Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?

Kahramanmaraş depremlerinden sonra yapılan araştırmada, toplumun yüzde 40’ı için deprem Türkiye’nin en önemli sorunu olarak öne çıkarken, ekonomi yine bireylerin yarısı için en önemli sorun olmaya devam ediyor.

Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?
Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Araştırma şirketi Ipsos, Anti Kriz Monitörü Araştırması’ndan derlenen verilerle, depremin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceğini, olabilecek Marmara Depremi için bireylerin endişelerini ve toplumun ruh haline ilişkin tutum ve davranışları inceledi.

Ipsos Anti Kriz Monitörü Araştırması, 18 yaş üstü İBBS 1 düzeyinde 6 Şubat depreminden etkilenen 10 il hariç diğer illerde nüfusu temsil eden 800 birey ile 20-23 Şubat 2023 tarihleri arasında online anket yöntemiyle (CAWI) gerçekleştirildi.

Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?

Türkiye’nin en önemli sorunu, depreme rağmen hala ekonomi!

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremlerinden sonra toplumun %40’i için depremin Türkiye’nin en önemli sorunu olduğu öne çıkıyor. Ancak ekonomi yine bireylerin yarısı için en önemli sorun olarak devam ediyor.

Her 10 kişiden 8’i, yaşanan depremin ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?

Yaşanan depremlerden sonra gerek yaşanılan il için gerekse de olabilecek Marmara Depremi için bireylerin endişesi oldukça yüksek. Her 10 kişiden 8’i bu konularda oldukça endişeli.

Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?

Toplumun yarısı yorgun ve endişeli!

Yaşanan depremler toplumun ruh halini de olumsuz etkiliyor. Bugün toplumun yarısı yorgun ve endişeli. Aynı zamanda üzgün ve bıkkınlık duyguları da öne çıkan diğer duygular. Bireylerin belirttiği duygulara baktığımızda toplumun çoğunluğunun en az bir olumsuz duygu belirttiği, olumlu bir duygu ya da his belirten kişilerin ise oranının sadece %32 olduğu görülüyor.

Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?

Bugün için bireylerin sadece %8’i herhangi bir STK’ya ya da derneğe üyeyken, şu an için üye olmayan bireylerin ¼’ü bir derneğe veya STK’ya üye olmayı düşünmeye başlamış.

Deprem, Türkiye’nin en önemli ikinci sorunu! İlk sırada ne var?

“Yaşanan felakete rağmen, hala toplumun yarıdan fazlası ekonomi diyor”

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Deprem felaketi ülkemizin en önemli sorunları arasına yerleşti. Her on kişiden dördü ülkemizin en önemli sorunu doğal afetlerdir demeye başladı. Tabii bu büyük acıya rağmen hala toplumun yarısından fazlası en önemli sorun olarak ekonomiyi görmeye devam ediyor, bunu da atlamamak gerekli. Ekonominin hala bu kadar büyük bir sorun olarak görülmesinde depremin de ekonomiye ek olumsuz etki yapacağı endişesinin de payı var. Her on kişiden sekizi bu şekilde düşünüyor.
Her on kişiden sekizi yaşadığı şehirde bir deprem olmasından endişe duyuyor. Yine benzer oranda bir kitle bilim insanlarının uyardığı muhtemel Marmara depremine dair eskisine oranla daha yüksek bir tedirginlik içinde.

“Toplum olumsuz duygular içinde”

Pandemi, enflasyon derken toplum uzun bir süredir genellikle olumsuz duygular içinde. Yine de gün içinde kendisini mutlu hisseden bir kitle vardı, Ocak ayında bu oran %27’ye kadar çıkmıştı. Arka arkaya yaşadığımız depremler, kaybedilen canlar toplumda bir süredir yaygın olan olumsuz duyguları daha da arttırdı, mutluluk duygusunu ifade edenlerin oranı da %8’e kadar geriledi. En yoğun hissedilen duygular endişe, yorgunluk ve üzüntü.
Deprem sonrasında bireyler destek için seferber oldular. O dönemde kurum ve kuruluşların oynadıkları rol öne çıktı, çünkü bireysel olarak başa çıkabileceğimiz bir olay değildi karşımızdaki. Araştırmamıza katılanların sadece %8’i bir sivil toplum kuruşuna üye. Depremler sonrasındaki toplumsal deneyim, geri kalan %92’lik kesimde her dört kişiden birini gelecekte bir STK’ya üye olma düşüncesine yönlendirdi.

“Amacımız, hatasızı üretmek olmalı”

Toplumda devlet kurumları haricinde STK’ların da yaygın ve güçlü olmaları çok kritik. İyi gitmediğini düşündüğümüz pek çok konuda yasal düzenlemeler mevcut olduğu halde sonuç alınamayabiliyor. Bunu, bina yapım kurallarının by-pass edilmesi ve depremde binlerce cana mal olan binaların yapılmasına olanak doğmuş olması ile bir kez daha gördük. Pek çok alanda daha iyi sonuçları “hataları kontrol ederek”, “yasaklar & cezalar üzerinden ilerleyerek” bir yere kadar elde edebiliriz, asıl amacımız hep birlikte “hatasızı üretmek” olmalı. Bunun için bilinçli bireylere ve örgütlü topluma ihtiyacımız var.”

02 Mar 2023 - 10:02 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.