Türkiye’de kişi başına satın alma gücü, AB ortalamasının yüzde 37 altında!

Satınalma gücü paritesine göre 2021 yılı kişi başına GSYH endeksi sonuçlarına göre, 27 AB ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 63 oldu ve AB ortalamasının yüzde 37 altında kaldı. Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi AB ortalamasının yüzde 31 altında kalırken, Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksinde AB ortalamasının altında kalması, Euro cinsinden Avrupa ülkelerinden daha ucuz olduğunu gösterdi.

GSYH’ye en büyük katkıyı yapan İstanbul, kişi başına GSYH’de ikinci sırada!
GSYH 2020 yılında yüzde 1,8 arttı. En büyük pay hangi sektörün?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Satınalma Gücü Paritesi, 2021 verilerini açıkladı.

Türkiye’de kişi başına satın alma gücü, AB ortalamasının yüzde 37 altında!

Türkiye’nin kişi başına GSYH endeks değeri 63’te kaldı

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP'ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2021 yılı sonuçlarına göre 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 63 oldu ve AB ortalamasının %37 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı.

Karşılaştırmalarda yer alan 36 ülke arasında SGP'ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 268 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 32 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının %168 üzerinde, Arnavutluk ise %68 altında değere sahip oldu.

SGP'ye göre kişi başına GSYH endeks değerleri, 2021 [AB27=100]

Türkiye’de kişi başına satın alma gücü, AB ortalamasının yüzde 37 altında!

Kaynak: Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat)

Türkiye'nin kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi AB ortalamasının %31 altında

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına fiili bireysel tüketim endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan (eğitim, sağlık vb.) hizmetleri de kapsıyor.

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 69 oldu ve AB ortalamasının %31 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer alan 36 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 144 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 39 ile Arnavutluk oldu.

SGP'ye göre kişi başına fiili bireysel tüketim değerleri, 2021 [AB27=100]

Türkiye’de kişi başına satın alma gücü, AB ortalamasının yüzde 37 altında!

Kaynak: Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat)

Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi 36

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak ifade ediliyor.

Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2021 yılı sonuçlarına göre 36 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye'de 36 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

15 Ara 2022 - 14:37 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.