İş dünyasından AB’ye vize mesajı!

Ukrayna’daki savaşın herkes için hayatı çok zorlaştırdığını belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB ilişkilerine dikkat çekerek, “Gümrük Birliği kapsamının genişletilmesi ve işleyişinin iyileştirilmesinin önemli olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu müzakereleri bir an önce başlatılmalıdır” diyen Hisarcıklıoğlu, iş insanları için vize temininde yaşanan güçlüklerin ticaret hacminin artış hızını olumsuz etkilediğini söyledi.

İş dünyasından AB’ye vize mesajı!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi (TEBD) Kapanış Toplantısı, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, EUROCHAMBRES CEO’su Ben Butters ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında, Türk ve AB üyesi ülkelerden Oda ve Borsaların eşleştirildiğini, bu sayede, AB üyesi ülkelerdeki muhataplarıyla bağlantılarının ve birlikte çalışma ortamının tesisine önemli katkı sağladıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak, Türkiye ve AB üyesi ülkelerde benzer sorunlarla uğraştıklarının altını çizdi.

“Ukrayna’daki savaş, herkes için hayatı çok zorlaştırdı”

Ukrayna’daki savaşın herkes için hayatı çok zorlaştırdığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, yüksek enflasyon, enerji tedariki ve enerji fiyatlarının toplumları ve ekonomileri doğrudan olumsuz etkilediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu süreçte, Türk iş dünyası olarak, AB iş dünyası ile dayanışma içinde olmamızın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye, AB üyeliğine aday ülkedir. AB ve Türkiye arasında var olan gümrük birliği, ikili ticaretimizin güçlü temelini oluşturmaktadır. Son çeyrek asırda, karşılıklı ticaret hacmimiz 4 kat artmıştır. 2022 yılı itibariyle, Türkiye-AB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır. AB, Türkiye’nin en büyük ihracat ve ithalat ortağıdır. İthalatımızın, yaklaşık dörtte biri AB kaynaklıdır. Türkiye ihracatının yaklaşık  %41’i de AB’ye yapılmaktadır. Türkiye AB’nin 6’ıncı büyük ticaret ortağıdır.  AB, aynı zamanda, Türkiye’deki dış yatırımlarda ilk sıradadır.

“Gümrük Birliği’nin modernizasyonu görüşmeleri başlatılmalı”

Biz iş dünyası olarak çok daha fazlasını yapabiliriz. Bu konuda, Hükümetimizin ve Avrupa Komisyonu’nun desteğine ihtiyacımız var. Bu açıdan, gümrük Birliği kapsamının genişletilmesi ve işleyişinin iyileştirilmesinin önemli olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla, gümrük birliğinin modernizasyonu müzakereleri bir an önce başlatılmalıdır.
Türkiye’nin yeşil ve dijital dönüşümü de gümrük birliği müzakerelerine ve Türkiye-AB İktisadi bütünleşme sürecine katkı sağlayacaktır.  İş insanları için vize temininde yaşanan güçlükler, ticaret hacmimizin artış hızını olumsuz etkiliyor. Sorunun, acilen çözülmesi gerekir. Öte yandan, Türkiye-AB ticaretimizde karayolu taşımacılığı hızlı mal teslimatı için ciddi bir lojistik avantaj sağlamaktadır.
Ancak, var olan taşıma kotaları, ithal ve ihraç edilen malların teslimatını geciktiriyor. Maliyetleri de artırıyor. Karayolu taşıma kotaları sorununu çözmemiz gerekiyor.”

“Son 4 yıl zorluklarla geçti”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da, konuşmasında şunları kaydetti:

“Son 4 yıl zorluklarla geçti. Yeşil dönüşümle ilgili Türkiye ile çalışmalar yaptık. Pandemi aynı zamanda bize AB tek pazarının ne kadar önemli olduğunu gösterdi bize. Hizmetlerin ve mal dolaşımının devam etmesi bizim için çok önemli oldu. AB tek pazarı 24 milyon şirkete ev sahipliği yapmakta. Dünya ticaretinin yüzde 30’unu temsil etmektedir. Tek Pazar AB’yi global bir güç yapmıştır. Türkiye tek pazarın bir parçasıdır. Türkiye AB’nin değer zincirinde önemli bir rol oynamaktadır.
AB ve Türkiye arasındaki entegrasyonun kuvvetli şekilde devamı için politikalarımızın da uyumlaştırılması lazım. Yeşil dönüşüm gibi alanlarda. Özel sektör, politika yapıcıların getirdiği yeni kurallara yön verilmelidir. Biz iş camialarının arasındaki diyaloğa çok önem veriyoruz. Türkiye iş camiası Avrupa’daki iş kuruluşları içinde de çok aktif.”

“Ekonomi hepimizi zorlamaya başladı”

Konuşmasında proje hakkında bilgi veren EUROCHAMBRES CEO’su Ben Butters ise şunları söyledi:

“Ticaret önemli. Ekonomi hepimizi zorlamaya başladı. Ticaret önemli derken ne gerektiriyorsa onu yapmamız lazım. EUROCHAMBRES olarak Türk partnerimizle ticaret için birbirimizi tanımaya çalışıyoruz. Bizim karmaşık global arz zincirlerimiz var. Bunlar yıllar içinde oluşturulmuş kemikleşmiş sistemler. Bunları yeniden düzenlemek gerekiyor. Bu arada yeni doğan kavramlar var. Bunlar arz sistemlerinin daha yakına taşınması tedarik zincirinin daha basit hale getirilmesi için kavramlar.
Bizim için önemli olan Türkiye ile işlevsel bir süreç içinde olmak. AB Türkiye ile yakın. Türkiye ve AB iş dünyasına ilişkin diyalog projeleri ile karşılıklı olarak ticaretimizi geliştirebileceğiz. KOBİ’lerin birbirleri ile ilgili çalışmalar yapıldı. Üyelerimizi bilgilendirdik. İş camiaları arasındaki ekonomik entegrasyon bizim için çok önemli. İş birliğini artırmaya çalıştık. Yeşil dönüşüm dijital dönüşüm gibi potansiyel alanlarda çalışmalara devam edeceğiz.”

TEBD nedir?

EUROCHAMBRES ile TOBB işbirliğinde yürütülen Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) projesi ile Türkiye’den ve AB’den Ticaret ve Sanayi Oda/Borsalarını bir dizi faaliyet ile destekleyerek, etkinlikler yürüterek iş dünyası diyaloğunu geliştirme fırsatları sağlanıyor.

Avrupa Birliği ve Türk iş çevrelerinin entegrasyonunu teşvik eden TEBD projesi, Türkiye-AB ilişkilerinin sağladığı fırsatlar, iş imkanları ve zorluklar ile Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunda daha fazla farkındalık oluşturuyor.

TEBD projesi kapsamındaki çeşitli programlara 250 Oda ve Borsa iştirak etti. 30 Türk Oda ve Borsa ile 12 AB üyesi ülkeden 28 Oda arasında eşleştirme projelerine hibe sağlandı.

23 Oca 2023 - 13:32 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.