Küresel gıda fiyatlarında düşüş 11. ayında: Şeker fiyatlarında tarihi seviye!

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında düşük de olsa gerileyerek art arda 11’inci ayı da düşüşle kapatırken, yüzde 6,9 artan FAO Şeker Fiyat Endeksi, 6 yılın en yüksek seviyesini gördü. FAO Küresel Bilgi ve Erken Uyarı Sistemi’nin (GIEWS) 2023 yılı ilk çeyreğine ilişkin Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu raporuna göre, 45 ülke gıda için dış yardıma ihtiyaç duyuyor.

FAO Genel Direktörü’nden kesintisiz gıda tedariki vurgusu!
FAO Gıda Fiyat Endeksi Mayıs'ta geriledi!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6’lık bir düşüş yaşarken, Mart 2022’de ulaştığı zirve noktasına kıyasla yüzde 18,7’lik bir gerilemeyle ortalama 129.8 puan seviyesine düştü.

Yaygın olarak ticareti yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri takip eden endeksteki bu düşüş, bitkisel yağlar ve süt ürünleri fiyatlarındaki gerilemenin, şeker fiyatlarındaki keskin artışı fazlasıyla dengelediğini gösterdi.

Şeker fiyatlarında keskin artış!

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, Şubat 2023’te Ocak ayına kıyasla neredeyse hiçbir değişiklik göstermedi. ABD’deki kuraklık koşullarına ve Avustralya'nın arzına yönelik  güçlü talebe ilişkin endişeler, ithalatçılar arasındaki güçlü rekabet ile çoğunlukla dengelenmiş oldu. Uluslararası pirinç fiyatları, ticari faaliyetleri yavaşlayan birçok güçlü Asya ithalatçısının aynı zamanda ABD doları karşısında değer kaybeden para birimlerinin de etkisiyle, yüzde 1,0 oranında gevşedi.

FAO Bitkisel Yağ Endeksi Ocak ayına kıyasla yüzde 3,2 gerilerken, palm, soya, ayçiçeği tohumu ve kolza tohumu yağları fiyatları. küresel olarak düşüş yaşadı.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi de bu ay yüzde 2,7 düşüş yaşarken, tereyağı ve yağsız süt tozunun uluslararası fiyatlarında şu ana kadar kaydedilen en sert düşüş yaşandı.

FAO Et Fiyat Endeksi de, Şubat ayında bir önceki aya kıyasla hemen hemen aynı kaldı. Kümes hayvanları fiyatları, bazı güçlü üretici ülkelerde devam eden kuş gribi salgınlarına rağmen, bol miktardaki ihracat kaynakları sebebiyle düşmeye devam etti. Uluslararası domuz eti fiyatları ise çoğunlukla Avrupa'da daralan ihracat imkanlarına ilişkin endişeler sebebiyle yükseldi.

Buna karşın FAO Şeker Fiyat Endeksi Ocak ayına göre yüzde 6,9’luk bir yükseliş yaşayarak, 6 yıl içinde ulaştığı en yüksek seviyeyi gördü. Bu yükselişin önemli sebepleri ise Hindistan’ın 2022/23 üretim tahminlerindeki aşağı yönlü revizyon ve uluslararası ham petrol ile Brezilya’daki etanol fiyatlarındaki düşüşler oldu.

Küresel gıda fiyatlarında düşüş 11. ayında: Şeker fiyatlarında tarihi seviye!

2023’te güçlü buğday üretimi beklentisi!

2023 yılı için buğday üretimi tahminlerini de “Tahıl Arz ve Talep Özeti”nde yayınlayan FAO, bu yıl için küresel olarak 784 milyon ton üretim tahmininde bulundu. Bu rakam, bir önceki yıla göre daha düşük olsa da, şu ana kadar kayda geçen ikinci en yüksek tahmin oldu. Çiftçiler yüksek tahıl fiyatlarının etkisiyle daha çok alanı ekim için ayırırken, Kuzey Amerika’dan bu alanda güçlü üretim rakamları bekleniyor.

