AB, doğal afetlere hazırlık kapasitesini güçlendiriyor!

Kahramanmaraş depremlerinin hemen ardından Türkiye’nin talebi üzerine AB Sivil Koruma Mekanizması’nı aktif hale getiren AB Komisyonu, üye ülkelerde doğal felaketlere karşı sivil koruma alanında direncin artırılması için ortak hedefler belirledi. Gelecekteki büyük afetleri ve acil durumların etkilerini öngörebilmelerini sağlamayı ve dayanıklılık kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan tebliğde beş hedef; “öngörü, hazırlık, uyarı, yanıt ve güven” olarak sıralandı.

AB, doğal afetlere hazırlık kapasitesini güçlendiriyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Meydana gelen acil durumun ölçeğinin, afet yaşanan ülkenin müdahale kapasitesini aşması durumunda AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla yardım talep edilebiliyor. AB Sivil Koruma Mekanizması’nın etkinleştirilmesi halinde AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi, AB ülkeleri ve 8 katılımcı ülke olan Arnavutluk, Bosna Hersek, İzlanda, Karadağ, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye tarafından sağlanmış olan yardımların eşgüdümünü yürütüyor.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen iki büyük depremin ardından Türkiye’nin talebi üzerine AB Sivil Koruma Mekanizması aktif hale getirilirken, DSÖ de acil sağlık ekibini aktifleştirmişti.

Afet Yönetimi

AB Komisyonu, AB ülkelerinde seller, orman yangınları, depremler gibi doğal felaketlere karşı sivil koruma alanında direncin artırılması için ortak hedefler belirleyen Tebliği yayımladı.

AB Sivil Koruma Mekanizması’na katılan ülkelerin, hızla değişen potansiyel riskleri de göz önünde bulundurarak, gelecekteki büyük afetleri ve acil durumların etkilerini öngörebilmelerini sağlamayı ve dayanıklılık kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan tebliğde beş hedef belirtiliyor:

• Öngörü: Kritik sektörlerdeki güvenlik açıklarının belirlenmesi dahil olmak üzere risk değerlendirmesi, risk öngörüsü ve afet riskleri yönetiminin planlanması yönünde geliştirmeler gerçekleştirilmesi;

• Hazırlık: Afetlerin etkisini azaltmaya yardımcı olması açısından halkın risk farkındalığının ve hazırlık seviyesinin artırılması;

• Uyarı: Ulusal, bölgesel ve yerel düzeydeki uyarı mesajlarının doğru kişilere, zamanında ulaşması amacıyla erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi;

• Yanıt: AB Sivil Koruma Mekanizması müdahale kapasitesinin geliştirilmesi ve bir ülkenin yanıt kapasitesinin aşılması halinde diğer kaynakların devreye girebilmesinin sağlanması;

• Güven: Afet esnasında ve sonrasında sivil koruma sistemlerinin 7/24 çalışır durumda kalmasını sağlamak amacıyla iş sürekliliği plan ve süreçlerinin güncellenmesi, kritik altyapı sağlayıcıları dahil olmak üzere sektörler arası eşgüdüm ve bilgi paylaşımının sağlanması.

AB Komisyonu, söz konusu hedeflerin her birine ilişkin kapsamlı girişim başlatacak.

01 Mar 2023 - 11:42 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.