Orman köylülerinin kredi borçları da ertelenecek

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde afete maruz kalan illerde orman köylüleri ve kooperatiflerinin, 6 Şubat 2023 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kredi taksitleri, başvuru şartı aranmaksızın yıl sonuna kadar faizsiz ertelenecek.

Sulama birliklerinden çiftçiyi zora sokan uyarı!
Haber albümü için resme tıklayın

Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 23 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Orman köylülerinin kredi borçları da ertelenecek

Yayımlanan yönetmelikle, Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmeliğe, “6/2/2023 tarihinde vuku bulan depremler dolayısıyla kredi taksitlerinin ertelenmesi” başlıklı bir geçici madde eklendi.

Buna göre, 6 Şubat 2023 tarihinde vuku bulan depremler dolayısıyla genel hayata etkili afete maruz kalan illerde Yönetmelik hükümleri kapsamında kredi kullandırılan orman köylüleri ve kooperatiflerinin, 6/2/2023 tarihi ile 31/7/2023 tarihi arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kredi taksitleri, başvuru şartı aranmaksızın 31/12/2023 tarihine kadar ertelenecek. Bu alacaklar için erteleme süresince herhangi bir faiz tahakkuk ettirilmeyecek.

Yönetmelik, 6/2/2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Afet bölgesinden bireysel sulama destek başvuruları uzatıldı

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2021/7)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/17) ile tebliğin geçici 1 inci maddesi başlığı, “Afet bölgesi ilan edilen illerden yapılacak başvurular” olarak değiştirildi. Buna göre, 6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde, Tebliğ kapsamındaki başvurular 8 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılabilecek.

Tebliğ, yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Diğer düzenlemeler

Tarım ve Orman Bakanlığınca Resmi Gazete’de yayımlanan diğer düzenlemelerle;

Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2022/37)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/16) ile Tebliğ’in 8 inci maddesinin birinci fıkrasında,

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/25)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/18) ile de söz konusu tebliğin geçici 3 üncü maddesinde yer alan,

“Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde” ibaresi “6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde” şeklinde değiştirildi.

23 Şub 2023 - 11:47 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.