Karadeniz ülkelerinden sürdürülebilir gıda atağı!

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne (BSEC) üye 13 ülke tarafından kurulan Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Bölgesel İşbirliği Merkezi (BSEC-CSFS) tarafından düzenlenen “BSEC Bölgesinde Gıda Sistemleri Sürdürülebilirliği” Konferansında, gıda sisteminin sürdürülebilirliği için atılan adımlar masaya yatırıldı.

FAO Gıda Fiyat Endeksi bu yıl ilk kez düştü!
FAO Gıda Fiyat Endeksi Ocak’ta düştü
Haber albümü için resme tıklayın

Orta Asya’da yapılan ilk sistemli ve kapsamlı Ulusal Gıda Sistemleri Değerlendirmeleri, tüketici gıda tercihlerinin değiştiğini gösteriyor. Tarım-gıda sistemleri sanayileşiyor ve küreselleşiyor. Artan sayıda insan şehirlerde yaşıyor ve kişisel gelir düzeyleri yükseliyor. Bu gelişmeler sadece büyük fırsatlar değil, aynı zamanda dengesiz diyetler, artan gıda güvenliği sorunları, sınır ötesi hayvan ve bitki hastalığı salgınları ve önemli düzeylerde gıda kaybı ve atıkları gibi birçok zorluğu da beraberinde getiriyor.

Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Bölgesel İşbirliği Merkezi

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (BSEC) 13 üye ülkesi, bu olumsuz eğilimlerin etkilerine bölgesel ölçekte yanıt verdi. 2020 yılında BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından FAO-Türkiye Ortaklık Programı kapsamında yürütülen bir proje kapsamında Ankara'da Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Bölgesel İşbirliği Merkezi (BSEC-CSFS) kuruldu. BSEC-CSFS, 7-8 Mart 2023 tarihlerinde İstanbul'da “BSEC Bölgesinde Gıda Sistemlerinin Sürdürülebilirliği” konulu bir bölgesel konferans düzenledi. Etkinlik, BSEC ülkelerinde tarım-gıda sistemlerinin evrimi konusunda bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasına ve Gıda Sistemleri Değerlendirmelerinin uzman yorumlarının dinlenmesine olanak tanıdı.

Bölgesel ağ kurulacak

Etkinliğe katılan BSEC üyesi devletlerden politika yapıcılar, uluslararası kuruluşlar ve STK temsilcileri, teknik uzmanlar ve özel sektör paydaşları, BSEC üye devletlerindeki gıda sistemlerinin mevcut durumunu gözden geçirdiler, ulusal çalışmaların ana bulguları ve önemli noktaları üzerinde tartıştılar, tarım-gıda sistemlerini sürdürülebilirliğe doğru yönlendirmek için gerekli politika müdahaleleri ve sonraki adımları tartıştılar. Katılımcılar, çeşitli paydaşların yenilikçi yaklaşımları teşvik etme ve tarım-gıda sistemlerini daha çevre dostu ve ekonomik olarak sürdürülebilir hale getirerek daha iyi beslenmeyi teşvik etmek için politikaları nasıl kullanabileceğini tartıştılar. Konferans sonunda, sürdürülebilir gıda sistemleri alanında faaliyet gösteren ana paydaşlar için bir bölgesel ağ oluşturma kararı alındı.

Konferansın açılışında konuşan FAO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin, BSEC-CSFS projesinin nihai hedefinin, sürdürülebilirlik ve eşitlik vurgusu yapan bir gıda sistemleri yaklaşımıyla bölgede gıda güvenliğini ve güvenliğini artırmak ve kurumsal kapasiteleri geliştirmek olduğunu vurguladı.

BSEC Genel Sekreteri Lazăr Comănescu, projenin bölge ülkelerinde daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomik büyümeye katkı sağlayacağına ve sürdürülebilir gıda sistemleri konusunda BSEC üye devletleri arasında daha fazla farkındalık yaratacağına, işbirliklerini güçlendireceğine ve ülkelerin bu projeyle etkili bir ağ oluşturacaklarına olan güvenini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Fuat Kasımcan, BSEC-CSFS çalışmalarının üye devletlerde sürdürülebilir gıda sistemleri alanında ulusal ve bölgesel düzeyde sistematik ve derinlemesine değerlendirmeler yapılmasına olanak tanıdığını ve sürdürülebilir gıda sistemleri konusunda üye devletlere tavsiyeler ve rehberlik sağladığını söyledi. 

FAO-Türkiye Ortaklık Programları

FAO-Türkiye Ortaklık Programı (FTPP), 2007'den bu yana Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan gibi karşılıklı ilgi duyulan ülkelerde gıda güvenliğini sağlamak, kırsal yoksulluğu azaltmak ve sürdürülebilir orman yönetimi, çölleşme ile mücadele ve ekosistemleri korumak için destek sağlıyor. Türkiye hükümeti tarafından finanse edilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan girdiler alan FTPP, bölgedeki 16 ülkede 28'den fazla proje uyguladı.

08 Mar 2023 - 11:38 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.