Teknesyum 99m tekniği nedir ve ne için kullanılıyor?

Teknesyum-99m (99mTc), beyin, kemik, akciğerler, böbrekler, tiroid, kalp, safra kesesi, karaciğer, dalak, kemik iliği, tükürük ve gözyaşı bezlerinin tanısal görüntülemesi için FDA onaylı bir radyonüklid nükleer ajan olarak biliniyor.

Teknesyum-99m (99mTc), öncelikle görüntüleme ve tanı amaçlı kullanılan bir radyonüklid izotop. 1938 yılında molibden-99 (Mo-99) bozunmasından izole edildiği biliniyor. 

Teknesyum-99m, altı saatlik kısa yarı ömrü ve bir birincil organla sınırlı olmaması nedeniyle diğer nükleer ajanlardan daha arzu edilen bir radyonükliddir. 99mTc'nin kısa yarılanma ömrü, hastanın daha az toplam radyasyona maruz kalmasına neden oluyor. Ayrıca, bir organ veya dokudaki perfüzyon (kanlanma) bölgesi, geri dönüşümlü veya geri dönüşümsüz iskemiyi belirleyerek, radyoaktif izleyicinin alımıyla değerlendiriliyor.

Kullanım alanları

·         Karaciğer, dalak ve kemik iliğinin görüntülenmesi

·         Malign bir melanom veya meme kanserini drene eden lenf düğümlerini lokalize etmek de yararlı olabiliyor.

·         Kardiyak perfüzyon hayali, sol ventrikül fonksiyonunun değerlendirilmesi ve iskemi ve enfarktüsü izole ederek koroner arter hastalığını belirleme

·         İnme alanını lokalize etmek için kullanılan serebral perfüzyon izlenmesi.

·         Böbrek görüntüleme için kullanılıyor.

Mekanizması

Teknesyum-99m'nin (Tc) radyoaktif izotopları, daha sonra görüntüleme için bir gama kamerası tarafından toplanan gama ışınları yayarak etkilerini gösteriyor. Radyo izleyiciler birincil bir organa lokalize değildir ve birden çok dokuya eşit olarak dağılıyor. Dağıtıldıktan sonra, SPECT veya PET ile görüntüleme için yakalanabilecek fotonlar yayıyorlar.

Dozajlar, hastaya ve görüntüleme endikasyonlarına bağlı olarak değiştirilebiliyor. Ajanı oral olarak alan hastalar, uygulamadan önce en az altı saat aç kalması öneriliyor.

Yan etkiler

En yaygın olarak teknesyum-99m, aşırı duyarlılık reaksiyonlarına bağlı olarak döküntü, anjiyoödem, ateş ve anafilaksiye neden oluyor. Hastalar ayrıca kan basıncında geçici bir artış, nöbetler, aritmiler ve senkop yaşayabilir. Karın görüntülemede kullanıldığında karın ağrısı, kusma ve ishal görülebilir. Eklem etkilenirse hastalar geçici artrit yaşayabilir.

18 Şub 2023 - 13:30 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.