Yeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?

Bakla, böcek ve bezelye bazlı proteinler, kümes hayvanı yemleri açısından önemli bir potansiyele sahip. Yapılan çalışmalar, bu potansiyele rağmen yaygın kullanımın önünde halen bazı engeller olduğunu gösteriyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Schothorst Feed Research (SFR) tarafından beş yıllık bir kamu-özel ortaklığı (PPP) araştırma projesi kapsamında yapılan çalışmada, bu ürünlerin Avrupa Birliği kümes hayvanları sektöründe kullanılma potansiyeli değerlendirildi. Çalışmada bu ürünlerin hayvan yemi olarak kullanılmasının önündeki başlıca engellerin fiyat ve bulunabilirlik olduğu belirlendi.

Hayvan yemlerinde döngüselliği arttırabilmek amacıyla hazırlanan proje 13 özel firma, SFR ve Wageningen Hayvancılık Araştırmaları gibi enstitülerce yürütüldü.

2018’de başlayan çalışmalarda, yem ham maddesi olarak yeni proteinlerin yanı sıra, yan ürün ve küspelerin kullanımının nasıl artırılacağı araştırıldı. Amaç, kaynak kullanım verimliliğini artırmak, besin döngülerini tamamlamak ve böylece döngüsel biyoekonomiye yardımcı olmaktı.

Yeni proteinler, yem sektörünü değiştirebilir mi?

Yeni proteinler piliçlerde denendi

Çalışma kapsamında yeni proteinlerin piliçlerde sindirilebilirlik testini gerçekleştirildi. Soya küspesini referans alan ekip, alternatif girdilerin besleyicilik değerlerini belirlemek istedi.

Bu amaçla bakla protein konsantreleri, çim proteini izolatları, bezelye türevi protein ve ticari olarak temin edilen iki böcek protein ürünü kullanıldı.

Çalışmada tavuklar 14. güne kadar ticari standart bir yemle beslendi, daha sonra deneysel diyetlerden birine geçirildi. 24. güne kadar deneysel diyetlerde tutulan tavuklardan, denemenin son üç gününde, dışkı ve bağırsak içeriklerinden örnekler alındı. Ekip bu örneklerle ileal sindirilebilirlik ve fekal sindirilebilirlik katsayılarını belirledi

Sonuçlar, bakla ve bezelye proteini konsantrelerinin protein bakımından soya fasulyesi küspesi ile aynı yüksek sindirilebilirlik katsayısına sahip olduğunu gösterdi. Ekip, yağdaki sindirilebilirlik katsayılarının bakla ve bezelye protein ürünlerinde daha yüksek olduğunu belirledi.

İyi performans sergilerken böcek proteinlerinin soya fasulyesi küspesine yakın, biraz daha düşük bir protein sindirilebilirlik katsayısına sahip olduğu; ancak çim protein izolatının soya fasulyesine kıyasla hem ham protein hem de yağ sindirilebilirliği bakımından daha düşük performansa sahip olduğu belirledi.

Yüksek maliyet nedeniyle kullanıma girmeye hazır değil

Araştırma ekibi, yapılan testlerde besin değeri açısından kendisini kanıtlamasına rağmen, bu gibi girdilere yönelik gıda sektörü talebi göz önünde bulundurulduğunda bakla ve bezelye proteini ürünlerinin yem uygulamalarında kullanılmasının çok maliyetli olduğunu belirtti.

Yani ürünler besleyicilik anlamında kendisini ispatlasa da yemlere bileşen olarak kullanılması için henüz erken.

05 Mar 2023 - 13:00 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.