Düşük kaliteli uyku glokom riskini artırıyor!

Araştırmacılar, farklı uyku davranışları ve glokom arasındaki ilişkiyi anlamak için ileriye dönük bir kohort çalışması gerçekleştirdiler.

Uykusuzluk, horlama, gündüz uyku hali ve kısa/uzun süreli uyku hali, tek başına veya birlikte glokom riski ile ilişkili. Bulgular, yüksek glokom riski taşıyan bireyler için uyku müdahalesi ihtiyacının yanı sıra glokomun önlenmesi için kronik uyku sorunları olan bireyler arasında potansiyel oftalmolojik tarama yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Glokom, şu anda dünya çapında 70 milyondan fazla insanı etkileyen ve 2040 yılına kadar 111,8 milyon insanı etkileyecek olan geri dönüşü olmayan görme kaybının önde gelen nedenlerinden biri olarak tanımlanıyor.

Retinal ganglion hücrelerinin, özellikle intrinsik olarak ışığa duyarlı retinal ganglion hücrelerinin ilerleyici kaybı ve optik sinir başındaki nöro-retinal kenar dokusundaki değişiklikler ve görme alanı daralması ile karakterize bir hastalık.

Glokomun altında yatan mekanizmalar hala tam olarak anlaşılamamış durumda ve ilerlemesine katkıda bulunan faktörler tam olarak karakterize edilemedi.Fark edilmediğinde ve tedavi edilmediğinde, değişiklikler geri döndürülemez olduğundan glokom körlüğe yol açabilir.

Bu nedenle, glokom taraması erken teşhise yardımcı olmak için çok önemli. Erken teşhise yardımcı olacak ve erken teşhis için tarama çabalarına rehberlik edecek yüksek riskli grupların belirlenmesi etkili bir çözüm olabilir.

Düşük kaliteli uyku glokom riskini artırıyor!

Uyku kalitesi ve glokom yakından ilişkili!

Sichuan Üniversitesi ve İzlanda Üniversitesi'nden bir araştırmacı olan Dr. Huan Song ve meslektaşları, farklı uyku davranışlarına sahip kişilerde glokom riskini belirlemek için yola çıktı.

Uyku süresi normal (7-9 saatten az/ gün) ve bu aralığın dışında çok az veya çok fazla olarak tanımlandı. Uykusuzluk şiddeti hiçbir zaman/bazen veya genellikle olarak sınıflandırılırken, sübjektif gündüz uykululuğu asla/nadiren, ara sıra veya sık olarak sınıflandırıldı.

10,5 yılı biraz aşan ortalama izleme süresi boyunca 8.690 glokom vakası tespit edildi.

Glokomlu olanlar, hastalık teşhisi konmamış olanlara göre daha yaşlı ve erkek olma, sigara içen ve yüksek tansiyon veya diyabet hastası olma eğilimindeydi.

Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olanlarla karşılaştırıldığında, horlayanlar ve gündüz uyku hali yaşayanların glokoma yakalanma olasılığı %10 daha fazlayken, uykusuzluk çekenlerin ve kısa/uzun uyku düzenine sahip olanların buna sahip olma olasılığı %13 daha fazlaydı.

25 Ara 2022 - 12:00 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.