BM verileriyle; İşte Deprem Çocukları!

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye'deki illerde 1,9 milyondan fazla insanın su, sanitasyon ve tıbbi hizmetler gibi temel hizmetlere erişimin kısıtlı olduğu geçici barınma alanlarında kaldığını bildiren UNICEF’e göre, ülkemizde 2,5 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı var. 850 binden fazla çocuk, yerlerinden edilmiş olarak yaşamaya devam ediyor.

BM verileriyle; İşte Deprem Çocukları!
BM verileriyle; İşte Deprem Çocukları!
+3
Haber albümü için resme tıklayın

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye'nin güneydoğusu ve Suriye'nin kuzeyini vuran iki yıkıcı depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen, 850 binden fazla çocuğun, hasar görmüş veya yıkılmış evlerini terk etmek zorunda kalarak başka yerlerde yaşamaya başladığını bildirdi.

UNICEF’in açıklamasına göre, depremler sırasında ve sonrasında hayatını kaybeden ve yaralanan çocukların sayısı henüz teyit edilmedi, ancak bu sayının binlerce olması muhtemel. Depremler ve artçı sarsıntılardan kaynaklanan ölü sayısı iki ülkede toplam 50.000'i aştı, binlerce kişi yaralandı, pek çok binada ve temel altyapı sistemlerinde büyük hasarlar oluştu.

BM verileriyle; İşte Deprem Çocukları!

Türkiye’de 1,9 milyon depremzede geçici barınma alanlarında kalıyor

Depremlerin bölgedeki çocuklar ve aileler üzerindeki etkisi gerçek bir felaket olurken, yüz binlerce insanı çaresizlik içinde bıraktı. Evlerini kaybeden birçok aile, geçici barınma alanlarında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Yalnızca Türkiye'de 1,9 milyondan fazla insan, depremden etkilenen bölgelerde su, sanitasyon ve tıbbi hizmetler gibi temel hizmetlere erişimin kısıtlı olduğu geçici barınma alanlarında kalıyor. Ülkede 2,5 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı var.

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan, şunları söylüyor:

“Deprem nedeniyle evlerinden çıkmak zorunda kalan aileler son dört haftayı hayatta kalmaya odaklanarak geçirdiler, artçı sarsıntıların şiddetle devam etmesi de toparlanma süreçlerinin yavaşlamasına hatta neredeyse tamamen durmasına neden oldu. Ailelerin hayatlarını yeniden kurmaya başlamalarına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmak, çocuklara psikososyal destek sağlamak, onları mümkün olan en kısa sürede tekrar öğrenmeye teşvik etmek ve kaosun ortasında bir miktar istikrar sağlamak artık çok önemli.”

Suriye’de 3,7 milyondan fazla çocuk depremden etkilendi

Suriye'de 500.000'den fazla insanın depremler nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Hala devam eden artçı sarsıntılar esnasında birçok ev yıkılmaya devam ettiği için, çocuklar hasarlı olan evlerine dönmekten korkuyor. Depremlerden önce bile yerinden edilmiş insan sayısı bakımından Suriye, yaklaşık üç milyon çocuk da dahil olmak üzere 6,8 milyon kişiyle dünyada ilk sırada yer alıyordu. Suriye genelinde 3,7 milyondan fazla çocuk depremlerden etkilendi.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr, “Bu yıkıcı depremlerden önce bile Suriyeli çocukların insani ihtiyaçları hiç olmadığı kadar büyüktü. 12 yıl gibi uzun bir süredir devam eden çatışmalar nedeniyle, milyonlarca aile dünyanın artık görmezden geldiği bir felaketin ortasında yaşıyor. Bu aileleri uzun vadede desteklemeli ve dağılan hayatların toparlamalarına yardımcı olmalıyız” dedi.

