Su kirliliği kontrolü için kriterler değişti, Bakan Kurum uyarı yaptı!

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nin günümüz şartlarına göre güncellediğini bildiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Su kaynaklarımız hızla azalıyor. Böyle giderse çok uzak değil, 10 yıl içinde küresel su kıtlığı yaşanabilir. Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak zorundayız” dedi.

Su kirliliği kontrolü için kriterler değişti, Bakan Kurum uyarı yaptı!
Su kirliliği kontrolü için kriterler değişti, Bakan Kurum uyarı yaptı!
Haber albümü için resme tıklayın

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 17 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Su kirliliği kontrolü için kriterler değişti, Bakan Kurum uyarı yaptı!

Bakan Kurum’dan “su kıtlığı” uyarısı!

Yönetmelik değişikliği ile yapılan düzenlemelere sosyal medya hesabından açıklık getiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Su kaynaklarımız hızla azalıyor. Böyle giderse çok uzak değil, 10 yıl içinde küresel su kıtlığı yaşanabilir. Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak zorundayız. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğimizi bu çerçevede günümüz şartlarına göre düzenledik. Resmi Gazete’de yayımlandı” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum’un paylaşımında, şu bilgilere yer verildi:

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği

Su kaynaklarının günün gelişen ve değişen şartları çerçevesinde korunması hedefiyle Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde düzenlemeye gidildi. Yapılan yeni düzenleme ile;

Arıtma çamuru ekonomiye kazandırılacak

Arıtma Çamuru Yönetim Planı hazırlanması zorunluluğu getirildi. Arıtma çamurunun plansız şekilde yönetimi engellenmiş olacak.

Katma değer sağlayan bir kaynak olarak yönetimi için hukuki zemin sağlamlaştırıldı.

Belediyelere sıkı takip!

Kentsel atıksuda endüstriyel atıksu kirliliği tespit edilerek, kirliliğin azaltılmasına yönelik tedbirler alınacak.

Endüstriyel kaynaklı kirliliği önlemek amacıyla belediye atıksu arıtma tesisleri için ilave izleme zorunluluğu getirildi.

Kurulu kapasitesi 5.000 m³/gün ve üzerinde olan kentsel atıksu arıtma tesisleri çıkışında endüstriyel kirlilik parametrelerinin de izlemeleri yapılacak.

Limit değerleri aşan parametre/parametreler, kentsel atıksu arıtma tesisinin deşarj standartları tablosuna eklenecek.

Göllerde dip taraması

Göllerde yapılacak dip tarama çalışmalarına belirli standartlar getirilerek, göllerdeki çamur kaynaklı kirliliğin önlenmesi amaçlanıyor.

Su kirliliği kontrolü için kriterler değişti, Bakan Kurum uyarı yaptı!

Endüstriyel atık su deşarj standartlarında kısıtlama

Sektör bazlı mevcut atık su deşarj standartlarında Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) parametresi için (%50’ye kadar) kısıtlamalara gidildi. Böylece, endüstriyel atık sulardan kaynaklanan su kirliliğinin azaltılarak su kaynaklarının kalitesinin arttırılması sağlanacak.

Yapılan düzenlemeler ile ayrıca;

Maden sahalarında doğal olarak kendiliğinden çıkan suların alıcı ortama deşarjına ilişkin teknik detaylar belirlendi.

2000 nüfusun altındaki küçük yerleşim yerlerinden kaynaklı evsel atık suların bertarafı için yerel şartlar dikkate alınarak daha sürdürülebilir alternatifler üretilebilmesine imkan tanındı.”

17 Ara 2022 - 15:21 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.