair bugüne kadarki en iyi kanıtı sağlıyor.

Bulgular, yetişkinlerde solunum yolu hastalıklarından ölümlerin yalnızca yetişkinlikte sigara içmek gibi davranışlarla belirlendiği yanılgısına meydan okuyor. Araştırmacılar bunun, hedeflenen halk sağlığı önlemleri, aşılama, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve altta yatan sağlık koşullarının daha iyi teşhis ve tedavisi gibi sağlık hizmeti müdahaleleri yoluyla çocukluk çağındaki solunum yolu enfeksiyonlarını önleme ve çocukların sağlığını iyileştirme ihtiyacını vurguladığını söylüyor.

11 Mar 2023 - 12:00 - Bilim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.