UNICEF, Suriye genelinde su taşıma, katı atık yönetimi, foseptiklerin çamurdan arındırılması ve aile hijyen kitleri ve diğer insani yardım malzemelerinin sağlanması da dahil olmak üzere hayati önemdeki su, sanitasyon ve hijyen (WASH) hizmetleri ve malzemeleri ile yaklaşık yarım milyon kişiye ulaştı. UNICEF destekli sağlık merkezleri ve gezici sağlık ekipleri aracılığıyla sığınma evlerinde kalanlar da dahil olmak üzere 294 binden fazla kişiye temel ihtiyaç malzemeleri ve tıbbi danışmanlık hizmeti ulaştırıldı. Depremden etkilenen bölgelerde yaşayan beş yaşından küçük 130 binden fazla çocuğa beslenme yardımı sağlandı. UNICEF ayrıca 100 binden fazla çocuğa ve bakım verenlere psikolojik ilk yardım, travma etkilerini azaltmaya yönelik etkinlikler, ruh sağlığına ilişkin psikososyal destek ve ebeveynlik seansları da dahil olmak üzere çeşitli konularda psikolojik destek sağladı. Çocukların her koşulda öğrenmeye devam etmesi için okullara ve barınma merkezlerine  eğitim malzemeleri ile nitelikli zaman geçirme kitleri sağlanmasına devam ediliyor.

Khodr, “Deprem nedeniyle savunmasız kalan aileler için tehditler yoğun ve hızlı şekilde ortaya çıkıyor. Çocukları ve aileleri desteklemek için kapsamlı ve topyekün bir yanıt, bu tehditlerin zaten felaket olan bir durumun daha da derinleştirmesini önlemede kritik öneme sahiptir. UNICEF ekipleri, depremden etkilenen çocuklar ve ailelerle birlikte, ancak ihtiyaçlar çok büyük ve sürekli destek hayati önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

BM verileriyle; İşte Deprem Çocukları!

UNICEF’in Türkiye’deki yardımları

UNICEF Türkiye'de ise 163 binden fazlası çocuk olmak üzere yaklaşık 277 bin kişiye kışlık giysi, elektrikli ısıtıcı ve battaniye temin etti. Sağlık Bakanlığı ile yakın iş birliği içinde çalışan UNICEF, hayati öneme sahip aşılar ile soğuk zincir depolama ekipmanları tedarik ediyor. 148 bin çocuğun da içinde olduğu 258 bin kişiye hijyen malzemesi ulaştırıldı. UNICEF, geçici barınma merkezlerinin bulunduğu bölgelerde çocuk dostu alanlar kurdu ve şimdiye kadar psikososyal ilk yardım ve travma etkilerini azaltmaya yönelik faaliyetler ile 193 binden fazla kişiye ulaştı. UNICEF Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte 87 çadırın kurulup geçici öğrenme merkezi olarak kullanılmasına destek sağladı.

Sabah ve öğleden sonra olacak şekilde düzenlenen telafi sınıflarından her gün yaklaşık 3 bin 600 çocuk yararlanıyor. UNICEF, refakatsiz ve ailesinden ayrı düşmüş çocukları belirleme ve daha fazla destek sağlamak için yönlendirme çalışmalarını desteklemeye de devam ediyor.

UNICEF’in destek talebi

Khan, “Çocuklar tüm dünyalarının gözlerinin önünde yıkıldığını gördüler, ancak biz onların yeniden inşa edilmesine nasıl yardımcı olacağımızı biliyoruz. Çocuklara psikososyal destek, oyun ve öğrenmenin yanı sıra temel ihtiyaçlarının karşılandığını bilmenin getirdiği istikrar ve güven duygularını sağlamak, onların uzun vadeli refahlarını sağlama açısından ölçülemez derecede önemlidir” diye konuştu.

UNICEF, Türkiye'de 1,5 milyonu çocuk olmak üzere 3 milyon kişiye ulaşmak için 196 milyon ABD doları; Suriye'de depremden etkilenen 5,4 milyon kişiye (2,6 milyon çocuk dahil) acil hayat kurtaran destek sağlamak için 172,7 milyon ABD doları destek talep ediyor.

Fotoğraflar: UNICEF

07 Mar 2023 - 11:34 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.