Araştırmacılar yumurtalık kanserini mikrobiyomdaki bakteri kolonizasyonuna bağlıyor!

Mayo Clinic'te yapılan yeni bir araştırmaya göre, yumurtalık kanseri olan kadınlarda üreme sisteminde belirli bir mikrop kolonizasyonu öne çıkıyor.

Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar mikrobiyomun bakteriyel bileşenlerinin yumurtalık kanserinin erken teşhisi ve prognozu için önemli bir gösterge olduğuna dair kanıtları güçlendiriyor.

Mikrobiyom konusunda araştırmalar yapan Dr. Abigail Asangba, "Ayrıca, erken evre yumurtalık kanseri olan kadınların, ileri evre hastalığı olan kadınlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek patojenik mikrop birikimine sahip olduğunu ortaya çıkaran net bir model bulduk" diyor.  

Çalışma ayrıca, daha yüksek bir patojenik mikrop birikiminin tedavi sonuçlarında rol oynadığını ve bir hastanın tedaviye yanıtını tahmin etmek için potansiyel bir gösterge olabileceğini düşündürüyor.

Dr. Asangba, "Benzer sonuçlara sahip hastaların da tedaviye başlamadan önce kanserin evresi, derecesi veya histolojisinin yanı sıra diğer faktörlerden bağımsız olarak benzer bir mikrobiyal bileşime sahip olup olmadığını analiz ettik" diyor. "Sonuç olarak daha fazla patojenik mikrop birikimi olan hastaların, olmayanlara kıyasla daha kötü sonuçlara sahip olduğunu bulduk." diye ekliyor.

Yumurtalık kanseri, kadınlar arasında kanser ölümlerinde beşinci sırada yer alıyor. Amerikan Kanser Derneği'ne göre, ABD'de 2023 yılında tahminen 20.000 kadına yumurtalık kanseri teşhisi konması bekleniyor ve yaklaşık 13.000 kadın için hastalığın seyri kötü.

Araştırmacılar yumurtalık kanserini mikrobiyomdaki bakteri kolonizasyonuna bağlıyor!

Erken teşhis için önemli olabilir!

Araştırma için araştırmacılar, yumurtalık kanseri nedeniyle histerektomi geçiren 30 kadının örneklerini inceledi.  Bu örnekleri iyi huylu bir durum için histerektomi geçiren 34 kadının örnekleriyle karşılaştırdı. Alt ve üst üreme sisteminden, periton sıvısından, idrardan ve anal mikrobiyomdan alınan örnekleri analiz etmek için yüksek verimli dizileme kullandılar.

Ekip, yumurtalık kanseri olan kadınlarda Dialister, Corynebacterium, Prevotella ve Peptoniphilus gibi hastalığa neden olan bakterilerin kolonizasyonunu gözlemlediler.

Ekip, malignitelerin gelişimini tahmin etmek için mikrobiyom belirteçleri tanımlamanın, kanserli hücrelerin gelişme şansı bulamadan müdahaleye yol açabileceğini söylüyor.

22 Oca 2023 - 09:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.