Mobbing nedir? İşyerinde mobbing sayılabilecek durumlar nelerdir? Cezası var mı?

Çalışanlara uygulanan psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama olarak bilinen mobbing ispatlandığı takdirde, yöneticiler 1 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek. Peki hangi davranışlar mobbing olarak değerlendirilebilir?

Mobbing nedir? İşyerinde mobbing sayılabilecek durumlar nelerdir? Cezası var mı?
Haber albümü için resme tıklayın

Son dönemde sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinler arası çalışılan bir konu haline gelen mobbing, kimi zaman alenen, kimi zamansa örtülü bir şekilde maruz bırakıldığımız bir şiddet. Peki mobbingin cezası ne? Mobbinge uğrayan biri hangi yolu izlemeli? 

Mobbing bir grup ya da kişinin diğer çalışanlara karşı yaptığı ‘psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit’ şekliyle belirli bir kişinin hedef alınıp, çalışmalarını düzenli bir biçimde engelleyip huzursuz olmasına yol açarak yıldırma, dışlama, çalışmaları olarak da tanımlanabilmektedir.  Çalışanların iş yerlerinde yaşadıkları her sorun mobbing tanımının kapsamına girmemektedir. Kişinin kendisine mobbing uygulandığını öne sürebilmesi için bazı unsurların olayda mevcut olması gerekmektedir. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yıldırma, zorbalık etme ve işten uzaklaştırma amacında olmalıdır.
  • Kişinin uğradığı mobbingin iş yerinde gerçekleşmesi gerekmektedir..
  • İşverenler tarafından çalışanlarına uygulanabileceği gibi, çalışanlar da işverenlerine mobbing uygulanabilir ya da aynı konumdaki kişiler de birbirlerine mobbing eylemini uygulayabilirler.
  • Kişiye yapılan mobbing gizli veya açık olabilir
  • Mobbing planlı bir şekilde gerçekleştirmelidir..
  • Düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
  • Bilerek ve isteyerek yapılmalıdır.
  • Mobbinge maruz kalan kinin kişiliğinde, mesleki durumunda ya da sağlığında bir zarar meydana gelmelidir..

Yasal yollara başvurulmalı mı?

Çalışanın, işveren tarafından mobbinge uğradığını fark etmesi durumunda yasal yollara başvurması gerekir. Personele karşı kötü davranışların mobbing sayılması için, davranışın özellikle sürekli ve sistematik olarak devam ediyor olması gerekmektedir.

Örneğin yüze karşı yüksek sesle konuşma, işçinin izole ettirilmesi, psikolojik baskı, özel hayata karışma, yapılan işi beğenmeme ve yaptığı işin dışında başka işlerin verilmesi gibi birçok olumsuz davranış mobbing olarak kabul edilir. Ancak bu saydığımız durumların mobbing olarak değerlendirilebilmesi için bu davranışların düzenli bir şekilde devam etmesi şartı vardır.

 1 Yıla kadar hapis

İşveren, yönetici veya yönetim kurulu tarafından doğrudan işlenen mobbing eylemleri nedeniyle başka bir suç işlenmemiş veya nitelikli veya ağırlaştırılmış başkaca sonuçlar doğmamış ise TCK 86. Maddesine göre 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

15 Ara 2022 - 14:43 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.