Güney yarım küre ülkelerinde ise 2023’de iri taneli tahıllar için üretim koşulları çoğunlukla olumlu görünürken, Brezilya’daki mısır ekiminin yeni bir rekor seviyeye ulaşması bekleniyor.

FAO ayrıca 2022 için dünya tahıl üretimine ilişkin tahminini de yukarı yönlü revize ederek, 2021 yılına kıyasla hala yüzde 1,3 düşük olmakla beraber, 2 milyar 774 milyon ton olarak değiştirdi.

2022/23 yılı için küresel tahıl kullanımı tahmini 2 milyar 780 milyon ton olurken, bir önceki sezona kıyasla yüzde 0,6’lık bir düşüşe işaret eden bu rakamın birincil sebebi, önemli iri taneli tahılların kullanımında beklenen bir daralma olarak görünüyor.

Küresel tahıl stoklarında düşüş beklentisi

FAO, 2023 yılı sonunda küresel tahıl stoklarında yılın başlangıcına kıyasla yüzde 1,2’lik bir düşüş ile 844 milyon tonluk bir seviye öngörürken, iri taneli tahıl ve görece az ölçüde de olsa pirinç stoklarındaki düşüşlerin, tahıl stoklarındaki artışlar tarafından tamamen dengelenemeyeceğini tahmin ediyor.

Bu yeni beklentiler ışığında dünya tahıl stok/kullanım oranı yüzde 29,5’te kalırken, bu durum “genel bir refah seviyesi”ne işaret ediyor.

Küresel tahıl ticaretinin ise yüzde 1,8’lik bir daralmayla 473 milyon ton olması bekleniyor.

Küresel gıda fiyatlarında düşüş 11. ayında: Şeker fiyatlarında tarihi seviye!

45 ülke gıdada dış yardıma muhtaç!

Kuraklık, çatışmalar ve yüksek fiyatlar, makroekonomik çıkmazlarla birlikte birçok ülkede gıda güvensizliğini daha da kötüleştiriyor. Bugün duyurulan ve FAO Küresel Bilgi ve Erken Uyarı Sistemi  (GIEWS) tarafından yılın her çeyreğinde yayınlanan Mahsul Beklentileri ve Gıda Durumu raporuna göre, toplam 45 ülke gıda için dış yardıma ihtiyaç duyuyor.

Altı ülkedeki nüfusun bir kısmı ya Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırılması’na göre beşinci seviyede gıda güvensizliği ile mücadele etmekte (IPC 5 veya “felaket seviyesi) veya yakın gelecekte bu duruma gelmeleri öngörülüyor. Bu ülkeler; Burkina Faso, Haiti, Mali, Nijerya, Somali ve Güney Sudan olurken, rapora göre milyonlarca insan daha şiddetli açlık ile karşı karşıya…

Gıda fiyatları rekor seviyelerde yüksek seyrediyor

Rapora göre, FAO Gıda Fiyat Endeksi 11 aydır düşüş gösterse de, birçok ülkede yerel gıda fiyat enflasyonu çok yüksek seviyelerde seyrediyor. Örneğin, Gana’daki Ocak ayı iri taneli tahıl fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 150 artarken, Malavi ile Zambiya’da tahıl fiyatları tarihi rekorlar kırdı.

Halen devam eden tarım sezonunda, 47 düşük gelirli, gıda açığı olan ülkelerde artan tahıl üretimleri her ne kadar küresel yüksek ürün fiyatlarının olumsuz etkilerini azaltmış olsa da, diğer birçok ülkedeki üretim düşüşleri ve para birimlerindeki zayıflık, söz konusu ülkelerin gıda ithalatı faturalarının yüksek seviyelerde olmasını engellemiyor.

“Mahsul Beklentileri ve Gıda Raporu”, dünya genelinde daha birçok bulgunun yanı sıra son 40 yılın en büyük kuraklıklarının yaşandığı Doğu Afrika’daki alarm veren gelişmeler hakkında da bilgiler içeriyor.

03 Mar 2023 - 23:49 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.