Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık adımı!

Merkez Bankası, Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranlarını yüzde sıfır olarak belirledi. Yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar zorunlu karşılık oranları da yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Türk Lirası nereye gidiyor? Financial Times değerlendirdi…
Haber albümü için resme tıklayın

Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2023/4), 15 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

TL mevduat için zorunlu karşılık oranları sıfırlandı

Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’in 6’ncı maddesinin birinci fıkrası değiştirilerek, zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükler için 3 aydan fazla vadeler için sıfırlandı.

“Zorunlu karşılığa tabi yabancı para yükümlülükler için geçici uygulama” başlığıyla eklenen GEÇİCİ MADDE 14’e göre de, Tebliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında sayılan yükümlülüklerden Merkez Bankasınca belirlenen yabancı para cinsinden yurt dışından sağlanan 6 aydan uzun vadeli olanların 6/1/2023 tarihine göre artış tutarına Tebliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan zorunlu karşılık oranları 22/12/2023 (dâhil) hesaplama tarihine kadar yüzde 0 olarak uygulanacak. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenecek.

Liralaşma Stratejisi için oranlar sıfırlandı

Düzenlemeye ilişkin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yapılan “Makroihtiyati Tedbirler Hakkında Basın Duyurusu” başlıklı açıklamada, şöyle denildi:

“2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi Metni'nde, liralaşma stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk lirasının ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği belirtilmiştir. Ayrıca, kur korumalı mevduat dışındaki Türk lirası mevduatın öncelikli olarak özendirilerek, Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde adımlar atılmaya devam edileceği kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Bu kapsamda Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir.
Bahse konu değişiklikler, tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır.”

15 Oca 2023 - 10:44 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.