2023 asgari ücretin miktarı belli oldu mu? Asgari ücret 3. toplantı ne zaman yapılacak?

Milyonlarca aile ve çalışan bugün yapılacak asgari ücret tespit komisyonu toplantısını bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada bugün yeni asgari ücretin belirlenmesi bekleniyor. Peki, 2023 yılında net asgari ücret kaç TL olacak?

2022 Yeni Asgari ücretten gelir ve damga vergisi kaldırılacak mı?
Haber albümü için resme tıklayın

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılında verilecek olan asgari ücreti belirlemek üzere bugün saat 14.00’te yeniden ve 3. kez toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin toplantı öncesi şu sözleri kullandı:

“Toplantıdan sonra bir uzlaşmaya varacağımızı daha önce dile getirdim. Ümit ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem de işverenlerimizin ödeyebileceği bir sınırdaki beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz” dedi.

Komisyon toplantısı ardından asgari ücret kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından vatandaşa açıklanması bekleniyor.

Komisyonda işçi temsilcisi olan TÜRK – İŞ, 7.785 TL’lik açlık sınırını, pazarlık başlangıç rakamı olarak paylaşmıştı. HAK – İŞ insan onuruna yaraşır bir asgari ücret talebinde bulundu ancak bir rakam telaffuz etmedi. DİSK ise asgari ücretin net 13 bin 200 TL olarak belirlenmesini istedi. Komisyonda işvereni temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan ise “makul asgari ücret” talep edilmeli çağrısı geldi.

Üç büyük kent ilk sırada olmak üzere 11 büyükşehir belediyesini elinde bulunduran CHP, asgari ücret için 10.128 TL olması gerektiğini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ankette ise ise kamuoyunun beklentisi 7.845 TL olarak hesaplanmıştı.

Oy birliği ile karar verilecek

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi, işveren ve hükümet 5’er kişilik üye ile karar veriliyor. Kararlar ise oy çokluğu ile veriliyor.. Komisyon, 2000 yılından bu yana belirlenen 23 asgari ücretten 6’sını oybirliğiyle, 17’sini ise oy çokluğuyla karara bağlamıştı. Oy çokluğu ile karar alınan komisyon toplantılarının 2’sinde işveren kesimi, 15’inde ise işçi kesimi muhalif kalmıştı.

Komisyondaki işçi heyetine başkanlık eden TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, daha önce yaptığı açıklamada, “Sırtımızda yumurta küfesi yok. Beğenmediğimiz bir rakam çıkarsa, ‘bunu imzalayacaksın’ diye zorlayan da yok. İçimize sinen, toplumun büyük kesimleri tarafından kabul edilebilir bir ücret olursa seve seve imzalarız ama içimize sinmeyen bir şey olursa bunun altına imza atmayız” dedi.

Yeni asgari ücret kaç TL olacak?

Komisyonun önceki toplantılarında işçi, işveren veya hükümet tarafından masada ücret rakamı telaffuz edilmedi. Bakan Bilgin’in açıklamasına göre, bugünkü toplantıda taraflar rakamlarını söyledikten sonra karara bağlanacak.

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisine bu yılın başından itibaren son verildi. Belirlenecek brüt ücretten sadece yüzde 14 oranında sosyal güvenlik primi, yüzde 1 oranında da işsizlik sigortası primi işçi payı kesilecek. İşveren ise brüt ücret üzerinden yüzde 15,5 oranında sosyal güvenlik primi, yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası primi işveren payı ödeyecek. Böylece işverenin maliyeti brüt asgari ücretin yüzde 17,5 üzerinde olacak.

Net asgari ücretin 8000 TL olması halinde temmuz ayında belirlenen 5500 TL’ye göre yüzde 45, ocak ayındaki 4.253 TL’ye göre ise yüzde 88 oranında artış yapılmış olacak. Net asgari ücretin 8.500 TL’ye çıkartılması temmuza göre yüzde 55, ocak ayına göre yüzde 100 artış anlamına gelecek.

Net ücretin 9000 TL olması halinde ise artış oranı temmuz ayına göre yüzde 64, ocak ayına göre de yüzde 112’ye ulaşacak.

2023 asgari ücretin miktarı belli oldu mu? Asgari ücret 3. toplantı ne zaman yapılacak?

İşverene verilen destek sürecek mi?

İşverenin maliyetini azaltmak amacıyla 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere ayda 100 TL asgari ücret desteği sağlandı. 2016 – 2021 yılları arasında da aylık 75 – 100 TL tutarında asgari ücret desteği uygulandı.

Komisyonda işveren heyetine başkanlık eden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, ilk toplantı sonrasındaki açıklamasında asgari ücretin artırılarak devam etmesini istediklerini söyledi. Yeni asgari ücret belirlenirken işverene yapılan desteğin devam edip etmeyeceği de belli olacak.

20 Ara 2022 - 09:59 - Popüler Haberler

Mahreç  Serap Serap


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.