FAO’nun yeni küresel beslenme stratejisi, Ankara’da tanıtıldı

FAO Gıda ve Beslenme Bölümü (ESN) Direktör Yardımcısı Nancy Aburto, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, özel sektör temsilcileri ve ulusal uzmanlara FAO’nun beslenme konusundaki yeni stratejisini tanıttı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda ve Beslenme Bölümü (ESN) Direktör Yardımcısı Nancy Aburto, 9-11 Ocak 2023 tarihleri arasında Ankara'da FAO Türkiye Ülke Ofisi ve FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi'ni (SEC) ziyaret etti.

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ile yapılan ikili görüşme ile başlayan ziyarette, Orta Asya Alt Bölge Ofisi’nin Çoklu Bilim Dallı Teknik Ekibi bölgedeki beslenme sorunlarını ve önceliklerini tartışmak ve sağlıklı beslenme anlayışının yaygınlaşması  için gereken  müdahale noktalarını değerlendirmek üzere Aburto ile bir araya geldi.

Selışık, FAO’nun ülke önceliklerini anlattı

Program, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık'ın ülke önceliklerini anlattığı ve FAO Türkiye'nin program ve proje portföyünü paylaştığı FAO Türkiye Ülke Ofisi ekibi ile gerçekleştirilen toplantıyla devam etti. Konular arasında FAO-Türkiye Tarım, Gıda ve Ormancılık Ortaklık Programları (FTPP ve FTFP), Suriyeli Mülteciler Dayanıklılık Planı (SRRP), Küresel Çevre Fonu (GEF) projeleri, AB projeleri ve Teknik İşbirliği Projeleri (TCP) yer aldı. Selışık sunumunda, FAO Türkiye'nin özel sektör, üniversite ve sivil toplum işbirliklerine yer verdi. Toplantı, FAO Gıda Okuryazarlığı Ulusal Danışmanı Şeniz Ilgaz'ın Türkiye'de gıda okuryazarlığı konusundaki bilgilendirmesi ve bu konuda yürütülen bir TCP'nin çıktılarına ilişkin anlatımıyla sona erdi.

FAO’nun yeni Küresel Beslenme Stratejisini anlattı

Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere resmi kurumlara da ziyaretler gerçekleştiren Nancy Aburto, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Durali Koçak ile bir araya geldi. Toplantıda Aburto, FAO-Türkiye Ortaklık Programlarının sonuçlarına işaret ederek, FAO ile Türkiye arasındaki 40 yıllık ortaklığın öneminin altını çizdi. Bakanlık temsilcileri de, FAO’nun özellikle FTPP ile bilgi ve tecrübe paylaşımını güçlendirerek, çoğu beslenme gündemine de yansımış olan diğer kalkınma işbirliği bağlamında kullanılabilecek çok sayıda iyi uygulama sağladığını belirtti.

FAO'nun 2021'de onaylanan yeni Küresel Beslenme Stratejisi hakkında bilgi veren Aburto, üye ülkelerde beslenme ve beslenmeyle ilgili veri ve kanıtları güçlendirilmesinin, politika oluşturma konusunda desteklenmesinin, bilgi ve deneyim paylaşımının, kapasitelerin güçlendirmesinin önemine değinerek, Strateji’nin ayrıca sağlıklı beslenmeye erişmek için konulan taahhütleri desteklemeyi amaçladığını ve beslenme konusundaki rolleri ve yetkileri de içerdiğini anlattı. FAO'nun beslenme konusundaki ‘herkes için sağlıklı beslenmenin sağlanması’ misyonunun altını çizerek, gıdaya dayalı beslenme yönergelerinin oluşturulması gerekliliğini belirten Aburto, gıda kayıp ve israfının azaltılmasının ve okullarda beslenme eğitiminin, bu misyon yolunda konulan hedeflere ulaşmanın somut yollarından bazıları olduğunu vurguladı.

Bakanlığın beslenmeyle ilgili çalışmaları ve FTPP kapsamındaki başarıları hakkındaki kısa bilgilendirmenin ardından konuşan Genel Müdür Koçak, Bakanlığın FAO'nun Türkiye'ye gıda, tarım ve beslenme konusunda teknik yardım, veri sağlama ve bilgi ve uzmanlık açısından uzun süredir devam eden desteğinden duyduğu takdiri dile getirdi. Koçak, FTPP yoluyla Bakanlığın Orta Asya alt bölgesindeki diğer ülkelerle olan işbirliğinin güçlenmesine olanak sağladığını da kaydetti.

TGDF ile FAO mutabakatının önemi vurgulandı

Programın ilk günü, Japon hükümeti tarafından finanse edilen proje aracılığıyla FAO Türkiye ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce desteklenen "S.S. Ankara Sağlıklı Gıda Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi" kadın kooperatifine yapılan ziyaretle sona erdi. Direktör Yardımcısı Aburto, kooperatif tarafından kurulan ve işletilen Ankara Pastası adlı pastaneyi ziyaret etti.

Programın ikinci günü, ülke gıda sistemleri ve beslenme odak noktaları hakkında istişarelerle başladı ve katılımcılar ülke düzeyinde beslenmeyle ilgili faaliyetler için kilit konuları, zorlukları ve fırsatları tartıştılar. Aburto, FAO'nun Küresel Beslenme Stratejisi doğrultusunda ESN'nin ülkelere daha fazla destek sağlayabileceği olası alanlara ilişkin bakış açısını paylaştı.

Programın son toplantısı Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile yapıldı. FAO ile TDGF arasındaki mevcut Mutabakat Zaptına atıfta bulunan Aburto ile Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Genel Sekreteri Burhan Sakkaoğlu, yenilik ve iletişim, izleme ve veriler, sağlıklı gıda üretimi için kapasite geliştirme ve sağlıklı beslenmenin karşılanabilirliği gibi gelecekteki olası işbirliği konuları üzerinde konuştular.

FAO Direktör Yardımcısı Aburto, Türkiye ziyaretinin ardından Kırgızistan’a geçti.

13 Oca 2023 - 12:00 - FAO'dan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.