Eskişehir'de kültür mantarı üreticilerine hibe desteği!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kırsal kalkınma destekleri çerçevesinde kültür mantarı üretimine yönelik yeni tesis, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve modernizasyonuna hibe desteği verileceği açıklandı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kültür mantarı üretimine hibe desteği verileceğini açıkladı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kırsal kalkınma destekleri çerçevesinde kültür mantarı üretimine yönelik yeni tesis, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve modernizasyonuna hibe desteği verileceği açıklandı. Çevrimiçi olarak yapılan başvuruların 10 Şubat 2023 tarihinde sona ereceği bildirildi.

Açıklamada, "Mantar üretim tesisi için yapılacak kompost hazırlama ünitesi için kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu hibe desteği dahilindedir. Kültür mantarı üretimine yönelik sabit yatırımlarda inşaat giderleri, ranza sistemi ısıtma ve soğutma için klimalar, havalandırma fanları, petekler, sisleme makinesi, elektrik ünitesi, su motor ve pompa düzeneği, termometreler, sabit raflar, paketleme ünitesi, dijital kantar ayrıca kültür mantarı yetiştiriciliğine yönelik sera yapımı ve gerekli makine ekipmanların alımı da hibe desteği çerçevesinde. Mantar üretim tesisi için konusuna göre Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı, kamudan bağımsız tüzel kişiler ile kamu görevlisi olmayan tüm gerçek kişiler başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapılacak yer başvuru sahiplerine ait olabileceği gibi 5 yıl süreyle kiralanarak proje uygulamak mümkün olmaktadır. B iş planı çerçevesinde değerlendirilen projelerin hibe esas tutarı 50 bin TL-1 milyon TL arasındadır. Yapılacak yeni tesisler için 7 milyon TL’ye, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması için 5 milyon TL’ye, mevcut tesislerin kapasitelerinin artırılması veya teknolojilerinin yenilenerek modernizasyonu için 4 milyon TL’ye kadar proje hazırlanabilir. Üreticiler teknik destek ve ayrıntılı bilgi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Birimine başvurabilirler" ifadelerine yer verildi.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Kültür mantarı yetiştiriciliği hibe desteği kapsamında bulunur. Türkiye’de yaygınlık kazanmaya başladığı dönem pek uzak olmasa da, bu tarımsal faaliyet Avrupa’daki başlıca üretim çeşitlerindendir. Yatırımcısına önemli miktarlarda para kazandırmasından ve daha başka üretim faaliyetlerine göre zahmetsiz oluşundan dolayı mantarcılığa büyük bir ilgi söz konusudur. Devletin ilgili kurumları ise vatandaşların bu faaliyetleri için belli miktarlarda destek sağlamaya başlamıştır. Fakat bu faaliyetlerle meşgul olan her vatandaşa hibe sağlanmaz. 

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak isteyenlerin öncelikli olarak yerine getirmesi gereken şartlar şöyledir:

Başvuru sahibi en az 18 yaşında, en fazla 65 yaşında olabilir.

Vergi sistemi üzerinde aktif kayda sahip olunmalıdır.

Eğer bazı vergi borçları söz konusuysa, başvurudan önce bunların hepsini ödemek şarttır.

Hibe desteği için başvuru yapılan tarih itibariyle hiçbir SGK prim ödeme borcu bulunmamalıdır.

Destek sağlanması istenen mantar işletmesi, başvuru sahibinin ikametgahına dahil olmalıdır. Örneğin

Konya’da yaşayan bir vatandaş Karaman’da mantar işletmeciliği yapıyorsa hibe desteği alamaz.

Başvuru öncesinde de tarımsal üretim gerçekleştiren yani çiftçi olanlar kesinlikle ÇKS ( Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydına sahip olmalıdır.

Bunlarla beraber, ikamet edilen evin bahçesinde, evin balkonunda ya da kullanılmayan boş bir odasında mantar yetiştiriciliği yapanlar genel olarak bu hibe desteklerinin kapsamı içine girmez. Söz konusu şartlar TKDK’nın temel şartları olmakla birlikte mantar yetiştiriciliği için en önemli hibe desteklerini bu kurum sağlamaktadır.

05 Oca 2023 - 17:13 Eskişehir- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.