Bugün hava nasıl? 8 Mart 2023 hava durumu il il MGM

Hava durumu, gün içinde hemen hemen herkesin oldukça önem verdiği bir konu. Özellikle dışarıda işi olanlar veya trafiğe çıkacak olanlar, mutlaka hava durumunu önceden kontrol edip plan ve programlarını ona göre yapıyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, her gün hava durumunu bölge bölge yayınlıyor. Peki (8 Mart 2023) bugün hava nasıl olacak? İşte MGM il il hava durumu.

Çalışan kişiler, öğrenciler, dışarıda işi olanlar veya trafiğe çıkacak olanlar, mutlaka dışarıya çıkmadan önce internet üzerinden hava durumunu araştırıyor. Gerek kıyafetlerini, gerekse ekipmanlarını hava durumuna göre seçen vatandaşlar, mağdur kalmamak için genellikle Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden günlük hava durumunu sorguluyor.

Kış aylarında daha da önemli olan  hava durumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından her  gün il il olmak üzere açıklanıyor. Peki bugün yani 8 Mart  2023 tarihinde hava nasıl olacak? Yağmur yağacak mı veya hava rüzgarlı mı olacak? İşte il il günlük hava durumu raporu...

Bugün hava nasıl olacak 8 Mart 2023?

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu,bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar sağanak yağışlı

İSTANBUL °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı

KIRKLARELİ °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar sağanak yağışlı

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu sabah saatlerinde İzmir ve Aydın'ın kıyı kesimlerinde kuvvetli, Edremit Körfezi çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus olayı tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde hafif sağanak yağışlı

DENİZLİ °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde hafif sağanak yağışlı

İZMİR °C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri bu sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı,

MUĞLA °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri ile Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 22°C

Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA °C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

HATAY °C, 20°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

K.MARAŞ °C, 18°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

ANKARA °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kuzey ve batı kesimleri hafif yağmur ve sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

KONYA °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu

SİVAS °C, 15°C

Parçalı bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin (Sinop ve Kastamonu kıyıları hariç) yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve sabah saatlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

BOLU °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

DÜZCE °C, 19°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde iç kesimleri yağmurlu

ZONGULDAK °C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve gece saatlerinde sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

AMASYA °C, 18°C

Parçalı ve az bulutlu

SAMSUN °C, 16°C

Parçalı ve az bulutlu

TOKAT °C, 17°C

Parçalı ve az bulutlu

TRABZON °C, 17°C

Parçalı ve az bulutlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, zamanla batısının çok bulutlu, Malatya, Hakkari ve Şırnak çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğu kesimlerinde yer yer buzlanma ve don ile birlikte sis ve pus olayı bekleniyor. Yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

ELAZIĞ °C, 16°C

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu

ERZURUM °C, 8°C

Parçalı ve az bulutlu

KARS °C, 10°C

Parçalı ve az bulutlu

MALATYA °C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADIYAMAN °C, 18°C

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

DİYARBAKIR °C, 18°C

Parçalı ve az bulutlu

GAZİANTEP °C, 18°C

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

ŞANLIURFA °C, 19°C

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu

DENİZLERDE HAVA

Sabah saatlerinde Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, batısı yerel olmak üzere sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz'de güney ve güneybatıdan, doğusu güneydoğudan; Doğu Karadeniz'de doğu ve güneydoğudan, sabah saatlerinde doğusu kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5 m, yer yer 2,0 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5 m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli kuzeyi yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege'de güneyli yönlerden 4 ila 6, sabah saatlerinde 7; Güney Ege'de güney ve güneydoğudan 3 ila 5, kuzeyi 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m; Görüş: İyi, yağış anında orta, kuvvetli yağış anında zayıf.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz’in batısı ile Doğu Akdeniz’in doğusu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve kuzeybatıdan, öğle saatlerinde geneli güneybatıdan 3 ila 5, akşam saatlerinden itibaren doğusu 6; Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan, sabah saatlerinde kuzeydoğudan 3 ila 5, öğle saatlerinden itibaren batısı 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan, sabah saatlerinde kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,5 m; Görüş: İyi, pus anında orta.

 
 

Hava durumu nasıl ölçülür?

Hava durumu, bir bölgede havanın sıcaklık, nem, rüzgar hızı, yağış miktarı gibi özelliklerinin anlık veya tahmini değerlerini ifade eder. Hava durumunun tahmin edilmesi, meteoroloji biliminin temel konularından biridir. Meteoroloji, atmosferin fiziksel ve dinamik özelliklerini incelemeye yönelik bir  bilim dalıdır.

Hava durumu tahminleri, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve yönü, yağış miktarı ve güneş ışığı gibi çeşitli parametreleri içermektedir. Bu tahminler, çeşitli yöntemlerle elde edilir. Örneğin, hava durumu modelleri, veri toplama araçları ve uydu görüntüleri gibi veri kaynaklarını kullanarak hava durumunun gelecekteki durumunu tahmin etmeye çalışır.

Hava durumunun tahmin edilmesi, çeşitli amaçlar için önemlidir. Örneğin, hava durumunun tahmin edilmesi, ulaşım, tarım, enerji üretimi ve  sağlık gibi pek çok alanda kritik bir rol oynar. Hava durumunun tahmin edilmesi, ayrıca doğal afetlerin etkilerini azaltmaya ve halkın hayatını korumaya da yardımcı olur.

Sonuç olarak, hava durumu tahminleri, meteoroloji biliminin temel konularından biridir. Bu tahminler, çeşitli amaçlar için önemlidir ve hava durumunun gelecekteki durumunu tahmin etmeye yönelik yöntemler ve veri kaynakları kullanılır. Bu bilgilerin doğru ve zamanında kullanılması, hayatı kolaylaştırmakta ve doğal afetlerin etkilerini azaltmaktadır.

08 Mar 2023 - 11:14 - Hava Durumu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.