Yapılan çalışma kültürel etkinliklere katılımın sağlıkla ilişkili olduğunu gösteriyor

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, kültürel etkinliklere katılma ile sağlık, memnuniyet, düşük kaygı ve depresyon arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Sanat terapisinin çeşitli faydalarının ve otizm, dikkat dağınıklığı sendromları ve  kanser üzerinde nasıl olumlu bir etkisinin olabileceğinin farkında olabilirsiniz. Peki ya sanat terapisinin insan sağlığı ile ilişkisine daha önce dikkat ettiniz mi?

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, kültürel etkinliklere katılma ile sağlık, memnuniyet, düşük kaygı ve depresyon arasındaki ilişkiyi araştırdı. Sonuç her iki cinsiyet için geçerli olsa da, çalışma erkeklerle daha güçlü bir ilişki buldu. Kültürel faaliyetlere (örneğin müzelere gitmek, bir müzikale veya oyuna katılmak) katılan erkeklerin mutlu ve sağlıklı olma olasılıkları çok daha yüksek olarak bulundu.

Kültürel faaliyetlerin sağlığı iyileştireceği varsayımına dayalı olarak hem devlet sağlık politikalarında hem de tıbbi tedavi olarak kullanılıyor. Önceki nüfus çalışmaları dini, sosyal ve kültürel faaliyetlerin artan hayatta kalma oranını öngördüğünü gösteriyor. Bu çalışmanın amacı, kültürel aktivite ile algılanan sağlık, kaygı, depresyon ve yaşamdan memnuniyet arasındaki ilişkiyi her iki cinsiyette analiz etmek olarak belirtiliyor.

Yapılan çalışma kültürel etkinliklere katılımın sağlıkla ilişkili olduğunu gösteriyor

Erkeklerde etki daha büyük!

Özellikle erkeklerde, yaratıcı olmaktan ziyade alıcı kültürel faaliyetlere katılmak, sağlıkla ilgili tüm sonuçlarla daha güçlü bir şekilde ilişkiliydi. Kısaca hem erkeklerde hem de kadınlarda yaratıcı kültürel aktivite ve sağlıkla ilgili sonuç değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler ortaya çıktı.

Nüfusa dayalı bu çalışma, kültürel katılım ile algılanan sağlık, kaygı, depresyon ve yaşamdan memnuniyet arasında cinsiyete bağlı ilişkiler olduğunu gösteriyor. Sonuçlar, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ve sağlık hizmetlerinde kültürel faaliyetlerin etkisine ilişkin hipotezleri destekliyor. Ancak güvenilir bir neden-sonuç ilişkisi kurmak için daha fazla çalışmaların yapılması ve bu çalışmaların daha kitlesel olması araştırmacıların bir sonraki hedefi!

24 Oca 2023 - 08:52 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.