Hamilelik sonrası düzenli kahve tüketimi şeker hastalığı riskini düşürüyor

Hamilelik kaynaklı şeker hastalığı geçiren kadınların hamilelikten sonra düzenli olarak kahve tüketmeleri tip 2 diyabete yakalanma riskini ciddi oranda düşürüyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen tip 2 diyabet hastalığı dünyada hızla artışını sürdürüyor. Hastalıkla birlikte genç yaşta ortaya çıkan kalp damar rahatsızlıkları, yüksek risk taşıyan toplum gruplarının belirlenmesini ve diyabetin önlenmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesini zorunlu hale getiriyor.

Diyabetin yaygın görülen üç türü var. Bunlardan biri doğuştan gelen bir sorun nedeniyle çocukluktan itibaren görülebilen tip 1 diyabet, diğeri ileri yaşlarda ortaya çıkan tip 2 diyabet, üçüncüsü ise hamilelik sırasında ortaya çıkan gebelik diyabeti.

Hamilelik sonrası düzenli kahve tüketimi şeker hastalığı riskini düşürüyor

Gebelik diyabeti tip 2 diyabet riskini 10 kat artırıyor 

Gebelik şekeri daha sonra tip 2 diyabete çevirme riski taşıdığı için net şekilde tanımlanan risk gruplarından biri hamilelik esnasında şeker hastalığı geçiren kadınlar. Bu kadınların ilerleyen dönemde tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskleri genel sağlıklı kadın nüfusa göre 10 kat yüksek.

Yapılan çalışmalar şekerli ve tatlandırıcılı içecekler yerine günlük olarak kafein içeren veya içermeyen 2-5 bardak arası şekersiz ve sütsüz kahve içilmesinin tip 2 diyabete yakalanma riskini düşürdüğünü gösteriyor. Bunun nedeninin kahvede doğal olarak yer alan polifenoller gibi biyoaktif bitkisel bileşenler olduğu düşünülüyor. Bitkiler ve meyve, sebze, kabuklu yemişler ve tam tahıllar gibi bazı yiyeceklerde küçük miktarlarda bulunan ve sağlığa olumlu etkisi olan bileşenler biyoaktif maddeler olarak adlandırılıyor.

Hamilelik sonrası düzenli kahve tüketimi şeker hastalığı riskini düşürüyor

Gebelik diyabeti geçiren 4500 kadın üzerinde 25 yıl süren araştırma 

Kahvenin genel üzerindeki bu etkisinin gebelik diyabeti geçiren kadınlarda da görülüp görülmeyeceğini ortaya koymak isteyen bilim insanları yaptıkları son çalışmada 4500 kadını 25 yıl boyunca takibe aldı. Gebelik diyabeti geçirmiş bu kadınlarda kafeinli kahve tüketimi ile tip 2 diyabet geçirme riski arasında doğrusal bir ters orantı olduğu görüldü.

Günde 4 ve daha fazla  kahve içenlerde tip 2 diyabet riski %53 oranında düştü

The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma sonucunda kahve tüketim sıklığını günde 1 veya daha az kahve içenlerde tip 2 diyabete yakalanma riski, hiçbir şekilde kahve içmeyenlere göre %10 oranında daha düşük oldu. Bu düşüş günde 2-3 arası kafeinli kahve içenlerde %17, 4 ve daha fazla kahve içenlerde %53 olarak belirlendi.

Hamilelik sonrası düzenli kahve tüketimi şeker hastalığı riskini düşürüyor

Şekerli içecekler yerine kahve tüketimi diyabet riskini %17 oranında düşürdü 

Kafeinsiz kahve tüketimi ve tip 2 diyabet riski arasında bir ilişki bulunamasa da bunun nedeninin kafeinsiz kahve içen denek sayısının görece küçük olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Çalışmanın bir diğer sonucu ise yapay tatlandırıcılı içecekler yerine kahve tüketilmesi tip 2 diyabet riskinde %10'luk, şekerli içecekler yerine kahve tüketilmesi %17'lik bir düşüş sağladığı yönünde.

Ekli Dosyalar

15 Ara 2022 - 17:06 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.