Depremzede çiftçilerin kredi borçları erteleniyor

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 il ve ilçelerinde tarımsal ürünleri/varlıkları zarar gören ÇKS ve Tarım Bakanlığının diğer sistemlerine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları bir yıl süreyle ertelenecek.

Malatya’daki depremzede çiftçilere yem desteği!
Haber albümü için resme tıklayın

6/2/2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremler Nedeniyle Zarar Gören Bazı İllerdeki Tarımsal Üreticilerin, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Karar (Karar Sayısı: 6816), 22 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan kredi borçları ertelenecek

Kararla; 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri ve bağlı ilçelerinde tarımsal ürünleri/varlıkları (ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, işletme tesisleri, ahırları, seraları vb.) zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ve/veya Tarım ve Orman Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, tarımsal amaçlı üretici birliklerinin, Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve sulama kooperatiflerinin, TİGEM’in, kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iktisadi işletmelerinin, sulama birliklerinin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Karara göre, kurulacak hasar tespit komisyonu kararlarının, Kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde hazırlanması esas olacak.

Tarımsal kredi borçları 1 yıl süreyle ertelenecek

Çiftçilerin Banka ve TKK tarafından kullandırılan ve 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan/vadesi 1 yılın üzerinde olanlarda 1 yıl içerisinde başvuru yapılan veya vadesinden itibaren, BDDK Yönetmeliğinde belirtilen bekleme süresi içerisinde olan tarımsal kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihlerinden/taksit vadelerinden, hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenecek.

Müracaat süresi

Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında tanımlanan kredi borçlarının anapara toplamı 250 bin TL ve altında olan kişilerin kredileri ile ilgili erteleme işlemleri, Banka veya TTK’ya müracaatına ve hasar tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın resen gerçekleştirilecek.

Anapara toplamı 250 bin TL ve üzerinde olan, tarımsal ürünleri/varlıkları en az %30 zarar gören ve bu durumları hasar tespit komisyonlarınca belirlenenlerin erteleme taleplerinin değerlendirilebilmesi için ilgisine göre Bankaya veya TTK’ya bir ay içerisinde müracaat etmesi gerekecek.

Ertelenen tarımsal kredi borçlarına erteleme dönemi süresince vadesinden itibaren faiz uygulanmayacak. Yatırım kredilerinde ödenmemiş tüm taksitler birer yıl süreyle ertelenecek ancak faizsiz erteleme yalnızca ilk taksit için uygulanacak. Diğer taksitlere mevcut faiz oranı ve indirimlerinin uygulanmasına devam edilecek.

6 Şubat 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar Hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

22 Şub 2023 - 09:35 - Tarım


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.